Добрин Добрев: В националната програма за инвестиции има 7 проекта от Разград за 43 млн. лв.

26.01.2024 07:00 Гергана Николова
КМЕТЪТ НА РАЗГРАД ДОБРИН ДОБРЕВ
В ремонтираната спортна зала “Абритус” играят срещите си от различни възрастови групи баскетболистите от “Вълци-Разград”.
Вицепрезидентът Илияна Йотова пред часовника от над 300 стръка цветя. Тя бе гост на Разград за откриване на обновения парк през юни 2023 г.
В Градския парк вече има площадката за стрийт фитнес, която използва активно от жителите на Разград.
През март 2023 г. служители на община Разград засадиха в градския парк 175 фиданки с възможност за дълбоко поливане.

- Г-н Добрев, Разград посреща своя празник. Припомнете ни защо и откога 28 януари се отбелязва като Ден на града.

- 28 януари е обявен за празник на Разград с решение на общинския съвет от края на 1993 г. На този ден през 1878 г. градът е освободен от османско владичество. Разградчани са посрещнали с цветя и песни своите освободители - руските воини от Трети армейски корпус начело с княз Александър Дондуков-Корсаков.

Признателното население с доброволни помощи изгражда мавзолей

костница на руските воини, открит официално на 14 октомври 1880 г. в тяхна памет. Смята се, че това е един от първите паметни знаци в страната, издигнат като символ на признателност към освободителите.

Пред този достолепен паметник и пред паметника на Свети Георги, които се намират на площад "Възраждане", и тази година ще е кулминацията на празничните прояви за Деня на града и за 146-годишнината от освобождението на Разград – общоградско тържество с ритуал по поднасяне на венци и цветя пред двата паметника.

Преди това в мавзолея костница след факелно шествие по централните улици ще бъдат въведени военни икони от времето на Освобождението.

Събития, посветени на празника, има през цялата седмица - спортни, културни, насочени към хора с различни интереси и възрасти. Сред най-цветните събития е детското парти, на което събираме деца, родени на 28 януари.  

По традиция, докато навършат 18 г., те са кръщелници на кмета независимо кой е той, и на този ден всяка година получават подарък от него.

Първият подарък е още при раждането им – детска количка

Тази година ще имам удоволствието да връча подаръци на 28 деца, родени на 28 януари. От няколко години на това парти каним и 6 деца, които сме приели за талисманчета – това са тризнаците на две семейства, които живеят в Разград.

- Вие сте новоизбран кмет, но пък сте били част от предишната градска управа. Ще има ли приемственост и кои политики ще продължите?

- Приемственост има и при служителите в администрацията, и в политиките. В предходния мандат, колкото и труден да бе той заради множество форсмажорни обстоятелства, политиките бяха насочени към разрешаване на основните проблеми.

А те бяха свързани с транспортната инфраструктура, с достъпност, екология, култура.

Работата по проблемите в тези сфери стигна до различни фази – някои бяха разрешени, други до някакъв етап, а по трети бе осигурена проектна готовност. Именно проектната готовност бе в моя ресор и

сега съм удовлетворен, че имаме разработени проекти, по които да работим

Използвахме всяка възможност за кандидатстване за различни видове финансирания, по които община Разград бе допустим бенефициент. Не винаги ни одобряваха, разбира се, но всяко усилие в тази посока е опит и урок.

- Кои очаквани от жителите проекти и инициативи намериха реализация в изтеклата година?

- Едно от нещата, които съгражданите ни очакваха, бе ремонт на градския парк. Преасфалтирането на алеите в това любимо на разградчани място за разходки и отмора бе извършено със средства от общинския бюджет.

Обновихме и парковата мебел, поетапно се подновяват старите дървета в парка - само в една акция общински служители засадиха 175 фиданки с възможност за дълбоко поливане.

В градския парк от миналата година вече има фитнес площадка, а също и нова детска площадка, втора година поддържаме и розариум към Пантеона. През миналата година започна един голям проект по подмяна на 12 км водопроводи и сградни отклонения в югозападната част на града, която тук наричаме "Доброшката махала". 

