Борисов премиер и Шенген по суша - (не)очаквана комбинация?

19.12.2023 08:38
Бойко Борисов като премиер с Доналд Туск, тогава председател на Европейския съвет

Докато Доналд Туск се завръща на премиерския пост в Полша като рок звезда - голям киносалон прожектира гласуването пред възторжена публика, а Виктор Орбан продължава да диктува решенията на ЕС чрез ветото си, Бойко Борисов...провали заседанието на депутатите миналия петък, а в понеделник напомни, че думата “парламент” значи да се говори, а не да се блокира. И в двата случая съуправляващите реагираха срещу иначе ефектното шоу на “Възраждане” в пленарна зала.

С една дума, Борисов е принуден да продължи политическата си кариера на терена на Народното събрание. Не че лидерът на ГЕРБ не диктува оттук дневния ред на българската политика. Но неговите

приятели и колегите, с които той правеше европейската политика, се върнаха под прожекторите на световната сцена

Ердоган отиде в Атина на първата от години визита за затопляне на отношенията. Не бе отдавна времето, когато именно Бойко Борисов събираше турския и гръцкия президент край нашето море на исторически балкански срещи. Там се решаваха проблемите с бежанците и изобщо отношенията между ЕС и Турция. С неговото - на Борисов, посредничество.

А в момента от Борисов се очаква да стане посредник и някак да разреши/благослови сглобката в София, та да може най-сетне Столичният общински съвет да заработи. Някак скромен мащаб на фона на сериозните политически процеси на запад от Калотина.

Не международното положение е причината, но може би и то допринася за това напоследък да се заговори на все по-висок глас за възможността Борисов пак да е премиер. Направиха го и откъм самата ГЕРБ, което подсказва, че подобни разговори във вътрешните партийни кръгове може да вървят.

Самият Борисов “преведе” условията на Австрия за пускането ни в Шенген, свързани с охраната на границата от бежанци, така: Те искат времето да се върне 3 г. назад, когато аз бях премиер. Затова и широката публика отдаде думите му на

познатата му склонност да припомня похвално постиженията си

Но реално още миналата година Борисов говореше, че рецептата за управленска коалиция е всички лидери да са министри. “Не знам по Европа лидерите на партии и коалиции да не са пряко ангажирани с управлението. И Валери Симеонов не искаше да става, аз казах - всички вътре”, обоснова се тогава бившият премиер. А сега няколко разпознаваеми фигури в ГЕРБ развиха може би за опипване на почвата същата теза.

Зам.-шефът на партията Даниел Митов (макар и без да назовава председателя си) преди седмица лансира идеята, че управлението ще е стабилно, когато лидерите влязат в изпълнителната власт, както ненапразно повелява западната политическа традиция.

Шефът на конституционната комисия в парламента Радомир Чолаков пък директно призова Бойко Борисов да стане премиер, а Делян Пеевски и Кирил Петков - вицепремиери. Впрочем и пиар експертът Диана Дамянова заговори със свои думи за нещо подобно.

Откъм “Промяната” и ДБ сдържано отговориха, че само и единствено Мария Габриел е обсъжданото име за премиер

от ГЕРБ след ротацията.

Тук идва въпросът доколко искрено е желанието на Борисов пак да е премиер, дали става дума той да е вместо Габриел, дали изобщо е осъществимо.

Прави са (не)партньорите да казват, че няма договорка за друг освен за бившата ни еврокомисарка. В крайна сметка Габриел направи сериозна лична жертва, напускайки високия си пост в Брюксел, за да си заложи името в първия у нас ротационен кабинет. И така да се каже, собствената ѝ партия, която поиска това от нея, както и всички останали, ѝ дължат креслото.

Но по-важното в случая е, че за ГЕРБ като цяло и за Борисов това също е по-добрият вариант. Пък дори да изостава засега от колегите Туск и Орбан.

