Доган балансира с прагматика Делян и лекаря Джевдет, за да не изяде пазарната демокрация традиционните ценности (Обзор)

03.01.2024 22:30
Последната публична проява на Доган преди 8 години.
Пеевски държи реч на Тюркян чешма, където традиционно говори лидерът на ДПС.
Джевдет Чакъров

Почетният лидер раздели функциите на двамата съпредседатели - на единия традиционния електорат и Турция, на другия - законите и нови територии

Делян Пеевски остава лидер на ДПС в парламента - "прагматикът" от нов тип, който е нужен на партията. Но няма да е еднолично начело. Наравно с него ще е Джевдет Чакъров, който държи международните връзки на движението и отговаря за структурите му в Турция.

Новата формула, по която да се управлява ДПС, даде Ахмед Доган в навечерието на рождения ден на партията. На 4 януари тя чества 34 г. от основаването си.

Почетният председател отправи предложението си в изключително прямо обръщение към членовете и симпатизантите на ДПС точно месец и половина, след като им съобщи, че Делян Пеевски от най-обругаван се е превърнал в най-желан партньор за останалите политически сили. И месец и половина преди националната конференция за избор на нов лидер.

На 17 ноември пред свикания след свалянето на Мустафа Карадайъ Централен съвет Доган нарече Пеевски "феномен", който със своята хиперактивност е върнал центъра на политиката в парламента, а той веднага обяви, че се кандидатира за председател. Сега обаче Сокола поставя феномена си под наблюдение - вика доктор Чакъров, за да се "допълват" на партийния връх. (За него виж по-долу)

Характерният стил на Доган с философски разсъждения и препратки често е трудноразбираем за електората на ДПС, но този път направо обяснява:
Дълго време съзнателно се самоизолирах и затова

имах нужда от повече време, за да осъзная станалото и ставащото в живото колективно тяло на ДПС

ДПС е напът да се превърне в корпоративна платена партийна организация.

Знам, че политика без финансиране не се прави, но има една критична граница, преминаването на която ни превръща в друго политическо качество. Защото интересите на "пазарната демокрация" "изяждат" традиционните ценности на демокрацията.

За съжаление, това е характерно за всички политически сили.

Затова в разпространеното от пресцентъра на ДПС обръщение Доган предлага “в спешен порядък” промени. Прави геополитическа препратка - след опитите за възстановяване на сферите на влияние на Великите сили светът ще се успокои с преобразуването му в “легитимно многополюсен”. За целта трябва да се намери

“контролиран баланс” между “старите” и “новите”

велики сили, анализира той. И предлага такъв баланс и в партията, която създаде преди 34 г., за да не се оставя “на самотек” живата връзка между партиите и активните граждани.

В спешен порадък предлагам: 1) Стабилизиране на ДПС в традиционните ѝ райони и 2) Разширяване на партийното строителство в нетрадиционните райони, обяви той.

В мотивите ми за този “тандем” е принципът на взаимното допълване, а не на конкурентното начало: защото “два остри камъка брашно не мелят”. А обществото очаква бързо и резултатно решаване на най-наболелите му горещи проблеми.

За да оцелееш и да се развиваш, трябва да бъдеш силен, активен и корпоративен,

а не да се самозалъгваш в сенките на отрицанието и омразата, обяснява почетният председател. Изборът ще се направи от Националната конференция на 24 февруари.

Доган ясно разписва и ролите на двамата:

Д-р Джевдет Чакъров да носи отговорност предимно за традиционните ни райони, за добросъседските ни взаимоотношения с Република Турция и с либералните формации, защото той в продължение на 14 г. девет последователни мандата беше член на Бюрото и вицепрезидент на Либералния интернационал.

- Г-н Делян Пеевски е представител на новото поколение технократи в политиката, които имат като че ли вроден инстинкт за прагматично решаване на проблемите на хората и на държавата. За кратко време той се очерта като парламентарист и ще бъде позитивно да продължава да се утвърждава в това направление. Визирам партийния му ангажимент да се фокусира предимно в разширяване на електоралното присъствие на ДПС.

Наблюдатели припомнят, че социологически сондажи показаха колебания у традиционния електорат на ДПС Пеевски - първия етнически българин, издигнат за лидер. “Алфа рисърч” през ноември премери 26% одобрение срещу 27% неодобрение и 47% неутрални оценки.

Последва още по-активно присъствие на младия председател на групата на ДПС в парламента по всички политически теми и неговия подпис редом с този на лидерите на ПП-ДБ и ГЕРБ под всички ключови инициативи на мнозинството. Както и срещи със структурите по места и серия номинации от тяхна страна той да е председателят.

Преди седмица Пеевски държа официалната реч на Тюркян чешма на възпоменателния митинг за Възродителния процес. Там винаги е говорил лидерът на ДПС. Обеща на множеството, че партията ще се върне при хората си.

