2024-а – годината на мършавата крава

11.12.2023 19:02
Бившият финансов министър и вицепремиер Симеон Дянков показва нагледно какво е бюджет - постна пица.
Руският президент Владимир Путин
Американският президент Джо Байдън

Твърде много войни и кризи се събират в един календар

Щеше да е чудесно, ако можехме някак си да прескочим 2024 г. и направо да попаднем в 1 януари 2025-а, когато задаващият се хаос по света и у нас ще е малко поутихнал. Но уви, всичко трябва да мине по реда си.

Националната политическа криза засега е в ремисия, но догодина ще избухне с двойна сила. Предстоящата ротация и изборите за Европейски парламент силно ще разклатят сглобката.

След като получи два-три шамара на местните избори, ГЕРБ или ще възправи гневно снага, или ще приеме още едно унижение, което ще взриви вътрешнопартийния ред. Нищо чудно подобни процеси да текат и сред електората на ДПС.

Ако пък сглобката се разпадне и се тръгне към нови избори, този път служебното правителство ще е нов хаос. Както знаем, в момента се приемат изменения в конституцията, които отнемат от пълномощията на президента.

Твърде вероятно е Конституционният съд да ги обяви за нелегитимни и тогава Радев ще си назначи премиер по свой избор, макар че старите текстове още няма да са възстановени. И ето ти ново извънредно положение, което може да прерасне в нови футболни страсти.

Ще се задълбочи усещането, че държавата се управлява от външни сили

против своите интереси. Нищо чудно това да даде на “Възраждане” победа на евроизборите. И тогава – шок и ужас!

През 2009 г. подобна победа извоюва партията ЮКИП във Великобритания и това доведе до референдума за напускане на ЕС. Ние няма да напуснем, ще стоим до края, но и в Шенген няма да влезем.

Догодина ще се наложи България да бръкне по-сериозно в бюджета за войната в Украйна. В САЩ явно вече не им се наливат по 100 милиарда долара годишно и ще прехвърлят сметката на европейските си партньори. А Европа и без това е в рецесия.

Част от анализаторите са оптимисти – според тях Киев вече няма сили да воюва и скоро ще иска мир срещу териториални отстъпки. Според други умни глави още е рано. По-скоро е възможна смяната на Зеленски с някакво военно управление, трупане на нови сили и още един опит за настъпление през 2024 г.

Да се надяваме, че няма да поискат от България пушечно месо.

Но напълно е възможно да им върнем някои млади украинци, които са потърсили убежище у нас.

2024 г. ще наследи и войната на Израел срещу “Хамас” в Ивицата Газа. Тези събития обикновено водят до

рязко поскъпване на горивата

Така например заради арабско-израелската война през 1973 г. цената на петрола скочи от 3 долара на 12 долара и повече не се завърна.

У нас резултатът бе, че затворихме оранжериите, а за личните автомобили се въведе режим от 40 литра на месец.

Така и през 2024 г. петролът неизбежно ще подскочи, макар и едва ли с повече от 50-100 процента. Възможно е у нас бензинът да стигне 6-7 лева за литър, особено след отмяната на дерогацията за “Лукойл”. Но това е оптимистичният сценарий.

Ако войната в Газа се прехвърли в Южен Ливан, а след това въвлече и Иран, пешеходците ще се умножат и автомобилните задръствания в София ще изчезнат. Затова пък в метрото и трамваите ще е небивала тъпканица.

Но тъй като Господ обича троицата, тези дни Венецуела реши да анексира богатия на нефт район Ескибо в съседна Гвиана. Не ми се вярва САЩ да оставят това да се случи безпроблемно – и ето ти още една, трета война, в която главен герой е петролът. Тя ще хвърли Европа в още по-дълбока рецесия.

През 2024 г. Путин пак ще спечели изборите

с поне 80 на сто от вота. Забелязвам, че той не пропуска ден да не произнесе нова реч и всеки път руските новини започват с нея. Така е и в Северна Корея – всички медии започват и завършват с вожда, а по средата коментират какво е искал да каже. Пълно единомислие и единодействие.

Точно обратното е в САЩ – президентските избори догодина ще докарат нещата почти до гражданска война. Което потвърждава златното правило, че към която и империя да се присъедини България, тя неизбежно се разпада – Византийската, Отоманската, Германската, Съветската.

Вярно, американската империя едва ли скоро ще се разпадне, но очевидно епохата на “еднополярния свят” приключва. Новият свят обаче няма да е многополярен, както твърдят идеолозите на Путин, а пак двуполюсен - какъвто беше по време на студената война. С тази разлика, че вторият полюс вече е в Пекин, а Москва ще е само васал. Путин твърди, че в Украйна Русия всъщност воюва със САЩ. По същия начин Байдън би могъл да каже, че в Украйна САЩ не воюват с Русия, а с Китай. Прокси срещу прокси. Чудя се как още не се е сетил.

Аз по принцип имам

православен подход към икономическото прогнозиране –

осланям се на библейската притча за 7-те тлъсти и 7-те мършави крави. Тя според мен очертава циклите доста по-добре от теориите на икономистите. Например от 2001 до 2008 г. българската крава понапълня, едва ли някой би отрекъл. През 2009 г. България изпадна в рецесия и започна 7-годишното мъчително пълзене с малката пица между зъбите. После имахме пак 7 горе-долу нахранени години, но според библейската аритметика те вече свършиха. През 2024 г. се събират толкова тежки облаци над главите ни, че не може да не удари градушка.

Загрижено за гражданската дисциплина на планетата, през 2020 г. световното правителство използва ковид кризата, за да въведе военно положение и ученически час в целия свят. Чудя се – какъв ли повод за пълна мобилизация ще измислят този път?

И както се чудя - сещам се, че напоследък взе много да се говори за нашествие на извънземните…

Други от Анализи

70% от българите одобряват правителството на Желязков, сочи анкета на "24 часа"

Седемдесет на сто от българите одобряват правителството на Росен Желязков. Това показва анкета на сайта ни, в която вече са гласували над 4000 души. 48% го харесват безусловно

ГЕРБ с най-твърди избиратели

Проучване на Институт "Отворено общество" за възгледите на различните електорати: симпатизантите на партията на Борисов и на ПП-ДБ не се харесват, но всички смятат

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

>