България се съгласила Австрия да ни връща бежанци по бърза писта, за да получим Шенген (Обзор)

02.01.2024 22:30
Охраната на границата с Турция ще бъде утроена, а ЕК ще финансира и допълнителни огради. СНИМКА: “24 ЧАСА”

Влизане със сухопътната граница, когато Виена прецени, че положението с мигрантите се е успокоило

България ще има три дни, в които да отговори на искане от Австрия за връщане към наша територия на бежанци, особено афганистанци и сирийци. Тази бърза писта е включена в политическото споразумение, след което Виена одобри присъединяването на България и Румъния към Шенген с въздушните и морските граници от март 2024 г.

Споразумението между правителствата в София, Виена и Букурещ е анекс към решението на Съвета на ЕС, с което България и Румъния бяха допуснати да се присъединят към Шенген. Три дни след финализирането му

документът бе разпространен в социалните мрежи от румънския евродепутат Алин Митута.

Споразумението е от пет точки, като третата е именно за връщането на мигранти от Австрия към България и Румъния. В него не са фиксирани числа на бежанци, които трябва да приемем обратно. Вместо това София и Букурещ се задължават да изпълняват плътно изискванията на Дъблинския регламент. Като няма да ограничават количеството мигранти, които им връща Австрия в рамките на календарен месец. А когато става въпрос за бежанци, които вече са получили закрила в България, страната ни ще отговаря на австрийските искания в рамките на 3 дни. Като изрично е уточнено, че това условие е от особена важност за афганистански и сирийски мигранти.

В документа обаче липсват квоти за брой мигранти, които се задължаваме да приемем

Такива информации бяха публикувани в последните дни на 2023 г., но Министерският съвет ги определи като фалшиви.

“България не приема допълнителни условия, свързани с бежанци от Сирия и Афганистан. Ангажиментът на страната ни засяга задължения по Дъблинския регламент - отговорности на държавата по първо влизане в ЕС. България няма и не може да приеме лица, за които не е отговорна. Няма абсолютно никакво място за притеснение. Всичко е в рамките на обичайния прием за последните няколко години”, каза във вторник вътрешният министър Калин Стоянов пред БНР.

193-ма бежанци е поискала да ни върне Австрия през миналата година като у нас са приети 113, показва статистика на Министерския съвет. Най-много от приетите обратно са от Сирия - 69, афганистанците са 24.

Две от точките в споразумението са свързани с контрола по границите. Присъствието на служители на “Фронтекс” по границата между България и Турция трябва да бъде утроено, ще бъде увеличено и по границата със Сърбия. А ЕК ще отпусне допълнителни средства за нова техника за охрана на границите и построяването на огради. Многонационални патрули ще пазят и вътрешните граници между България и Румъния и между Румъния и Унгария, предвижда друга от точките.

Според четвъртата точка пък Австрия може да организира

паспортна проверка на конкретни полети от България

и Румъния и след влизането ни в Шенген с летищата и пристанищата.

Влизането на България и Румъния в Шенген със сухопътните граници ще бъде договаряно през 2024 г., след като бъдат изпълнени мерките и Австрия реши, че има съществено подобрение на ситуацията с мигрантите на нейна територия, гласи още споразумението.

“Парите, които ще се отпуснат  за границата,  това, че вече ще ползваме шенгенската система, помага много за националната сигурност срещу тероризма, срещу всякакви опити да бъде заобиколена границата.  Ние, българите, сме като песимиста и оптимиста. Аз мисля, че чашата е наполовина пълна. С общи усилия можем да направим така, че до няколко месеца българите можем да ползваме и сухопътната граница като шенгенска. Зависи само от нас”, каза във вторник лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Това бе първи коментар от бившия премиер, след като на 30 декември Съветът на ЕС ни определи дата за влизане в Шенген с въздушни и морски граници.

“Намирам се в област, която вече по въздух и море е в Шенген. Имаше малки грешки, но голямата, истинският проблем, който нас ни спря за пълно влизане, е тези няколко години хаос по границата. Несправянето, избиваха се полицаи в гонки с мигранти, които се озоваваха в Западна Европа. Три години загубени.  Сега Калин Стоянов се справя много добре. Изрично трябва да благодарим на австрийския бизнес, който е инвестирал в България,  който написа отворено писмо до тяхното ръководство на държавата и застана твърдо зад България. Те ще са изключително важни, защото сега правителството и парламентът трябва да положим бързи усилия, да покажем, че пазим надеждно границата”, каза още Борисов от Бургас.

Други от От страната и света

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

Димитър Главчев: Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно

"Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно за работата на служебния кабинет", това заяви служебният премиер Димитър Главчев на влизане в Народното събрание

>