С проекти за 11 млрд. искат да заместят въглищата, държавата има само 2 млрд. лв. (Графика)

18.12.2023 17:52 Марияна Бойкова
Мини "Марица-изток"

37 компании са подали проекти за финансиране по плановете за справедлив преход в три области

Проекти за 11 млрд. лв. са заявени от 37 български и чуждестранни компании за финансиране по териториалните планове за справедлив преход. С тях трябва да бъдат заместени въглищата в три области - Перник, Кюстендил и Стара Загора.

Колосалната сума е заявена за иновативни заводи и инсталации, които да превърнат въпросните региони в индустриални зони. От подадените проекти става ясно, че тецовете нямат намерение да затварят.

Американската Eй И Ес например иска да прави батерии за съхранение на енергия, които използват технология с топена сол. Внесла е и проект за промяната на горивната база на един блок - вместо въглища да се използват отпадъци под формата на пелети или биомаса.

Другата американска централа - “КонтурГлобал Марица-изток 3”, също иска да прави инсталация за производство на енергия от отпадъци. Освен това ще улавя въглероден диоксид и ще го използва повторно. Има и проект за фотоволтаичен парк с батерии.

Държавната ТЕЦ “Марица-изток 2” има пет идеи, но не е посочила сумите за тях. Три са за изграждане на фотоволтаични централи, включително на покриви на сгради и на паркинги. Централата предвижда изграждане на електролизер за зелен водород и система за съхранението му и компресорна станция за зареждане на автомобили. Ще се строи и малка газова турбина.

“Топлофикация Сливен” ще слага нов топлоизточник – водородна и парна турбина. Инсталация за биомаса, когенерация за изгаряне на биогаз от растителна маса, завод за производство на ток и топлинна енергия от биомаса и разширяване на  топлопреносната мрежа са другите проекти.

“Брикел” предвижда три водородни и три парни турбини, които ще използват пара, произведена от водород. Ще прави и завод за ток и зелен водород от слънчева енергия и газопровод до централата.

Мини “Марица-изток” също са с пет проекта – за производство на ток от  синтезен газ от въглища. Искат да построят инсталация за производство на торове пак от въглища.  Ще разработват и приложимостта на глините като суровина за строителството.  Най-големият проект е за  фотоволтаичен парк и системи за съхранение на електроенергия.

НЕК иска да построи  наземен и плаващ фотоволтаичен парк в яз. “Розов кладенец” със системи за съхранение на енергия, както и 2-и електролизер за водород.   Същото има намерение да направи и при язовир “Овчарица”.  

Старозагорската “Металик”  кандидатства с проект за завод за корпуси на ветрогенератори, вецове и тежко машиностроене. Второ намерение на компанията е за  инсталация за зелен водород и кислород за медицински нужди.

“Смарт енерджи груп”   е представила проект за завод за соларни панели. Чешката компания “Ризолв енерджи”  е заявила фотоволтаик със система за съхранение.

 Казанлъшката “М+С Хидравлик”  иска да направи нов завод за производство на хидравлични мотори с нулев въглероден отпечатък и зелен енергиен център.  

“Дайнинг  Енерджи”  е заявила 6 проекта, свързани с биомаса, когенерация, изгаряне на биогаз.  Както и нов завод за производство на водород по термолитичен способ и завод за производство на целулоза от биомаса. Компанията от Гълъбово участва в консорциум с испанска фирма в търга за жп линията от София до Елин Пелин.

Друга фирма, която има инвестиционно намерение, е “Траш енерджи”.  Предложението е за завод за производство и съхранение на електроенергия и зелен водород чрез използване на слънчевата енергия.

Една от големите инвестиции е на   “Монбат”.  Компанията предвижда да инвестира в производство на клетки и батерии за съхранение на енергия. 

Проекти има и от военния завод “Арсенал”. Те са най-вече за фотоволтаични паркове и инсталация за водород за собствени нужди.

“Неохим” иска да изгради фотоволтаик със съоръжение за съхранение на енергия, но голямото вложение е за трансформация на инсталацията за производство на зелен амоняк.

Производителят на метални опаковки “Булметал” предлага изграждане на нова помпено-акумулираща централа (ПАВЕЦ), комбинирана мощност с вятърна и соларна енергия.

“Овергаз Мрежи” има намерение да изгради газоразпределителна мрежа на територията на Стара Загора, Нова Загора и Ямбол, както  и инсталация на бойлери и радиатори за отопление. Другият проект е иновативен - за впръскване на до 20% водород в мрежата. Предлага и инвестиция за горивни клетки на водород за производство на ток и на топлинна енергия за  предприятия и големи жилищни обекти.  Има и проект за термопомпи  за  малки и средни обекти за охлаждане и отопление.

 

Други от От страната и света

Месец без следа от 13-годишния Ники от Конаре

Вече месец няма следа от 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре. Детето, което е със Синдром на Даун, изчезна на 17 декември близо дома си и оттогава е в неизвестност

С генералски злоупотреби и фиктивни самолети: Как се обучават бъдещите ни военни пилоти

Началникът на военновъздушното училище губи лиценза му от ГВА за обучение, защото се качил като инструктор, за да скъса курсантка Записал се на курс за пилот любител

Надежда Йорданова: Това правителство не дава отговор на много въпроси

"Нашата оценка за кабинета "Желязков" стана ясна както от трибуната, така и от гласуването. Според нас това правителство не дава отговор на много въпроси"

Проф. Георги Рачев: От Антоновден започва затопляне за десетина дни. Но Тръмп ще полага клетва при минус 10 градуса

От Антоновден започва затопляне за около десетина дни и едва към 26-27 януари ще има захлаждане. Сега на много места минималните теператури ще са положителни. Това прогнозира климатологът проф

Външният министър на Северна Македония е говорил "приятелски" по телефона с новоизбрания Георг Георгиев

Министърът на външните работи и външната търговия на Република Северна Македония Тимчо Муцунски е провел телефонен разговор с новоизбрания министър на външните работи на България Георг Георгиев

>