Димитър Ганев: Има много общи интереси в мнозинството да удължи договорката за 18 месеца на власт

03.01.2024 08:00 Юри Велев
Димитър Ганев

 

- Няколко предизвикателства за политическите сюжети през новата 2024 г. се очертават. Ще има ли предсрочни избори през тази година, г-н Ганев?

- Може и да има, може и да няма. Отговорът на този въпрос зависи от твърде много обстоятелства, които никой не може да каже как ще се развият и как ще си взаимодействат. Конюнктурно ще е.

- Договореният между ГЕРБ и ПП-ДБ 18-месечен срок за кабинета така или иначе изтича през декември. Какво може да се случи след това?

- Никакво значение няма това, че има времево ограничение договорено, при създаването на кабинета. Ако партньорите в управлението видят, че нямат политически интерес от нови избори, това мнозинство ще продължи да управлява и след декември 2024 година.

- Ограничаването на властта на президента Румен Радев през конституционните промени за служебните правителства ще даде ли тласък за предсрочни избори? А за президентска партия?

- Не служебните правителства са спирачка за предсрочни избори, а простата сметка, която си правят партиите в мнозинството, че при нов вот нито една от тях няма да изкара по-добър резултат в сравнение с последните избори. Нещо повече – има съвсем обосновано притеснение сред тях, че при нови избори може да се появи нов политически субект, който съвсем да обърка сметките. И да, президентска партия е един от вариантите.

- Австрия и Нидерландия склониха България да бъде приета в Шенген по въздух и море, но става ясно, че има определени условия. Това развитие ще закрепи ли правителството?

- На правителството спешно му трябва някакъв управленски успех, добра новина, за да могат партиите да имат аргумент, оправдавайки подкрепата си за кабинета. В този смисъл въздушният и морски Шенген е глътка въздух за управлението. Въпросът е, че станаха известни определени договорености, които са поети, за да влезем в Шенгенското пространство, и последваха разнопосочни интерпретации на тези споразумения.

А няма никакво съмнение кое за избирателите е по-важно, ако се сложат на везните допускането до Шенген по въздух и море и приемането на още бежанци. В този смисъл новината за предстоящото влизане в Шенген е лек тласък за некоалицията, но нищо повече. Това няма да е достатъчно.

- Ротацията на правителството през март ще разклати ли некоалицията, ще промени ли нейния формат?

- Ротацията ще бъде голямо предизвикателство. Ще се поставят много въпроси, на които все още няма отговор. Ето например: Ще има ли коалиционно споразумение? Ще има ли ясно разписан механизъм за взимане на решения? Сигурни ли сме кой ще е премиер? Колко и кои министри ще бъдат сменени? Ще има ли политически лица сред министрите? Все трудни за решаване казуси. И няма никакво съмнение, че решаването им ще породи много сериозно напрежение.

                                                                                                                                                                                                                                    CV

Димитър Ганев е роден е през 1986 г. във Варна

Магистър по политология в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Доктор по политология

Главен асистент в катедра “Политология” на СУ и преподавател там

Научните му интереси са свързани с проблематиката на българския преход

Съосновател на Изследователски център “Тренд

Други от Интервюта

Димитър Ганев, "Тренд": При опитния Желязков няма резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява коалицията

Няма да има ръмжене в трите партии зад правителството по трите важни теми - бюджет, еврозона, Украйна Още акценти от интервюто: Добрата новина е, че е редовен кабинет, има ясни политически лица

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

Александър Симидчиев: Може да се заразим с грип, дишайки мръсен въздух

Децата и хората над 65 г. да не излизат в дните със замърсяване, препоръчвам пречиствателите за дома - През последната седмица софиянци дишахме опасно мръсен въздух - показателите навсякъде бяха над

Ангел Заберски: Има носталгия за красива музика и текстове с послание

Сега трудно намирам мелодия, която да запея и да запомня – еднакви са, казва композиторът   - Хиляди читатели се включиха в анкетата на “24 часа” и гласуваха кой е любимият им златен български хит от

>