С четене на съдебни актове и въпроси кой как е влязал право започна изборът на конституционни съдии

19.01.2024 11:03 Ана Михова
Борислав Белазелков и Никола Минчев

С разгорещен дебат започна избора на  конституционни съдии. Номинирани са трима  - Борислав Белазелков, Десислава Атанасова и Цвета Рангелова. 

Начало на критиките сложиха от "Възраждане". Те бяха насочени основно към бившия съдия Борислав Белазелков. Неговата кандидатура е издигната от ПП-ДБ. Петър Петров цитира решение на Белазелков. То е от 2021 г. и е по дело, заведено от приватизатор. По него Белазелков осъдил за 1 млн. лв.  парламента, ВКС  и държавата. Последвали и други дела от приватизатори, като общо исковете били в размер на 65 млн. лв. Петров увери, че неговата парламентарна група щяла да чете от трибуната имената на приватизаторите и сумите на техните искове. 

Петров попита дали с избора на Белазелков се върши услуга на някои приватизатори.

"Не мога да си представя, че Народното събрание ще избере за конституционен съдия човек, който е осъдил Народното събрание", патетично обяви Петров. Той се обърна към Бойко Рашков и го попита дали знае кое е общото между двамата, освен, че са народни представители, другото общо било, че и двамата били припитвали Десислава Атанасова. 

Мирослав Иванов от ПП-ДБ упрекна Петров, че прави внушения и му припомни, че ВКС заседава в състав от трима съдии. 

Румен Гечев обясни, че това решение, взето през 2021-а означава, че интересът на държавата не е защитен. Той попита и защо промените винаги стават в частен интерес и срещу българската държава.

Атанас Атанасов също се включи в дебата и каза, че се правят внушения, а някои били чели учебници от времето на соца. Държавата носела отговорност за всички вреди, които причинявала на гражданите. 

Тошко Йорданов от ИТН пък го попита бил ли е Атанасов прокурор по време на Възродителния процес и дали е влязал в Юридическия факултет с рабфак.

От своя страна Атанасов обясни, че влязал след изпити на общо основание. Имал 3,75 по български и 5,50 по история и до ден днешен помнел темите. Никога не бил член на БКП и на ДС.

Независимят Радостин Василев взе отношение към кандидатурата на Десислава Атанасова. Той каза, че професионалните среди изпитвали възмущение към нейната номинация. Изборът й от политическа гледна точка щял да смаже авторитета на КС. Той припомни, че тя била човека, на когото се обадил Иван Гешев, за да попита защо ГЕРБ иска неговата оставка. Василев  попита и защо Борисов изважда Атанасова от играта. Според него било заради "една идваща калинка от Брюксел". 

Иван Ченчев от БСП обясни, че някои неща в мненията на юристите по отношение на кандидатите му направили впечатление. Той прочете мнение на проф. Пламен Киров, който критикува Белазелков и казва, че не разбира конституцията. Според Ченчев "ярки политически лица, ястреби" нямали място в КС. Той обясни, че нямало да подкрепи кандидатурите.  

След горещото начало депутатите излязоха в 15 минутна почивка.

Други от От страната и света

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици. Емил Терзийски конфискува забранените за ползване от деца устройства и ги конфискува

Защо Япония не се интересува от електрически автомобили?

Повечето хора възприемат Япония като една от най-технологично напредналите страни в света. Това в действителност е така, но само няколко дни, прекарани в страната на изгряващото слънце, са достатъчни

Надежда Йорданова: ДБ нямаше да влезем самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС

От „Демократична България" не са имали намерение да влизат самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС. Това каза депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България" Надежда Йорданова в предаването

Комисията за финансов надзор пусна анкета за оценка на напредъка по въвеждане на еврото

Комисията за финансов надзор (КФН) предоставя на вниманието на всички свои поднадзорни лица анкета с цел определяне напредъка по въвеждане на еврото в небанковия финансов сектор

Николай Василев: Трябва да поискаме конвергентен доклад за влизане в еврозоната

"Трябва сега да поискаме конвергентен доклад за влизане в еврозоната. Това трябваше да стане още през лятото на 2021 г., както и през всяка от годините след 2009 г

>