Ако излязат от България, двама граничари от Бургас ще бъдат арестувани - Турция ги търси с Интерпол

22.01.2024 15:55 Тони Щилиянова
Николай Костов, Живко Петков, Михаил Цонков и Николай Петков (от дясно на ляво) по време на едно от делата в районния съд в Бургас
Кадър от един от следствените експерименти
Турската гемия, на която е станал инцидентът.

Двама български граничари издирва Турция чрез
Интерпол. Вече пенсионер, Николай Костов е бивш офицер от Гранична полиция, заемал отговорни длъжности и с над 35 г. безупречна служба. А Живко Петров е действащ граничен служител.

Наред с с наркобарони, убийци и изпечени престъпници те са в листата с издирвани лица. Опитат ли да напуснат България, може да бъдат арестувани във всяка точка по света, а после Турция да поиска екстрадицията им.

Предисторията - 20 заседания в Тежкия наказателен съд в Къркларели по дело за смъртта на турски рибар, което се точи от 16 г., а

подсъдими са 4-ма български граничари

Имаше многокократни опити от турска страна те да бъдат обявени за издирване от Интерпол и това вече е факт за двама от тях. Новината дойде от последното заседание по процеса в Къркларели на 16 януари.

От Върховната касационна прокуратура (ВКП) потвърдиха, че в отдел "Международен" е получена информация от "Международно и оперативно сътрудничество" в МВР, че към момента по искане на турските власти за издирване с червена бюлетина са обявени двама български граждани. Макар да не съобщиха кои са, от ВКП уточниха, че за другите двама подсъдими все още няма получена официална информация.

Защо точно Николай Костов и Живко Петков, е въпрос, на който засега няма отговор. Още повече че изстрелите, покосили рибаря, са произведени неволно от автоматичното оръжие на граничаря Михаил Цонков по време на ръкопашна схватка между двамата.

Той бе разследван в България в продължение на 2 г., но в крайна сметка заключението на Военната окръжна прокуратура в Сливен, потвърдено и от Военния съд, бе, че

няма извършено престъпление
от негова страна, нито от останалите – Николай Костов, Николай Петков и Живко Петков.

През 2014 г. съдът в Страсбург също излезе със становище, че няма извършено престъпление от нашите граничари. Делото там бе заведено от роднини на убития Ялчън.

Предполага се, че е въпрос на време процедурата да бъде финализирана и срещу другите двама граничари и те също да се окажат издирвани.

Новината от Турция за пореден път внесе напрежение в живота на 4-мата българи и семействата им, които не могат да забравят кошмара край Резово от 17 април 2008 г. В онази сутрин около 6,30 пунктът за наблюдение регистрира риболовен кораб, който е

проникнал на около миля в български води

Рибарите на борда са видени да дърпат мрежи.
В 6,50 ч мобилна група е изпратена да пресрещне корабчето. На моторната надуваема лодка са командирът Николай Костов и граничарите Живко Петков, Михаил Цонков и Николай Петков.

Приближавайки турската гемия, нашите разпознават системния нарушител Оmer Reis-2. На борда му има трима - загиналият Ялчън и двама от братята му Енгин и Заим.

Когато забелязват лодката на бреговата ни охрана, Ялчън и Заим започват да режат мрежите, а Енгин насочва корабчето към турски води. Лодката на бреговата охрана настига турската гемия, а чрез жестове и заповеди на български и английски дават нареждане на рибарите да спрат за проверка.

Вместо това Енгин Ерджан насочва корабчето към граничната ни лодка, която е по-малка, в опит да я обърне. В същото време Ялчън и Заим правят опит

да пробият гумената лодка с канджи

– пръти с остри метални куки, които бракониерите използват при вадене на калкан от мрежите.

  Следват предупредителни изстрели, но съпротивата на бракониерите не спира. Тогава главен инспектор Костов дава заповед на момчетата да се качат на риболовния кораб. Първи на гемията скача граничарят Михаил Цонков, последван от Николай Петков, чиято задача била да обезвредят Ялчън. Успели да го повалят, след което Петков отишъл до руля, за да спре гемията.

В този момент Цонков и Ялчън се боричкат върху рибарски мрежи. Няколко пъти Ялчън се опитвал да вземе пистолета на полицейския ни служител, тъй като оръжието се било откачило от металната халка от униформата и висяло на късо въже. Накрая

Цонков успял да сложи белезници на Ялчън

В този момент обаче главен инспектор Костов получил информация, че двата плавателни съда са на път да навлязат в турски води, и дал заповед на служителите си да освободят рибарите. Докато Цонков свалял белезниците на Ялчън, рибарят го избутал към мрежите.

Проехтели изстрели, а когато граничарят отново хванал Ялчън, чул как той изохкал. Цонков погледнал към пистолета си. Видял, че оръжието било заплетено в рибарските мрежи. По-късно става ясно, че 3 куршума са попаднали в тялото на турския рибар. Балистичната експертиза потвърждава, че изстрелите са от оръжието на Цонков.

На борда на турската гемия са направени следствени експерименти, които сочат, че пистолетът на Цонков е можел да произведе изстрел, без някой да докосва спусъка.

