Българинът взема най-често назаем до 20 000 лв., с тях купува коли или прави ремонт (Графики)

11.12.2023 17:33
Поскъпването на употребяваните коли кара хората да вземат по-голям заем за покупката им.
Ремонтът на средноголям апартамент излиза около 20 хил. лв., заради което много хора вземат заем, за да го направят.

2023 г. чупи всички рекорди, за 10 месеца са взети кредити за 4 млрд. лева плюс 800 млн. бързи, 2,4 млрд. са за жилища

Българинът взема назаем най-често между 11 хил. и 16 000, по-рядко сумата стига 20 000 лева, а с парите обединява задължения, прави ремонт или купува кола на старо. По-рядко сумите се използва за образование, семейни тържества и почивка. Това показват изследванията на банките и други институции у нас за потребителското финансиране.

Т.нар. рефинансиране дава възможност да се обединят задължения и така с един кредит да се изплащат няколко по-стари

Това позволява да се договорят по-добри условия, да се оптимизират плащанията и вноската да е само една.

Банкери отчитат още, че планирани по-големи разходи като ремонт, покупка на автомобил или на мебели и уреди за дома също са сред основните предпоставки за теглене на потребителски кредит. Ремонтът на средно голям апартамент в момента например излиза около 20 хиляди лева – колкото струваше една панелка в края на соца и в началото на демокрацията, когато много хора си купиха жилищата. Както самите материали, така и трудът на майсторите поскъпнаха с около 50% за последната година – година и половина.

През тази година има промяна в кредитирането - оказва се, че

средният размер на парите за употребявани коли е по-голям от сумите за ремонт

Обяснението е в поскъпването на превозните средства. Според вносителите цените на употребяваните коли са се вдигнали двойно за 10 години, а в момента най-голямо търсене има на такива с цена до 15 000 лева.

Вдигането на цените на повечето стоки и услуги води и до увеличение на средния размер на потребителските кредити през последната година с над 2000 лева. При ипотечните сумата е доста по-голяма. Например

в София заемът за покупка на жилище е стигал средно 200 хил. лева

Профилът на хората, които вземат заеми, показва, че от потребителско кредитиране се възползват както млади и работещи, така и в по-зряла възраст. Най-често това са хора на постоянен трудов договор със средно или висше образование.

Статистиката на БНБ показва още, че 2023 г. е на път да счупи всички рекорди при кредитирането. За 10 месеца

новите ипотечни и потребителски заеми са общо малко над 4 млрд. лв.

Ако се добавят и близо 800 млн. лв. нови бързи заеми, се оказва, че през тази година спестеното от българите в банките е със 100 млн. по-малко от взетите нови кредити. Само тези за имоти например са 2,4 млрд. лв., а до края на годината се очаква да стигнат невижданите 3 млрд. 

Кредитите на домакинствата общо са 37,413 млрд. лв. в края на октомври и на годишна база се увеличават с 14,3%. Тези за покупка на жилища са 19,078 млрд. и нарастват с 19,2%, а при потребителските сумата е 16,658 млрд. лв. - ръст от 10,7% за година.

Данните на БНБ сочат още, че основната сума на заемите е съсредоточена в тези, които са от 100 хил. до 250 хил. лева. Те са на обща стойност 9,758 млрд. лева, за година тя се е увеличила с 1,7 млрд.

Българинът обаче се оказва, че не е голям спестовник въпреки непрестанния ръст на депозитите в банките. Само 1,5% от хората се оказва, че могат да живеят със спестяванията си в продължение на над 1 година, ако останат без работа. Това показват данни на Евростат.

Дори в Румъния, с която най-често страната ни е сравнявана, хората със заделени пари за над 12 месеца са два пъти повече - 3,7%. Най-голям е делът на хората със спестявания за 6-12 месеца в Австрия, Малта, Хърватия и Финландия.

Над 80% от българите имат финансови резерви за по-малко от три месеца

Следващите в класацията са румънците (69,3%) и унгарците (66,4%). Средно за ЕС този показател е 46,2%.

Изследване на “Евробарометър” пак по тази тема потвърждава данните на Евростат, макар и с известни разлики. В случай на загуба на основния доход едва 24% от хората у нас могат да поддържат настоящия си стандарт на живот за 6 и повече месеца. 23% от българите казват, че нямат спестявания за извънредни случаи, 12% биха издържали само седмица, ако остнанат без работа, 19% – месец, а 16% – три месеца. В най-богатите страни от ЕС като Люксембург, Нидерландия и Швеция почти 50% от хората могат да живеят поне 6 месеца със спестеното.

Българите са жителите на ЕС, които имат най-малка възможност да спестяват,

показва изследване на “Евробарометър”. У нас това са 13,3% от хората, следват хърватите (21%), румънците (23,8%) и кипърците (29,4%). Делът на хората, които могат да спестяват от месечните си доходи, е най-голям в Швеция, Чехия, Люксембург, Австрия, Финландия, Малта, Полша и Холандия.

Съществена разлика между България и останалите в ЕС има по отношение на ипотеките - средно 20% от европейците имат такъв заем, докато в България този показател е само 9%. В България се използват основно и потребителски заеми – близо една трета от хората имат такъв, а средно в Европа делът е 14%. Също за Европа само 16% нямат спестявания за извънредни поводи.

Над две трети от българите не са уверени, че ще имат достатъчно средства, когато излязат в пенсия, показва още проучването.

С бързи кредити плащат сметки, отиват и за храна

Въпреки значително по-голямото оскъпяване т.нар. бързи кредити също продължават да се увеличават. Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал такъв заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране. Парите се използват основно за покупка на техника, ремонти и почивка. Но се оказва, че 27% от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета, дори се харчат за хазарт.

82% от хората, които са ползвали такова финансиране, са имали до 3 кредита, а останалите и по повече. Половината от хората, които ги вземат, ползват и банкови продукти.

Близо 2,3 от хората, които прибягват до бързи заеми, са на възраст между 30 и 60 години, показва изследването. По около 30% живеят в областен център или село, от столицата са 20%, а от малък град - 22 на сто.

Сред групата на най-младите до 30-годишна възраст най-честата причина за теглене на кредит е почивка или пътуване, показва проучването. Хората меужду 30 и 50 г. най-често купуват техника, те са с висше образование и живеят в областен град. Кредити за ремонти вземат поравно мъже и жени, най-често със средно образование и на възраст между 40 и 60 г. Заеми за битови нужди, храна и плащане на сметки ползват най-често ромите.

Най-много хората вземат бързи заеми за срок между три месеца и една година. Жените по-често ползват тези заеми, връщат ги за три до шест месеца, а мъжете - между шест месеца и година.

Според данните на БНБ в края на септември 2023 г. бързите кредити са стигнали 5,255 млрд. лв. и се увеличават с 960,5 млн. за година. А за три месеца - от юни до края на септември, са изтеглени 329,4 млн.

Други от От страната и света

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

>