“ДПС ще има един председател”, твърдо заяви Пеевски след заседанието на Централния съвет на 17 ноември, което лично откри, защото Доган се оказа болен и прати речта си. А членовете на ЦС го изпратиха на крака с аплодисменти.

Сега обаче по всичко личи, че председателят няма да е един. Д-р Чакъров, освен че е сред най-верните стари лица на партията, незабъркван в скандали, отговаря за ключовите на парламентарни избори структури на ДПС в Турция. Хората там не познават добре младия “феномен”.

Колективното управление не е прецедент в движениеито - тази формула Доган избра и след свалянето на Местан навръх Коледа през 2015 г. Тогава за 4-те месеца до изборната конференция триумвират бе начело - Четин Казак, Рушен Риза и Мустафа Карадайъ, който после бе избран и остана председател до 7 ноември м.г. Но сега вероятно ще са нужни промени в Устава на ДПС, за да има постоянни двама съпредседатели.

Чакъров вкара партията при световните либерали и в АЛДЕ

Призванието ми е да бъда лекар, свикнал съм хората да ме търсят. Откривам сходството в политиката и в медицината - трябва да изслушваш, да откликваш на болката на другия. Така Джевдет Чакъров описва дългогодишната си работа като хирург и политик. Той е едно от най-известните и уважавани лица на ДПС.

Член е на партията от създаването ѝ.

На 36 г. влиза в най-тясното ръководство - Централното оперативно бюро, негов член е от 1996 г. досега.

Минава през школата на политическите обучения по линия на Либералния интернационал. Така през 1999 г. в Лондон един месец обикаля със сър Греъм Уотсън, дългогодишен лидер на АЛДЕ, в кампанията му за евродепутат. А по-късно именно Чакъров представя и защитава кандидатурата на ДПС за член на АЛДЕ (през 2001 г.) и на Либералния интернационал. Движението получава пълноправно членство през 2003 г., а самият Чакъров изкара 9 мандата като вицепрезидент на либералите.

Роден е на 8 август 1960 г. в Асеновград. Завършил е МУ- Пловдив, със специалност “Обща хирургия”, а от май 2015 г. е и доктор по медицина. Доцент, има степен и по здравен мениджмънт. Но върховете в политиката стигна в друга сфера - околната среда. За първи път е избран за депутат в 39-ото НС, а след това и в още 9 поредни парламента. Първия мандат става шеф на комисия по околна среда и води (2001 - 2005). Това е периодът, в който България се готви за ЕС и всички екологични закони трябва да се синхронизират. Става екоминистър в кабинета на Сергей Станишев - единственият момент досега, в който е спирал медицинската си практика.

Моят подпис стои под решението за включване на 35% от територията на България в “Натура 2000”, което ни нарежда на 3-о място в Европа по защитени територии след Словения (38%) и Хърватия ( 37%), отчита по-късно с гордост д-р Чакъров. По това време се подготвя и Оперативна програма “Околна среда” - едни от най-щедрите еврофондове, които България започва да усвоява. После пак е шеф на ресорната комисия в НС и е сред тези, които спират либерализиране на ГМО у нас.

През август 2021 г. оглави парламентарната анкетна комисия, която трябваше да разследва има ли незаконно строителство на “Буджака” край Созопол. Тя бе създадена по идея на ГЕРБ като контра на комисията, която да разследва незаконни строежи на “Росенец” (летните сараи на Доган). Но парламентът се разпусна набързо.

В сегашния е зам.-шеф на здравната комисия и член на тази по екология. Семеен, с две деца.

Синът му Сами Чакъров бе кандидат за депутат в София през 2022 г. На последните избори отказал заради професионални ангажименти, свързани с много пътувания в чужбина. Чакъров- младши е експерт в сферата на икономиката, международните финанси и финансовите пазари и е работил в Дойче банк в Лондон.

Други от От страната и света

Ето кои българи ще са на встъпването в длъжност на Тръмп

8 българи са потвърдили присъствието си на церемонията по встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп в понеделник чрез листата на Българският Конгрес на САЩ. В списъка са доц

Входът за столичния зоопарк се увеличава от 4 на 10 лева

Цените на билетите в столичния зоопарк се увеличават, реши Столичният общински съвет. Децата от 3 до 18 години ще плащат 5 лева за вход, вместо досегашните 2 лв

Гуцанов прие поста от Ивайло Иванов: Чест е да съм част от най-важното министерство

Борислав Гуцанов прие поста на министър на труда и социалната политика от досегашния служебен министър Ивайло Иванов на церемония в ресорното министерство

12-годишна от Монтана потърси лекар след употреба на канабис

Полицията разследва случай на притежание и употреба на наркотични вещества в Монтана. Инцидентът е свързан с 12-годишно момиче от квартал „Огоста", което потърсило медицинска помощ след употреба на

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството на културата

"Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери". С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

>