Първите виетнамски работници идват у нас през 1967 г.

17.01.2024 20:24 Григор Николов
Много виетнамски студенти учеха в България между 60-те и 90-те години на миналия век. СНИМКИ: АРХИВ
Виетнамски студенти в столовата на института им през 70-те години, когато масово учеха у нас.

Дипломатическите отношения между България и Виетнам са установени на 8 февруари 1950 г., тогава тече Френско-виетнамската война. Пет години по-рано Хо Ши Мин е обявил независимостта на страната си от Франция (тя обаче отказва да признае Демократична република Виетнам), а страните от бившия социалистически лагер я подкрепят, включително и с оръжие, което се доставя чрез Китай.

През 1954 г. Виетнам вече е разделен на Северен и Южен. След 3 г. министър-председателят Хо Ши Мин идва в България. Тогава премиер е Антон Югов и е договорено да предоставяме на воюващия Виетнам помощ. България изпраща медицинско оборудване и лекарства. По време на това посещение е договорено и Виетнам да открие посолство в София, което става следващата година.

Българският посланик в условията на война във Виетнам първоначално не се установява в Ханой, а в Пекин в края на 1956 г. и едва след шест месеца отива в Ханой. Първи дипломат там е Димитър Халов Ненов.

През 1964 г. след престрелка в Тонкинския залив между три виетнамски катера и американския военен кораб "Мадокс" САЩ се намесват активно във войната. По понятни идеологически причини СССР и България подкрепят Националния фронт за освобождение на Южен Виетнам, който започва партизанска война срещу американците.

Още през 1960 г. е сключена спогодба с родното обединение "Химимпорт" за стокообмен. След 4 г. е подписана нова, вече на държавно ниво, за дългосрочен безвъзмезден кредит на Виетнам, за стокообмен между двете страни и износ от България. Такива кредити са отпускани още няколко пъти до 1989 г. като през 80-те години те са почти ежегодни.

Още през 1963 г. във Виетнам се обучават първите български студенти със стипендии оттук. Групата е малка, но началото е поставено. През 1967 г. у нас идват и първите виетнамски работници, които се обучават в български промишлени предприятия - около 500 инженери и техници. Оценява се, че този акт на сътрудничество е дал добър резултат и скоро и български специалисти отиват във Виетнам, като групата с течение на годините все повече ще се увеличава.

От 1967 г. бившият Комитет за приятелство и културни връзки с чужбина всяка година предоставя план за културен обмен между България и Виетнам. Превеждат се български автори, правят се изложби, тече обмен на културни дейци. През 1972 г. Анжел Вагенщайн прави и първия български документален филм за Виетнам. Постепенно сътрудничеството при взаимно разпространение на филми се оформя като най-въздействащото и рационално за опознаването на двата народа.

На 12 януари 1966 г. Тодор Живков се среща с ръководителя на правителствената икономическа делегация на Виетнам в София Ле Тханг Нги, приветства гостите и казва, че преговорите се развиват успешно и че ние

"оказваме помощ на братски Виетнам съобразно възможностите си"

Договорено е предоставяне на нов безвъзмезден икономически кредит на Виетнам и на допълнителна военна помощ. Ле Нги обстойно информира Живков за военните успехи и съдействието на братските социалистически народи в борбата срещу американския империализъм. "Когато една социалистическа страна бъде нападната от империалистите, това е нападение срещу целия социалистически лагер", казва Живков. "Доктрината Брежнев" за намеса във всяка една страна, в която комунистическата идеология е застрашена, се е задействала с пълна сила.

През 1973 г. САЩ се оттеглят от Южен Виетнам, три години по-късно дългоочакваното обединение със Северен, прогласено 3 десетилетия по-рано от Хо Ши Мин, става факт. Още през 1973 г. България предоставя нов дългосрочен кредит на Виетнам. Икономическото сътрудничество се активизира доста силно именнно през 70-те години на миналия век. През 1978 г. Виетнам става член и на Съвета за икономическа взаимопомощ на бившите социалистически страни.