В заключение се приема, че изстрел е можело да бъде възпроизведен и след като рибарят е опитвал да вземе пистолета.

"Това бяха произволни, нежелани изстрели. Просто стана беля

Ако рибарите бяха спрели за бордова проверка, нямаше да се случи. Вместо това те оказаха съпротива. Знаете ли какво представляват канджите - в Америка се води оръжие. Нормативно имахме право да употребим и повече сила. Морето се пази навсякъде по света, а аз каквото е трябвало, го направих", каза пред "24 часа" бившият командир Николай Костов.  

"Аз карах лодката. Направих всичко възможно да спасим ранения. Качихме го на нашата лодка и още докато бяхме в морето, се обадих на брега да осигурят линейка. За съжаление, той почина на път за медицинския център в Царево. Всичко това, което в момента се случва, е, меко казано, неприятно. Вменява ми се вина, но моята съвест е чиста", смята Костов.

"Много сме благодарни на институциите,  които ни подкрепят,

на в. "24 часа" и на останалите медии. Надяваме се, че държавата ще направи възможното за разрешаване на ситуацията", казват 4-мата. През 2008 г. Михаил Цонков и Николай Петков напускат системата на МВР.

След новината за червените бюлетини МВР и прокуратурата за пореден път показаха, че са зад мъжете, охранявали държавната ни граница. В края на миналата седмица те заедно с адвоката си Росен Кожухаров се срещнаха с вътрешния министър Калин Стоянов, който заяви твърдата си подкрепа за граничарите.

И увери, че МВР е предприело необходимите действия да защити своите граждани, които по време на инцидента са изпълнявали служебния си дълг. Директорът на ГД "Гранична полиция" Антон Златанов също декларира подкрепа, а от ВКП уточниха, че при евентуално постъпване на молба от Турция по реда на Европейската конвенция за екстрадиция тя не подлежи на изпълнение, тъй като според законодателството ни не екстрадираме свои граждани извън ЕС.

Четиримата граничари не за първи път усещат съпричастността на сънародниците си. През 2018 г. когато се разбра, че Турция води собствено разследване, а българите са обвинени в причиняване на смърт поради небрежност. Тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров заяви: "Държавата трябва да заеме много ясна и категорична позиция, че застава зад гражданите си и зад полицаите, които са бранили българската граница."

"Разчитаме отново на защита от българските власти. Преди години имахме уверението, че страната ни няма да допусне екстрадицията", казват днес 4-мата бургазлии. Страховете им са, че ако ги екстрадират в Турция за разпит, няма гаранция, че ще се върнат.

"Не мога да не се притеснявам заради всичко, което се случва 16 години по-късно", казва Михаил Цонков. Той, както и бившите му колеги нямат забрана да напускат страната, но са предупредени да не го правят.

Всъщност съдът в Къркларели отдавна иска граничарите ни да бъдат екстрадирани. Делото там тръгва през 2017 г. и досега неведнъж са правени опити нашите да бъдат обявени за издирване от Интерпол.

През април 2021-а районният съд в Бургас отказва да изпълни съдебна поръчка

за предоставяне на биометрични снимки и пръстови отпечатъци на 4-мата по молба на турския съд. Три години по-късно обаче Интерпол издирва двама от тях наред с Брендо, Пламен Галев и още 37 българи, разследвани за тежки престъпления.

"Това, което се случи през 2008 г., всъщност бе част от ежедневието ни, рутинна работа, тъй като имаше много набези на бракониери. Капитанът на същата тази лодка е съден у нас. Това, че рибарите оказват съпротива, бе предвидено, все пак сме обучени за подобни ситуации", коментира Николай Костов.

Други от От страната и света

Обвиниха мъж за притежание на дрога, опитал и да продава вейпове

На 07.01.2025 г. Софийска градска прокуратура (СГП) привлече като обвиняем И. К. за опит да придобие с цел разпространение, както и за държане с цел разпространение на наркотични вещества и аналози

Девет акта са съставени и са извършени общо 158 проверки на замърсители на въздуха за три дни в София

Девет акта и 158 проверки на замърсители на въздуха са извършени на 17, 18 и 19 януари, във връзка с прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) за очаквания потенциал на

Радио Китай: МВнР: Китай се надява САЩ да предоставят недискриминационна бизнес среда на различни пазарни обекти

Тик Ток възстанови работа в САЩ и Доналд Тръмп изрази надежда, че страната може да закупи 50% от собствеността на тази компания, относно това решение, днес на редовна пресконференция

Синове пребиха майките си в Пазарджик и Огняново

Двама синове са нанесли побои над родните си майки, като единият случай на насилие е регистриран в Пазарджик, а другият- в близкото село Огняново. Досъдебните производства за домашно насилие се

Резитба затваря временно част от ул. „Асен Златаров" в Русе на 21 януари

На 21 януари /вторник/ от 9 до 12 ч. ул. „Проф. Асен Златаров" ще бъде затворена за движение на моторни превозни средства в участъка от ул. „Петко Д. Петков" до ул

>