Как "Аз съм българче" “бенгализира масите” и без да го трият от буквара, провокира рецитации в нета (Обзор)

16.01.2024 22:40
ИВАН ВАЗОВ
КОСТАДИН КОСТАДИНОВ

Политици заподозряха неизвестна авторка на "Свободна Европа", че атакува не просто Вазовото творчество, а цели "обезродяване"

Правителството и министерство видяха дезинформация срещу проевропейския път на държавата и официално декларираха, че никой не се кани да премахва стихотворението

Голям вой, цветни ругатни и героични пози - от дни сайтове и телевизии мерят любовта и патриотизма според отношението към “Аз съм българче”.

Едно изречение от почти неизвестната журналистка, социоложка и преподавателка по немски език Светла Енчева в сайта “Свободна Европа” буквално запали социалните мрежи и тръгна слух, че държавата ни ще маха от учебниците стихотворението на Иван Вазов “Аз съм българче” заради децата на мигрантите у нас.

Както написа съвсем точно и художничката Венета Гергова, “отдавна не е имало подобен опит за бенгализиране на масите”. Стигна се дотам, че днес

дори правителството и просветното министерство официално опровергаха

някой в държавата да се кани да посегне на “Аз съм българче”, което си седи необезпокоявано в букварите на първокласниците.

Всичко тръгна от едно изречение в мнение в сайта “Свободна Европа” на 4 януари със заглавие “Демографска криза? Мигрантска криза? До какво води страхът от загуба на идентичност”.

Авторката Светла Енчева освен всичко по-горе е и основателка на Genderland - сайт, който се описва като “нестереотипно пространство” “либерално, космополитно, миролюбиво”, а съдържанието му е по теми за феминизма, идентичностите, сексуалните малцинства.

Тя цитира мнение на икономическия министър Богдан Богданов, че “за да няма недостиг на работна ръка, са необходими 100 000 души от трети страни”, както и че са нужни законодателни промени, които да улесняват интеграцията им у нас.

Авторката Енчева, разсъждавайки над мнението на министъра, добавя, че една от сферите, подлежащи на промяна, е образователната система, защото по думите ѝ

“тя е скроена единствено по мярата на етническите българи”

Няма как децата на 100 000 имигранти да се почувстват пълноценна част от българското общество, ако са длъжни да учат “Аз съм българче”, без на образователната система да ѝ хрумва, че и те биха могли да научат българските деца на нещо и да обогатят живота им, пише Светла Енчева.

Точно това последно изречение започва да се споделя в социалните мрежи със стряскащото послание, че готвят свалянето на Вазов с цел по-лесната интеграция на мигрантите и децата им у нас в бъдеще.

Само за седмица от затворени и маргинални фейсбук групи слухът се превърна в истерия. Политиците, особено в патриотично-националистическия спектър, яхват вълната. Лидерът на “Възраждане” д-р Костадин Костадинов публикува с коментар в личния си фейсбук профил факсимиле от материала на Енчева.

Вижте тази снимка. Тя е от американската радиоточка “Свободна Европа”, собственост на САЩ. Според нея стихотворението “Аз съм българче” трябва да се премахне от учебниците, а българчетата трябва да почнат да се учат от децата на нелегалните емигранти, пише Костадинов в събота.

Темата коментира и председателката на БСП Корнелия Нинова в предаването “Денят започва с Георги Любенов”. На въпрос на водещия дали е чела реакции по повод слуха за махането на “Аз съм българче”, тя отговори, че

това е пореден етап от обезродяването

Не съм видяла реакции, но мога да допусна какви са на 90% - че е безумие. Че е поредната крачка към обезродяването на България, че е недопустимо да се посяга на историята, на българския език, на народопсихологията, на традициите, на българщината изобщо. Че това е поредният етап от асимилацията и че не трябва и не бива да го допускаме. Помните ли колко години тук с вас сме си говорили за учебниците - какво трябва да пише в тях, как там още от малки им се подменя паметта и светоусещането на българчетата... Това е абсурд. Това трябва да спре и то зависи от българския народ, каза още Нинова.

Коментар направи и общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера във фейсбук профила си, като заяви, че няма да се спрат само с “Аз съм българче”: Няма да се спрат само с “Аз съм българче”, тепърва ще има всякакви екзотични идеи от този тип.

Успоредно с всичко в интернет започнаха да се появяват “достоверни информации”, че от учебниците по литература ще отпадне Ботев, а от учебниците по история - Левски. Посипаха се

критики, че управлението се поддало на лошите американци

и иска да заличи историята ни. Затова вероятно днес Министерството на образованието и науката опроверга: В никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението “Аз съм българче” от Иван Вазов. От МОН припомнят и, че творбата се изучава още в първи клас.

Внушенията, че са възможни изменения заради чужди граждани, са лишени от смисъл, тъй като в България от години има ученици с друго гражданство, които се обучават в българската образователна система. За тях важат същите правила и в този смисъл те трябва и се научават да рецитират “Аз съм българче” още в първи клас. Опитът показва, че това не представлява трудност за децата - продължават от МОН. - Само преди няколко месеца приключи прегледът на учебните програми, в това число и в тези за първи клас. Нито в крайните текстове, нито в хода на обсъжданията са били коментирани каквито и да е промени, свързани със стихотворението “Аз съм българче”.

От МОН призоваха и политиците да не спекулират с българското образование с политически мотиви – подобни дезинформации са не само вредни, но и опасни.

Именно като част от дезинформацията срещу проевропейския

път на България определиха слуха от Министерския съвет. Оттам уточниха, че интегрирането на децата на бежанците в училище не е свързано със съдържанието на учебния материал.

Твърдението, че ще се забрани изучаването на стихотворението “Аз съм българче!” в училище, е абсурдно и е показателно за крайностите, до които са готови да стигнат заинтересованите от саботажа на проевропейското правителство в името на частния си политически интерес. За сведение “Аз съм българче” е стихотворение, което децата, получили закрила в България, изучават в училище още в първи клас. И опитът показва, че го рецитират с удоволствие.

Случаят предизвика и ответна реакция във фейсбук - потребители си организираха миниинициатива за защита на българската поезия и апелират хората да публикуват български стихотворения в профилит е си. Повечето заложиха именно на “Аз съм българче”, но и на Христо Ботев, Пейо Яворов, Димчо Дебелянов и други поети. (24часа)

 

Други от От страната и света

Кметът на Русе и главният мюфтия: Диалогът между общностите е ключът към единството

Междуетническият диалог, социалното включване, благотворителността и ролята на религиозните общности в обществото бяха сред основните теми, обсъдени на среща между кмета на Русе Пенчо Милков и

Ето кои българи ще са на встъпването в длъжност на Тръмп

8 българи са потвърдили присъствието си на церемонията по встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп в понеделник чрез листата на Българският Конгрес на САЩ. В списъка са доц

Входът за столичния зоопарк се увеличава от 4 на 10 лева

Цените на билетите в столичния зоопарк се увеличават, реши Столичният общински съвет. Децата от 3 до 18 години ще плащат 5 лева за вход, вместо досегашните 2 лв

Гуцанов прие поста от Ивайло Иванов: Чест е да съм част от най-важното министерство

Борислав Гуцанов прие поста на министър на труда и социалната политика от досегашния служебен министър Ивайло Иванов на церемония в ресорното министерство

12-годишна от Монтана потърси лекар след употреба на канабис

Полицията разследва случай на притежание и употреба на наркотични вещества в Монтана. Инцидентът е свързан с 12-годишно момиче от квартал „Огоста", което потърсило медицинска помощ след употреба на

>