Това бяха съоръжения отпреди повече от 40 години, поради което в района имаше огромни загуби на вода. Извършихме и ремонти на улици, тротоари и паркинги, като сред акцентите бе жк "Орел".

- Община Разград успя да защити проекти за 43 млн. лв. в списъка за общините към държавния бюджет за 2024 г. Бихте ли посочили най-значимите?

- В инвестиционната програма за общински проекти бяха включени 7 проекта на община Разград на обща стойност 43 389 600 лв. Най-големият сред тях е "Ремонт и доизграждане коритото на река Бели Лом в регулацията на гр. Разград".

Той е на стойност 31 095 400 лв., 4 056 600 лева са предвидени за "Изграждане продължение на ул. "Дунав" от ул. "Свети Климент" до кръстовището на бул. "България" и бул. "Априлско въстание" в Разград". За "Ремонт/рехабилитация на път RAZ 2110 / RAZ 1113 o.п. Разград Дянково/ жп прелез Ясеновец – /III 205/" предвидените в тазгодишния бюджет средства са  2 915 200 лв., а общата стойност на проекта е 3 млн. лв.

В капиталовите разходи по Инвестиционната програма за общински проекти в държавния бюджет е включен и проектът "Изграждане на ул. "Дунав" в участъка от ул. "Паркова" до ул. "Свети Климент".

Стойността на проекта е 1 962 500 лв., 1 288 100 лв. са предвидени в бюджета за 2024 г. за "Реконструкция на ул. "Странджа" и прилежащите кръстовища в гр. Разград – Трети участък от ул. "Странджа", а общата стойност е 1,3 млн. лв.

Сумата за "Инвестиционен проект в работна фаза за реконструкция на съществуващата пречиствателна станция за отпадни води в Разград", предвидена в държавния бюджет, е 1 050 000 лв., 1 021 800 лв. са предвидените средства за "Ремонт на общински път RAZ 1111/III 204 Разград-Благоево/граница общ. (Разград Попово) Еленово Дриново/III 204/". 

- Екологичният проблем със замърсяването на река Бели Лом очевидно е изваден пред скоби за решаване. Общинският съвет заседава извънредно, има ли трайно решение ситуацията с миризмите над Разград?

- Да, това е един от основните проблеми, по които община Разград работи и ще работи още по-активно с държавните органи.

Имаме комуникация с екоминистерството – министър Юлиян Попов заедно с екипа си за по-малко от половин година участва в две заседания на общинския съвет. Както министърът, така и хора на всички структури, съпричастни и отговорни към решаването на проблема, показаха

сериозна ангажираност по казуса и вярвам, че общите ни действия ще доведат до благоприятен резултат

за жителите на града ни. Крачка напред е и фактът, че общината успя да спечели средства за изготвяне на работен проект за реконструкция на градската пречиствателна станция и ще търсим финансиране и за самия ремонт, за да имаме работещо съоръжение, което да окаже сериозно влияние върху подобряване на качеството на живот на разградчани.

В анализите на експертите бе посочено, че пречиствателната станция е един от източниците на неприятните миризми в Разград.

Инвестициите в по-благоприятна околна среда продължават и в други сфери през този мандат с рекултивацията на съществуващи клетки на регионалното депо за отпадъци, пускането на сепарираща и компостираща инсталация, с подобряването на сметосъбиране и сметоизхвърляне.

- Планирате разширяване на бизнесзона "Перистър", каква е формулата градът да привлича инвеститори? Как оценявате инвестиционния климат в общината и какво още ще предприемете за подобряването му?

- Това, което забелязваме по отношение на инвестиционния климат, е, че се търсят терени. Това ни насочи към приоритетно засилване на работата по намиране на терени, които да бъдат подходящи за развитие на бизнес.

Една от възможностите е работата по разширяване на бизнес зона "Перистър" - това е бивше военно поделение, което през годините се превърна в привлекателно място за инвестиции на дребния и средния бизнес, на логистични и производствени компании.

