Ректори с резерви към отпадането на таксите, предлагат стипендии

06.02.2024 14:42
Акад. Лъчезар Трайков, председател на Съвета на ректорите

Поставянето на всички студенти под общ режим с предлаганото освобождаване от такси на общо основание не е социална мярка. Въвеждането й облагодетелства в еднаква степен и социално обезпечените с финансови възможности младежи, желаещи да продължат обучението си, за които поемането на студентските такси не е проблем. Увеличаване на кръга студенти и докторанти, получаващи помощ от страна на държавата чрез механизма на стипендиите и допълнително подпомагане на политиката на повишаване на заплатите не само на академичния, но и на неакадемичния състав на висшите училища би улеснило постигането в много по-голяма степен на целения краен резултат. 

Това се казва в становище на Съвета на ректорите по повод обявеното от премиера акад. Николай Денков предложение за отпадане на таксите за студентите държавна поръчка още от втория семестър на тази академична година. За да се случи това, бяха направени поправки в Закона за висшето образование, които са качени за обществено обсъждане. Дори да се приемат на първо и второ четене обаче, краен резултат не може да има преди края на март. Затова засега всички университети събират такси от студентите за втория семестър. Ако се наложи, ще ги върнем, обясниха за "24 часа" ректори. 

"Считаме, че предложеният законопроект може да бъде видоизменен, чрез намирането на много по-добри и целенасочени нормативни решения, като мерките за социална подкрепа, каквито се явяват освобождаването от такси, да бъдат модифицирани в мерки за целево подпомагане, с цел покриването им от страна на широки категории социално уязвими студенти и докторанти. Не бива при провеждане на политиките в сектора от страна на законодателната и изпълнителната власт да се забравя, че механизмът на държавна регулация винаги следва да бъде допълван и коригиран от този на пазарна ориентираност и конкуренция, за което настоящият модел се явява много по-добра гаранция", се казва още в становището на ректорите.

Според тях предложеният законопроект идва изненадващо и неочаквано, и изисква внимателна преценка за съответствието на концепцията му с ред други политики на държавата, обвързани с модела на финансиране. Някои от тях са действали дългосрочно и са се превърнали дори в структуроопределящи за цялата система на висшето образование у нас.

Голямото опасение на академичната общност е, че предложеният законопроект съдържа твърде много въпроси, на които не се дава ясен отговор, което пречи иначе похвалните намерения, които го подкрепят, да могат да бъдат реално осъществени, се казва още в писмото.

Други от Просветни

Как умници от света да станат студенти у нас

Важна цел от общата визия на ректори, партии, бизнес Как да привлечем умни младежи от цял свят за студенти тук? Това явно ще е една от темите на министъра на образованието Красимир Вълчев

Хлапета от цялата страна мерят уменията си в креативни и технологични области

Деца от училища от цялата страна ще мерят уменията си в креативни и технологични области. Малчуганите ще представят свои проекти в категории - дизайн, предприемачество

Общото събрание на БАН избра нови зам.-председатели и главен научен секретар

Нови заместник-председатели и главен научен секретар на Българската академия на науките (БАН) избра Общото събрание на БАН днес. Заместник-председателите са трима - чл.-кор. д. б. н

Красимир Вълчев: Модернизация на системата е сред националните приоритети във висшето образование

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

>