Ток и газ евтини, шоковите цени вече ги няма

01.01.2024 22:35 Марияна Бойкова
Газът през януари е над два пъти по-евтин в сравнение с цената преди година. На снимката е газоизмервателната станция на интерконектора със Сърбия, по който не само можем да транспортираме газ на запад, но и да получаваме синьо гориво от Централна и Източна Европа. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

През почивните дни електроенергията за бизнеса падаше до 1-2 ст. за мегаватчас

Ток и газ поевтиняват, а шоковите цени, които имаше през последните две години, вече ги няма.

От първия ден на годината цената на газа се понижи с 11,31%. Това означава, че през януари струва 77,60 лв. за мегаватчас, а през декември бе 87,50 лв.

Цената би била и по-ниска, ако не се налага да се ползва и малко и от скъпото гориво, нагнетено в хранилището в Чирен през 2022 г.

Тогава котировките на борсите в Европа удряха тавана, а ЕК задължи държавите членки да запълнят складовете заради заплахата от спиране на руския газ. За България това не беше заплаха, а реалност и от 27 април 2022 г. страната ни вече не ползва руско гориво.

На 1 януари преди година КЕВР отново е заседавала и се е произнесла газът да е с цена от 179,33 лв., или над два пъти по-скъпо от сегашното ниво.

Котвата на цените на синьото гориво у нас е в азерския газ. За доставките на 1 млрд. куб. м на година имаме дългосрочен договор. За януари неговият дял в потреблението в страната е 40,33%.

Останалите количества идват след търг на “Булгаргаз” с условие за най-ниска цена и добавка от складираното в хранилището в Чирен гориво.

За бизнеса има и евтин ток. През коледните и новогодишните празници цената на борсата в някои часове направо се срина. Така навръх Коледа токът на борсата е бил с цена от 1 стотинка за мегаватчас, а в накои часове стойностите са нулеви. Базовата цена тогава за целия ден на платформата “Ден напред” е 24,51 лв. за мегаватчас. На Коледа през 2022 година мегаватчас е струвал стотици пъти повече - 198,74 лв.

Справка от Електроенергийния системен оператор показва, че от 24 до 27 декември на 2023 година температурите са били по-високи от същия период на по-миналата година - с 1 до 5 градуса в различните дни. Тоест - топло е, но и ценовата истерия на 2022 г. е в миналото и ситуацията се нормализира.

Подобна ситуация се повтаря и на 1 януари 2024 година. Базовата цена е 38,64 лв. за мегаватчас.

Нулеви цени няма, но в 1 часа след полунощ токът е струвал 20 ст. за мвтч, а до сутринта е паднал допълнително и се движел в диапазона 2-8 стотинки.

Подобни нива се повтарят до 10-11 ч, когато цената се вдига на 12 ст. Във вечерния връх мегаватчас вече е търгуван за 127,13 лв.

В първия работен ден - 2 януари сега, цената се връща на типичните нива - базовата вече е 141 лв. за мегаватчас.

За сравнение - на 1 януари 2023 г. базовата цена на тока е била по-ниска - 34,94 лв. за мегаватчас. Но през целия първи месец на миналата година средно е била 266,36 лв. Тя пада наполовина в сравнение с декември 2022 г., когато е била 482,64 лв. за мегаватчас.

.

Други от От страната и света

До 2500 евро и затвор за безразсъдни водачи на е-тротинетки в Европа, у нас може и 10 лв. - като за колело

7 страни забраниха слушалки, докато се карат скутери До 2500 евро глоба и дори затвор - това предвиждат наказанията за безразсъдните шофьори на електрически тротинетки в някои страни в Европейския

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици. Емил Терзийски конфискува забранените за ползване от деца устройства и ги конфискува

Защо Япония не се интересува от електрически автомобили?

Повечето хора възприемат Япония като една от най-технологично напредналите страни в света. Това в действителност е така, но само няколко дни, прекарани в страната на изгряващото слънце, са достатъчни

Надежда Йорданова: ДБ нямаше да влезем самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС

От „Демократична България" не са имали намерение да влизат самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС. Това каза депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България" Надежда Йорданова в предаването

Комисията за финансов надзор пусна анкета за оценка на напредъка по въвеждане на еврото

Комисията за финансов надзор (КФН) предоставя на вниманието на всички свои поднадзорни лица анкета с цел определяне напредъка по въвеждане на еврото в небанковия финансов сектор

>