Основен приоритет е присъединяване на нови терени около бизнес зоната, обособяване в обща територия на настоящата бизнес зона и бившата жандармерийска част, което да я направи още по-привлекателна и конкурентоспособна. Ще са

необходими и инвестиции в облагородяване и довеждаща инфраструктура,

която да облекчи инвеститорите, като им осигури условия спокойно да инвестират. В по-скорошен план предстои изготвяне на Подробен устройствен план и проектиране на разширението.

Крайната ни цел е да отговорим на интереса на инвеститорите за по-големи терени за производствени мощности, които да носят добавена стойност на местната икономика и повишаване на доходите на гражданите.

- Кажем ли Разград, винаги се сещаме за футболния отбор "Лудогорец", но какви други инвестиции за развитие на спортната инфраструктура предвиждате?

- "Лудогорец" е нашата гордост, но стремежът ни е да създадем такива условия, че младите хора да имат избор с какъв спорт да се занимават и освен високо спортно майсторство в Разград да се развива и масов спорт. 

През предходния мандат успяхме да разрешим един от сериозните проблеми в областта на спорта – проточилия се ремонт на спортна зала "Абритус".

Въпреки скептицизма на мнозина ремонтът на залата завърши и вече повече от година в нея се провеждат спортни събития, и то не само местни. Наскоро баскетболният клуб "Вълци-Разград" посрещна регионален селекционен лагер за баскетболистки до 14 г.

Интензивно работим за подготовка на проект за ремонт на колодрума, като целта е да го превърнем в мултифункционално пространство за спорт.

Много залагаме на ученическия и масовия спорт,

за да може децата да спортуват от ранна възраст, да участват в клубовете и школите, а и най-важното - да бъдат здрави.

Основен наш приоритет е привличане на средства, както и финансиране с общинския бюджет за основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони.

Миналата година бе ремонтиран салонът в ОУ "Васил Левски", а в общия двор на 3 училища – ППМГ "Акад. Н. Обрешков", СУ "Христо Ботев" и спортното, бе изградена площадка по волейбол, баскетбол, футбол, хандбал и лека атлетика.

През предходния мандат бе ремонтирана и велоалеята към местността Пчелина, която в по-топлите сезони се използва активно от велосипедисти и пешеходци - по нея е оживено почти като по магистрала.

Предвиждаме и изграждане на велоалея до едно от близките села – Гецово.

Договори за добра образователна и енергийна среда по плана за възстановяване и устойчивост

Община Разград положи усилия да подаде предложения за изпълнение на инвестиции по почти всички схеми по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), по които бе допустим кандидат.

Подадени са проекти за модернизиране на образователната среда, за внедряване на мерки за енергийна ефективност в сгради, за ремонт на материалната база на социалните услуги и др.

По някои от предложенията вече има получени положителни решения за финансиране от отговорните структури и предстои сключването на договори за тяхната реализация, за други договорите за финансиране са сключени към днешна дата, а някои от проектите са одобрени, но поради изчерпване на финансовия ресурс са класирани в резервни списъци.

"Заедно и по-успешни с Младежки център Разград" е един от проектите по НПВУ, който е одобрен и за който предстои сключване на договор за финансиране. Дейностите по проекта ще се изпълняват в партньорство на община Разград и Сдружението с нестопанска цел "Асоциация Интегро".

С финансиране в размер на 4 183 643,98 лв. в града ще бъде изграден Младежки център, в който ще се провеждат обучения за повишаване на капацитета на младежите в сферата на дигиталната грамотност, чуждоезиковото обучение, гражданско образование, професионална квалификация, ще се осмисля свободното време на младите хора според желанията им и идентифицираните им нужди.

Договор за финансиране по плана е сключен за проект "Улесняване на достъпа до качествено образование и обучение чрез подобряване на условията за пребиваване в ЦПЛР Ученическо общежитие Разград".

С общ бюджет в размер на 6 721 531,02 лв. по проекта ще бъде извършен основен ремонт на сградния фонд на общежитието.