За какво му е още през март да получи цялото наследство от управлението на ПП и ДБ, в което - както сам уверява Борисов, и един министър от ГЕРБ няма освен вицепремиерката. Това би означавало тутакси да припознае всички досегашни политики, срещу които депутатите му скачат половин година.

Ако Борисов наистина желае и планира голямото си завръщане, то за него е важна бавната игра

Така или иначе в момента ключовият за всеки кабинет финансов министър се оказва особено кооперативен в разговорите си с ГЕРБ и ДПС. Всъщност Асен Василев дори мина на тяхна страна при скандала със здравния министър около “Пирогов”. Така че в това отношение Борисов може да е спокоен - докато чака, във финансите нещата явно са под контрол и няма без негово знание да се залагат бомби, които да гърмят другата есен например.

Защото именно другата есен започва да звучи като по-вероятен хоризонт за евентуално завръщане на лидера на ГЕРБ на “Дондуков” 1. Ако се предположи, че ротацията се случи, Габриел седне в креслото и някак сглобката подкара втората част от управлението си, то през октомври 2024 г. договорката така или иначе свършва. И тогава какво - 4 редовни кабинета ли ще се извъртят в този парламент, както попита Румяна Бъчварова от ГЕРБ пред “24 часа” наскоро.

Ето тогава вече, ако ни се разминат предсрочни избори заедно с европейските в началото на юни, може да се мисли:

1) За преформатиране на правителството с пълноценно участие на ГЕРБ в него, съответно лидерът може да е премиер.

2) За предсрочни избори и правителство, в което ПП-ДБ може пък и да не участва.

Важно е да се отчете, че освен че Бойко Борисов май иска да се върне в изпълнителната власт, и ДПС вече гледа към нея. Но както Борисов, така и Доган не си и помислят за влизане през задния вход на Министерския съвет. То може да стане само през парадния - или преговори и коалиционно споразумение за управление в рамките на този парламент, ако рязко се отдръпнат от ПП-ДБ и се сглобят помежду си (пък “Промяната”, ако решат, да се присъединяват). Или нови избори и коалиция след победа в тях. Социолозите са категорични, че ГЕРБ остава първа политическа сила. А на местния вот движението бе втора.

През това време и ГЕРБ, и ДПС ще довършат партийните ремонти

При Борисов загубата на кметските избори в София и Варна бе предварително калкулирана, сега спешно се стягат организациите там. Другаде в страната в общи линии нещата вървят добре.

При ДПС предстои конгресът за избор на нов лидер през февруари, а налагането на първи етнически българин за председател май се оказа процес, който изисква повече усилия, отколкото Доган и Пеевски са очаквали. Така че няколко месеца кабинетът “Габриел/Денков” да си довърши договорката ще е по-добрият сценарий и за движението.

Или имаме нещо като ситуацията с Шенген - влизане по въздуха сега и отложен старт за сухопътните граници. Премиерската заявка на Борисов звучи все по-ясно, но ще ѝ трябва повече време за реализация от тази на колегата му Доналд Туск.

И понеже политиката в наши дни е доста непридвидима, може пък двете събития да съвпаднат и да вземем да влезем пълноправно в Шенген при Борисов.

Други от От страната и света

Инж. Илиян Терзиев: Цените на имотите ще растат

Цените на имотите и очакванията на строителния бранш след гласуването на редовно правителство представи председателят на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев. „Имотите няма да поевтинеят

Кола се вряза в протестиращи студенти в Белград, момиче е тежко ранено

Студентка от Юридическия факултет към Белградския университет бе тежко ранена днес, след като автомобил се вряза в протестиращи студенти в Белград, съобщи сръбската национална телевизия РТС

Теменужка Петкова: Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси

Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност днес, съобщават от Министерството на финансите

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

Две изложби представят в Русе творби на модерното и съвременно европейско изкуство

Румънският куратор Дан Тудор Труйка представи тази вечер в Художествената галерия в Русе две изложби - Седмото издание на Международно биенале „Данубиан" и самостоятелната изложба на Владимир Паун

>