ВСС се чуди какво да прави след промените в конституцията, нямало кой да плаща ремонтите, водата, тока, заплатите

28.12.2023 11:33 Ана Михова
ВСС реши да започне дебат за начина, по който ще се гласува за нови членове на кадровия орган.

Какво да прави след промените в конституцията се чуди Висшият съдебен съвет. Кадровиците заедно с правосъдния министър Атанас Славов се събраха на извънредно заседание, за да обсъдят проблемите, които щели да се породят, след като промените в основния закон влязоха в сила на 26 декември.

С промените в конституцията беше премахнат Пленумът на ВСС, а кадровият орган беше разделен на два отделни съвета - съдебен и прокурорски. Според кадровиците проблемът е, че конституционните текстове влязоха в сила, а няма нов Закон за съдебната власт, който да детейлизира работата на двата съвета, а това създавало трудности в гражданския оборот, защото не се знаело кой е разпоредител с бюджетни средства.

Парламентът трябва да приеме нов закон, но до 6 месеца, както и в този срок да извърши промени в десетки закони, около 100.

В същото време ВСС има договори за обществени поръчки за 70 млн. лева във връзка с надграждането на Единната информационна система на съдилищата и за ремонти на съдебни сгради, които можело да останат неподписани, защото вече няма Пленум и председателстващ ВСС.

Пленумът обаче беше този, който се занимаваше с бюджетните и сграднити въпроси на съдебната власт. Затова можело и да се получи така, че няма да има възможност да се платят сумите за текущи ремонти, няма да има кой да подпише новия договор за застраховка на магистратите, както и трудовите договори със служителите в администрацията на ВСС, които да бъдат разпределени между двата съвета – съдебния и прокурорския съвет, няма да има и кой да разпореди изплащането на заплатите на членовете на двата съвета и на служителите.

За да може да изпълняваме функциите си, трябва да се позоваваме на закона, смята Цветинка Пашкунова. Според нея преходните разпоредби в конституцията пораждали различни тълкувания. Шефът на ВАС Георги Чолаков предложи законодателят най-бързо да запише в съдебния закон, че двата съвета са юридически органи. Боян Магдалинчев пък попита кой ще бъде представляващ съвета и ще бъде ли записано. 

Вероника Имова уточни, че ВСС не може да реши проблемите, а само да предложи решение. И тя е на мнение, че спешно трябва в съдебния закон и в закона за публичните финанси да се напише, че двата съвета са самостоятелни органи и им се дадат правомощия, "тъй като в момента двата съвета били административни органи без правомощия".

Боян Новански даде и пример с два договора -  едният за сградата на бул. "Стамболийски", а другата за единната система на съдилищата. За него работата приличала на това някой да се яви с пълномощно от 1934 г. и да каже, че по нареждане на царя трябвало да построи сграда в Тутракан. И той постави въпроса кой ще плати тока, парното, водата и заплатите на служителите.

Правосъдният министър Атанас Славов каза, че народните представители са действали като учредител на власт и конституант и затова неговото изказване не можело да обвърже депутатите. Той се консултирал с членове на конституционната комисия и Министреството на финансите. Депутатите се ангажирали след завръщането си на работата на 10 януари да направят законодателни промени. Те казали, че в хода на дебата кадровиците не са изказали становище, което да индикира финансов проблем. Депутатите коментирали още с Атанас Славов, че самите те провели срещи с финансовото министрество и обсъждали варианти. Оттам казали, че проблем няма, ако двата съвета започват да действат самостоятелно. Проблем щяло да има, ако Пленумът продължи да действа.

Магдалинчев обърна внимание, че имало две тези - ВСС да продължи да действа, както сега, докато чака нов закон, или спешни законодателни промени. Той настоя за спешни промени. "От 26 декември не мога да подписвам никакъв документ и няма да подписвам", добави Магдалинче

"Тук сме се събрали не да саботираме промените в конституцияата. Има проблем, нашата молба е да ни подпомогнете в прилагането на конституцията", каза шефът на ВАС Георги Чолаков.  

 

Други от От страната и света

До 2500 евро и затвор за безразсъдни водачи на е-тротинетки в Европа, у нас може и 10 лв. - като за колело

7 страни забраниха слушалки, докато се карат скутери До 2500 евро глоба и дори затвор - това предвиждат наказанията за безразсъдните шофьори на електрически тротинетки в някои страни в Европейския

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици. Емил Терзийски конфискува забранените за ползване от деца устройства и ги конфискува

Защо Япония не се интересува от електрически автомобили?

Повечето хора възприемат Япония като една от най-технологично напредналите страни в света. Това в действителност е така, но само няколко дни, прекарани в страната на изгряващото слънце, са достатъчни

Надежда Йорданова: ДБ нямаше да влезем самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС

От „Демократична България" не са имали намерение да влизат самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС. Това каза депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България" Надежда Йорданова в предаването

Комисията за финансов надзор пусна анкета за оценка на напредъка по въвеждане на еврото

Комисията за финансов надзор (КФН) предоставя на вниманието на всички свои поднадзорни лица анкета с цел определяне напредъка по въвеждане на еврото в небанковия финансов сектор

>