Отнася се за подобряване на характеристиките на сградата чрез намаляване на топлинните загуби през ограждащите конструкции и елементи, прилагане на енергоефективни мерки по системите за генериране на топлина и изграждане на фотоволтаична централа за собствени нужди.

В контекста на цялостното реновиране на ученическото общежитие ще бъде извършена и доставка на ново обзавеждане и оборудване за стаите.

Община Разград ще съфинансира дейностите по ремонта с ресурс на стойност 722 180,08 лв.
Друг проект, за който е получено решение за предоставяне на средства, но все още не е сключен договор за финансиране, е "За по-отговорна и зелена общинска администрация чрез внедряване на енергийноефективни мерки в административната сграда на община Разград".

Основна цел на инвестицията е повишаване на енергийната ефективност и увеличаване на използването на енергия от възобновяеми източници в енергийното потребление на административната сграда на община Разград.

Бюджетът на проекта е 4 114 562 лв. със съфинансиране от общината за 121 380 лв.
"Реформиране на материалната база на Дом за стари хора гр. Разград за осигуряване на подходящи и устойчиви условия за живот" е проектното предложение на община Разград на стойност 4 017 180,57 лв., което все още е в процес на оценка.

Дейностите по него предвиждат основно обновяване и преустройство на сграда - общинска собственост, предоставена за нуждите на дом за стари хора в града, с оглед привеждането на материалната база в пълно съответствие със стандартите за качество на резидентната грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст.

Заложена е и дейност по доставка на оборудване и обзавеждане, което ще осигури безопасна и сигурна среда за възрастните хора, ще им даде домашен уют и комфорт.

По процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I" бяха подадени 17 предложения за внедряване на енергоефективни мерки в 16 сгради, находящи се в Разград, и 1 - в с. Стражец. 5 от предложенията на обща стойност 4 452 556,39 лв. бяха одобрени за финансиране, а 11 са класираните в резервен списък.

Проект "Модернизация на образователната среда в ОУ "Никола Икономов" гр. Разград" бе одобрен, но поради изчерпване на финансовия ресурс остана в резерва.

Той е на стойност 4 259 532,75 лв. и предвижда изграждането на съвременна материална база в училището, с която да се гарантират здравословни и качествени условия за обучение чрез използването на модерни и екологични източници на енергия и преминаване към карбонеутрална сграда посредством енергийно саниране на сградата.

Подадени са предложения по отворени оперативни програми за 52 млн. лв.

По отворените процедури по програмите за периода 2021–2027 г. през изминалата година бе подадено проектно предложение "Техническа помощ за инвестиции в зоологическа градина гр. Разград" по Оперативна програма "Околна среда" на стойност 200 хил. лв., а по процедура "Концепции за интегрирани териториални инвестиции" по Оперативна програма "Развитие за регионите" бе подадена концепцията на община Разград "Около поречието на река Бели Лом", обхващаща общо 18 мерки/дейности в сферата на градската среда, енергийната ефективност на сгради, ремонт на пътна мрежа, културна инфраструктура, дуално обучение и др. на ориентировъчна стойност 51 580 360 лв.

Други от Интервюта

Димитър Ганев, "Тренд": При опитния Желязков няма резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява коалицията

Няма да има ръмжене в трите партии зад правителството по трите важни теми - бюджет, еврозона, Украйна Още акценти от интервюто: Добрата новина е, че е редовен кабинет, има ясни политически лица

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

Александър Симидчиев: Може да се заразим с грип, дишайки мръсен въздух

Децата и хората над 65 г. да не излизат в дните със замърсяване, препоръчвам пречиствателите за дома - През последната седмица софиянци дишахме опасно мръсен въздух - показателите навсякъде бяха над

Ангел Заберски: Има носталгия за красива музика и текстове с послание

Сега трудно намирам мелодия, която да запея и да запомня – еднакви са, казва композиторът   - Хиляди читатели се включиха в анкетата на “24 часа” и гласуваха кой е любимият им златен български хит от

>