Виетнам иска да внася розово масло, ние - работна ръка

08.01.2024 07:23 Лиляна Клисурова
Посещението на Росен Желязков е по покана на председателя на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам Въонг Дин Хуе. СНИМКИ: АВТОРЪТ

Виетнам има интерес към българското розово масло, което да използва във фармацията, а България - към трудова мобилност и миграция на виетнамци за нуждите на нашия пазар.

Това са само две от областите, в които страните ни установиха възможност за сътрудничество по време на официалната визита във Виетнам на българската парламентарна делегация, водена от Росен Желязков.

Посещението е по покана на председателя на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам Въонг Дин Хуе, който лично и много топло посрещна Желязков на входа на институцията. Делегацията ни бе поканена в Традиционната зала, където председателят на българския парламент се разписа в Златната книга за официални гости.

Акцент на разговора между Желязков и Въонг Дин Хуе бе ролята на парламентите за разширяване на икономическото и секторното сътрудничество. В българската делегация са Деница Сачева и Христо Гаджев от ГЕРБ, Стоян Михалев и Нели Димитрова от ПП-ДБ, Ангел Георгиев и Иво Русчев от "Възраждане", Хамид Хамид и Валентин Тончев от ДПС, Борислав Гуцанов от БСП, Цветан Предов и Александър Вълчев от ИТН. Както и кметът на Казанлък Галина Стоянова.

Виетнам има голям интерес към засилване на сътрудничеството в сферата на науката и образованието, защото голяма част от кадрите им, включително в области като енергетика и архитектура, са учили у нас, стана ясно още след разговорите между двете делегации.

С благодарност за изключителното гостоприемство и ползотворните разговори започна изказването си след срещата парламентарният шеф Росен Желязков.

Това е не само възстановяване на динамиката на двустранните ни отношения, но и ясен знак за тяхното възходящо развитие, което още тази година трябва да бъде облечено в конкретни практически решения, обясни той. И напомни, че предстоят политически консултации на ниво външни министри, както и 24-ото заседание на смесената комисия по икономическо и ноучно-техническо сътрудничество.

Желязков изброи секторите, които имат потенциал в отношенията между България и Виетнам - енергетика, провишленост, високотехнологичнот земеделие, иновациите, фарцевтиката е туризма.

Има общо разбиране за сътрудничество в сферите на сигурността - за предотвратяване на последиците от организираната престъпност и засилване на полицейското сътрудничество; на правоприлагането - за противодействие на киберпрестъпността и трансграничната престъпност. А в областта на отбраната и военнотехническото сътрудничество трябвало да се използват всички възможности, които Военнопромишления комплекс на България предоставя.

Засилва се и сътрудничеството на регионално ниво, след като след София, Варна и Бургас, и Казанлък подписа сега меморандум с провинция Лай Чао.

Тази година трябва да бъде попълнена договорната база с работа по спогодбата за трудова миграция между двете страни, която би дала добра основа за трудова мобилност и миграция за нуждите на българския пазар, обясни Росен Желязков.

Важното е, че духът на приятелството се усеща от всички и сме длъжни да използваме както потенциала, които споразуменията дават, така и доверието между нашите народи и страни, каза още Желязков.

Истинският приятел е този, който знае твоето минало, вярва в твоето бъдеще и те приема такъв, какъвто си в настоящето, завърши шефът на българския парламент.

Това е първо посещение на председател на българското Народно събрание след 12 г., каза Въонг Дин Хуе. И разказа за добрите си впечатления и приятелското посрещане на виетнамската парламентарна делегация в България през септември.

Виетнам винаги цени традиционното приятелство, считайки го за актив граден от много лидери през тези 75 години отношения, каза домакинът. И определи България като приоритетен партньор, поздравявайки я за развитието й във всички аспекти и за високата позиция в региона ни.

Виетнам демонстрира желание и решимост за по-тясно разширяване на сътрудничеството с България. Договорено е засилването на парламентарен обмен между двете страни с цел обмен на опит в законодателството.

Ефективно ще се изпълнява Меморандума за сътрудничество, подписан през септември по време на виетнамското посещение в София.

Ще има насърчаване на търговията и инвестиционното сътрудничество, подкрепа на бизнеса, допълване взаимно в селското стопанство, по въпросите за изменение на климата, обясни домакинът. И допълни, че Виетнам има интерес от внасяне на българско розово масло за фармацията и други нужди.

Официалната визита на Росен Желязков продължава със срещи с премиера и президента на Виетнам.

Други от От страната и света

Идея! До 2 чаши алкохол на летищата в Европа

Авиокомпания иска да ограничи пияните пътници по време на полет Край на безразборното пиене по време на полет или престой на европейско летище. За това настоява нискотарифната авиокомпания “Райънеър”

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

>