През 1978 г. Петър Младенов отива на посещение във Виетнам, последвано от визита на Тодор Живков през есента на следващата година. Тогава е подписан подготвяният дълго време договор за дружба и сътрудничество между двете страни. Домакините подаряват на Живков седефен шах. През 1982 г. в Ханой отива и "вторият човек в държавата" Милко Балев.

В тези години обаче не само политическото сътрудничество и това в икономическата и военната сфера, а и в областта на образованието, строителството, медицината и здравеопазването, културата и други области се разраства многократно.

С решение на Политбюро на БКП от 1 ноември 1979 г. 20 военнослужещи от Виетнам са приети във военните училища "Васил Левски" във Велико Търново, "Георги Димитров" в Шумен и "Георги Бенковски" в Плевен, допълнителни средства се осигуряват "за издръжката на военнослужещите от Социалистическа република Виетнам".

До 1989 г. български архитекти, строители, инженери и техници участват в изграждането на над 130 предприятия във Виетнам

Най-много - на обекти в селското стопанство: плантации, животновъдни ферми, консервни предприятия и за производство на фураж, фабрики от хранително-вкусовата промишленост, но и хидроцентрали, заводи за железобетонни конструкции, мостове, релси и траверси, пощенски и далекосъобщителни станции. С безплатно предоставени строителни материали през 1980 г. е изградена болница във Виетнам от български строители. Особено търсене има на български торове, други химически изделия и... телевизори, произведени у нас.

На 6 май същата година по предложение на Станко Тодоров Политбюро на БКП решава да отпусне безвъзмездно военнотехническо имущество за 2,3 млн. лева, България плаща и 500 хил. лв. разходи за транспорта по море. Сред снарядите обаче са и медикаменти и медицинско имущество, телефонни кабели и акумулатори.

Именно в тези години се разраства приемът на виетнамски работници в България. Точни сведения няма, но в някои източници се говори за

между 30 и 40 хил. работници

Те бяха във всички производствени сфери - от селското стопанство до тежката промишленост, а ползите бяха взаимни. България попълваше недостига на работна ръка, виетнамците пък повишаваха квалификацията си. Задължението на домакина бе да осигури подходящи условия за живот и така се появиха т.нар. виетнамски общежития. В същото време над 600 виетнамски студенти завършиха висшето си образование у нас, появиха се и смесени българо-виетнамски бракове.

От 1989 г. настъпи застой в отношенията между двете страни, но след 2000 година те отново се активизираха. Именно тогава е сключена нова спогодба за сътрудничество в научната област и за подготовка на виетнамски студенти и аспиранти в наши висши учебни заведения. През 2009 г. президентът Георги Първанов бе на посещение във Виетнам, а през 2013 г. - Росен Плевнелиев. И двамата бяха придружавани от бизнесмени и културни дейци. Пак двама са и министър-председателите на България, посетили южноазиатската страна - Сергей Станишев през 2006 г. и Пламен Орешарски през 2014.

Други от От страната и света

Пуснаха за домашно лечение двама от пострадалите при влаковата катастрофа край София

За домашно лечение са освободени от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ двама мъже, пострадали при катастрофата между два влака край София, съобщиха от лечебното заведение. Мъжете са на 43 години и 44 години

Хванаха бивш затворник, обирал църкви и магазини в столицата

Арестуваха 38-годишен мъж за обири на църкви и магазини в София. Той бил задържан след поредното посегателство в ж.к. "Лагера". Мъжът първо задигнал дарения от местния храм

Желязков получи властта от Главчев: Не очакваме нито 100 дни толеранс, нито милост от опозицията

Мисля, че това за стоте дни толеранс (на новото правителство -б.р.) отдавна остана в миналото. Не очакваме нито толеранс, нито милост от опозицията.  Това заяви премиерът Росен Желязков на

Булгаргаз: Доставките на газ от Азербайджан не са подновени, но това няма да повлияе на цената за февруари

Към днешна дата доставките на природен газ от Азербайджан все още не са подновени. Това съобщиха от "Булгаргаз" в отговор на въпрос относно очакваното възобновяване на доставките на азерски газ към

Карлос Контрера поиска смяната на председателя на Столичния общински съвет

Каня всички групи в общинския съвет, без ПП-ДБ-СС на консултации за смяна на председателя на общинския съвет Цветомир Петров. Това заяви общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера

>