Бясна надпревара за кредити – рекордните 690 млн. лева взети за месец (графика)

28.12.2023 10:03 Христо Николов
Предпразничното пазаруване е довело до увеличаване и на потребителските кредити.

Заради ниските лихви от банките са "дръпнати" 2,851 млрд. лв. през тази година, похарчени за имоти

Спестеното в депозити вече е по-малко от взетите пари назаем

2023 г. ще счупи със сигурност всички рекорди в кредитирането, показва статистиката на БНБ. За 11 месеца новите ипотечни и потребителски заеми стигнаха над 4,6 млрд. лева. Ако към това се добавят и близо 1 млрд. лв. бързи кредити, през тази година спестеното от българите в банките, което е 5,4 млрд. лв., е по-малко от взетите пари назаем.

Предколедното пазаруване през ноември например е довело до бясна надпревара при кредитите - само за месец от банките са изтеглени рекордните нови 690 млн. лева. И ако някой се е чудел кой е бил най-търсеният подарък за празниците тази година, може да намери отговор - жилищата.

Поне от данните на БНБ става ясно, че през миналия месец

са изтеглени над 400 млн. лв. ипотечни заеми

За сравнение в предишните месеци средно са вземани по 200-250 млн. лв. При потребителските кредити също има чувствително увеличение - през ноември са изтеглени над 270 млн. лева при средно 150 - 180 млн. в предишните месеци.

Причината за кредитния бум са ниските лихви. По последни данни на БНБ по потребителските в левове те са средно 8,59%. Оскъпяването при ипотечните е 2,59%

2023 г. продължава да е рекордна за имотния пазар като обем на изтеглените кредити. Банките продължават да кредитират до 85% от стойността на жилищата в големите градове и до 75 - 80% в по-малките населени места.

Като брой новоотпуснатите ипотеки се свиват но само с 2%. Това се случва на фона на продължаващото

намаление на броя на имотните сделки

През третото тримесечие например годишният спад, регистриран от Агенцията по вписванията, е стигнал 13% и броят им почти съвпада с този през същия период на 2011 г.

Поскъпването на имотите в България постепенно затихва и през третото тримесечие то е сведено само до 2,7% на тримесечна база и 9,2% на годишна.

Само допреди 5 - 6 месеца годишното поскъпване на жилищата у нас се движеше между 10 и 15% и бе сред най-високите в Евросъюза. Независимо от намаляващия темп на ръста обаче България продължава упорито да е в топ 5 на европейските пазари с най-високо покачване на цените. От наличните данни се вижда, че по-висок ръст на имотите има само в Хърватия, Литва и Исландия.

Дори в Португалия, където се наложи правителството да взема спешни мерки за обуздаване на поскъпването на жилищата, годишният ръст на цените е по-нисък, отколкото у нас.

В два от големите градове с над 120 хиляди души население през третото тримесечие

има спад на цените в сравнение с предходните три месеца

Това са Пловдив, където цените са паднали с 2,9%, и Стара Загора, където намалението е с 2,3%.

В същото време обаче в Русе има ръст от 8,6% на цените на жилищата. В този град има сравнително малко сделки и статистиката дори не публикува данни за покупко-продажба на новопостроени жилища, тъй като стойностите са с много ниска точност. На годишна база в Русе се отчита поскъпване на имотите с 20%, което е най-големият ръст от всичките шест големи града. В столицата например годишното увеличение на цените е 7%, а във Варна и Бургас - съответно 16,2 и 15,6%.

От данните на НСИ се вижда, че през третото тримесечие има и спад в броя на сделките за жилища. Те са намалели с 8,7% на годишна база за цялата страна, като по-голям е спадът на сделките с новопостроени жилища, отколкото със съществуващи.

Спад има и във всичките шест големи града у нас, като той е най-малък в Бургас (-5,5%) и в София (-9,9%). В Пловдив понижението е с 16,4% на годишна база, а във Варна достига 12,2 на сто. В Русе продажбите намаляват с 22% спрямо година по-рано, а в Стара Загора – с 15,8 на сто.

Прогнозата за догодина на брокери е, че

цените ще продължат да се покачват,

но само за качествените имоти. Увеличението ще е доста по-плавно - между 2 и 6%.

Една от причините за продължаващото оживление на имотния пазар у нас през годината беше, че очакваното нарастване на лихвите по ипотечните кредити не се случи. И има голяма вероятност високите лихви, които властват в САЩ и Европа, да подминат България. Очакванията на повечето банкери и финансисти са, че повишение у нас може да се очаква през следващата година. Само че по света вече се готвят да ги свалят и ще изглежда лишено от икономическа логика българските да се вдигат.

На последното си заседание Федералният резерв на САЩ, който на практика е тяхната централна банка, реши да не променя лихвените нива. Причината - инфлацията постепенно спада, а икономиката се запазва на добро равнище. Същевременно се чуха предположения, че през 2024 г. предстоят поне три намаления на лихвите, вероятно с по четвърт процентен пункт всеки път. През 2025 и 2026 г. свиването ще продължи до нива от 2 - 2,25 на сто.

Инфлацията спада от достигнатите пикови равнища, при това без сериозно увеличаване на безработицата, а това е много добра новина, заяви председателят на ФЕД Джером Пауъл. Според него сега бил подходящ момент хората да намерят работа, а тези, които имат, да получат сериозни повишения на заплатите.

Дългоочакваният обрат в политиката на ФЕД, след като лихвите бяха вдигнати с 5,25%, се тълкува като послание към останалите световни лидери, че

най-страшното в икономиката е отминало

Европейската централна банка (ЕЦБ) също запази основната лихва без промяна. Но по-бързият от очаквания спад на инфлацията подхранва спекулациите, че скоро може да има и намаление, предаде Франс прес.

През ноември в еврозоната бе отчетено повишение на цените от 2,4%, което е много близо до поставената цел от 2 на сто. Икономисти прогнозират, че инфлацията в еврозоната ще стигне желаното равнище от 2% през 2026 г. Очакванията са първото намаление на основните лихви да е през пролетта.

Други от От страната и света

Столични полицаи разкриха инсцениран грабеж

Двамата съучастници са с повдигнати обвинения, единият от тях е задържан до 72 часа Броени дни бяха необходими на служителите на Шесто РУ да разкрият и задържат извършителите на въоръжен грабеж в

Постоянен арест за двама благоевградчани, хванати с 1,2 кг кокаин

Двама благоевградчани остават за постоянно в ареста, обвинени за притежание с цел разпространение на наркотици. Окръжен съд-Благоевград взе мерки за неотклонение „задържане под стража" на С. А. Д

Великобритания отложи новите банкови правила за 2027 г.

"Банк ъв Ингланд" (Bank of England) обяви днес, че отлага прилагането на новите правила за британските банки за 2027 г., за да види как администрацията на Доналд Тръмп ще приложи глобалните Базелски

ПП внесе 3 законопроекта, сред които един за такса върху руския газ

„Продължаваме Промяната" внася в Народното събрание 3 законопроекта, с които се въвежда вноска върху транзита на руски газ и се решава проблемът с изискванията за биоетанола в бензиновите горива

Вижте седмичния отчет на община Русе

РЕСОР „ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА И КОМУНАЛНИ ДЕЙНОСТИ": продължават строителните дейности по ремонт и подготовка преди полагане на нова асфалтова настилка на подхода

>