Брюксел иска гаранции за политическа независимост на борда за “Антикорупция” (Обзор)
Попълването на регулаторите най-рано през февруари - депутатите първо гласуват кого да пратят в Конституционния съд, после приемат и закона за новата КОНПИ и едва тогава разпределят останалите кресла
Гаранции за политическа независимост на членовете на борда, който трябва да излъчи кандидати за новата “Антикорупция”, са поискали от Европейската комисия.
До края на месеца депутатите трябва да изработят правилата за избор на т.нар. номинационна комисия. Срокът бе декември, но е имало питания от Брюксел.
С приетия още през октомври нов закон борбата с корупцията по високите етажи се извади от сегашната КПКОНПИ, която остана само за отнемане на незаконно придобито имущество. Бави се обаче новият закон за нея.
Бордът който трябва да подбере борците с корупцията, ще е 5-членен - по един предлагат ВКС, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, омбудсманът и Сметната палата. Задачата му е да прегледа предложенията, да изслуша кандидатите и след това да представи доклад пред ресорната комисия. Самите членове на “Антикорупция” ще са само 3-ма и ще се ротират начело.
Избират се с
конституционно мнозинство
от 160 гласа.
До края на месеца депутатите трябва да гледат и новия закон за органа, който отнема имущество. Междувременно и. д. шефът на настоящата КПОНПИ Антон Славчев, който изкара начело повече от титулярите, спечели конкурс за място в Софийската градска прокуратура. А се смяташе, че той ще остане отговорник за отнемане на имуществото.
Едва след като се довърши реформата в КПКОНПИ, ще се пристъпи и към останалите регулатори, като процедурните правила за тях ще се внасят поотделно, разкриха от мнозинството. Така попълването на регулаторите ще се осъществи най-рано през февруари.
Само излъчването на двамата представители на парламента в Конституционния съд трябва да стане още на старта на новата сесия. Депутатите се връщат от ваканцията си на 10 януари, а срокът за номинации за КС изтича на 11-и.
Реформата на специалните служби да е акцент
през новата сесия, призова вчера съпредседателят на групата на ПП-ДБ Атанас Атанасов. Както и въвеждането на механизъм за ефективно управление от изпълнителната власт в съответствие с чл. 105 от конституцията, напомня той.
През септември Атанасов лансира идея за смяна на шефовете на ДАНС, ДАР и НСО, както и сливане на военното и цивилното разузнаване. Бойко Борисов и Делян Пеевски се обявиха против сливането, а реформата препоръчаха да се отложи до успокояване на международната обстановка. В знак на протест Атанасов хвърли оставка като шеф на ресорната комисия на НС въпреки молбата на Борисов да не го прави. А реформата бе оставена за след местния вот.
Сега той прави втори опит. Липса на ефективен контрол и отчетност, на надеждни източници на информация, съперничество и конфликти между отделните служби посочва генералът като проблеми. Както и лошо оборудване, ниско доверие на обществото, неадаптивност към международната среда.
Предлага 9 стъпки - от стратегически план за промени и кадрова реформа до въвеждане на технологични иновации в работата на спецслужбите. Контрол срещу злоупотреба с власт пък щял да се осъществява от “независим надзорен орган”.