Репресирани в Пловдив: Да пазим паметта на жертвите на комунистическия терор (Снимки)
Бившият зам.-министър на отбраната Здравко Зафиров трогна присъстващите със стихотворение, написано от баща му в концлагера "Белене"
Да пазим паметта на жертвите на комунистически терор и повече никога да няма подобни зловещи събития. Това бе мнението на десетките пловдивчани, които почетоха днес с минута мълчаниe и падане на колене паметта на хилядите жертви на Народния съд. В церемонията, провела се пред паметника "Свидетелят" на площад "Стефан Стамболов" участваха кметът на Пловдив Костадин Димитров, областният управител Илия Зюмбилев, заместник-кметове, общински съветници, пострадали от насилието на комунистическия режим и потомци на жертвите.
"Благодаря на всички, които дойдоха да почетат хилядите убити и пострадали в онези зловещи събития. Трябва да помним и да предаваме на младите поколения истината за тези тежки времена, за да не се повторят. Никога вече българи не трябва да убиват други българи", заяви председателят на Съюза на репресираните от комунистическия терор в Пловдив Атанас Узунов.
Областният управител Илия Зюмбилев заяви, че комунистите са превърнали България в концлагер и са спрели за дълъг период от време нейното свободно и демократично развитие.
"Поклон пред паметта на жертвите на комунизма и на репресираните. Длъжни сме да пазим истината за онези събития и да гарантираме европейския път на България", заяви в словото си кметът на Пловдив Костадин Димитров.
Бившият заместник-министър на отбраната Здравко Зафиров, който беше и заместник-кмет на Пловдив трогна и просълзи присъстващите със стихотворението "Полейте гробовете".
"Тези стихове са писани от баща ми Васил Зафиров, когато е бил в концлагера "Белене". Ние, потомците на репресираните, не искаме мъст, а никога тези зловещия събития да не се повторят. Бъдещето на България и в европейското семейство", заяви Зафиров. Той призова представителите на местната власт да направят всичко възможно за премахването на паметника на Альоша от хълма Бунарджика и да бъде поставен в музей на социалистическото изкуство. След края на церемонията присъстващите отрупаха с венци и цветя паметника "Свидетелят".