Студентите трябва да платят втория семестър, след това сумата ще бъде върната

31.01.2024 21:05
Пари Снимка: Архив

Студентите трябва да платят таксата си за втория семестър, казаха днес ректори на висши училища, а след това парите задължително ще бъдат върнати.

Казусът възникна, след като в понеделник премиерът Денков обяви, че държавата ще поеме таксите на студентите и докторантите държавна поръчка и това ще стане още от втория семестър.

Така се появи и въпросът трябва или не студентите да заплатят тази такса, тъй като плащанията вече текат.

В Университета за Национално и Световно стопанство таксите за втория семестър се заплащат между 29 януари и 29 февруари. Плащането става онлайн. Студентите знаят за предвижданите промени. Някои от тях вече са платили таксата си и чакат да им върнат парите, други ще платят, трети изчакват края на февруари, за да видят дали ще се приемат промените в Закона за висшето образование.

"Очакваме правителството да реши държавата да ни поеме таксите. Не съм го платила и аз все още чакам почти крайния срок да видим какво ще стане дали ще трябва да ги плащаме изобщо", споделя студент.

"Не, все още не съм я заплатил. Предстои заплащане. Предполагам, че университетът ще я върне в най-скоро време", заяви Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет на УНСС.

"За да започне семестъра, законът ни задължава да вземем таксите за втория семестър"- това обясниха за " По света и у нас" ректорите на УНСС и Музикалната академия.

Според Министерския съвет връщането на парите трябва да стане до два месеца от приемането на промените в Закона. В същото време се разгоряха и спорове "за" и "против" промяната.

"Според мен нивото на образованието ще спадне".

"Според мен ще е много полезно за студените, ще мотивира малко хората, защото тези такси на моменти ти идват извън бюджета".

Ректорите все още анализират промените и казват, че пълноценно ще се възползват от месеца за обществено обсъждане. Според финансовия министър има няколко резервни пера в бюджета и ако Парламентът прецени тези пари ще бъдат дадени за студентите, съобщи БНТ.

"Моето лично мнение е, че е добре българските студенти да могат да се възползват от безплатно образование. Но начина, по който според мен трябва да стане е както е програмата Стамболов, ако се възползвате пет години от безплатно образование след това да имате задължение да работите две, три, четири години в страната" коментира финансовият министър Асен Василев.

Така държавата ще може да си върне инвестицията, която е направила в студента.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>