Няма конституции без промени, но големият проблем е какво променяме
След евровота може да се стигне до предсрочен парламентарен вот през есента
Депутатите все още се учат какво значи парламентаризъм, коментира пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Татяна Буруджиева и уточни: "Преди повече от 100 години в парламента на България са си оставяли бастуните и чадърите отвън, защото явно кютекът е една от формите на израз на българската политическа култура. В XXI век и в момент, който изисква изключителна отговорност от политиците - променя се конституцията, мънички партии със слабо представителство и граждани, които не желаят да гласуват, защото нямат никакво доверие на тези институции - как функционират, да решават проблемите с бой, е крайна фаза на безсилието на политическите представители да бъдат политици".
Политоложката прогнозира, че може да се стигне до предсрочни парламентарни избори през есента след европейските избори през пролетта на 2024-та, "ако постоянно се държи притиснат капакът, без да се интересуват какво ври и кипи в тенджерата на обществото".
Доц. Буруджиева подчерта, че няма конституции без промени, но големият проблем е какво променяме: "Нямаше дебат по духа на Конституцията. ... Нямаше дебат и по това каква конституция ни трябва за следващите 100-150 години, а не просто да удовлетвори проблемите които са тук, днес и сега. ... Промените в Конституцията изглеждат като родени от ежедневието, а не родени със стратегическата мисъл каква България искаме да имаме и как да стабилизираме политическата и партийна система".
Дългите периоди на управление на страната от служебни правителства, назначени от президента, според Татяна Буруджиева, са довели до това, че "в президентската институция се съсредоточиха като очаквания на гражданите, така и реална изпълнителна власт, което въобще го няма като идея в конституцията".
По думите ѝ обществото трябва да си даде отговор на въпроса, "ако сме парламентарна република, защо даваме възможност постоянно да съществува дебатът за президентска република и да зависим от качествата и амбициите на един човек да бъде повече от това, което е предписано в конституцията".