Подреждат подводен парк край остров Света Анастасия с параклис и 17-метрова статуя

06.12.2023 16:31 Тони Щилиянова
Красивият остров Света Анастасия
Статуята на светицата вече е готова.
Подводният параклис ще бъде монтиран в новия парк.
Заливът на Ченгене скеле
Съдовете могат да се видят в историческия музей в Бургас. Те са били част от товара на кораб, потънал в наши води.

Уникален подводен парк ще привлича гмуркачи от цял свят в акваторията на остров Света Анастасия край Бургас - единствения обитаем по нашето Черноморие.

Каузата е на хора, за които морето не е само удоволствие, а и неизменна част от живота им

Инициатори са топгмуркачите Ина Димитрова и Росен Желязков, но идеята им се подкрепя и от община Бургас в лицето на кмета Димитър Николов, както и от клуба "Приятели на морето" и много други организации.

Вече са изработени параклис и 17-метрова статуя на света Анастасия, които ще бъдат потопени на около 15 метра дълбочина североизточно от острова. А на по-късен етап се замисля и потапяне на самолет, който също да стане част от атрактивния подводен парк.

"Мястото не е избрано случайно", разказва губернаторът на Света Анастасия Павлин Димитров.

Двамата гмуркачи - Ина Димитрова, световен рекордьор и един от известните подводни модели в света, заедно с другия рекордьор Росен Желязков, подобрил собствения си успех през 2008 г., достигайки до 147 метра под вода, открили в близост до острова широко подводно поле само от пясък и миди, идеално за създаване на парк за гмуркачи.

Всъщност идеята за подобна атракция в Бургаския залив се зародила още през 2015-а, малко след като общината спечели проект и създаде туристическия комплекс "Света Анастасия".

Параклисът бил поръчан на бургаски майстор, който прави калъпи от стоманобетон. Той го изработил с по-заоблени форми и с отвор над олтара, за да влиза светлина.

"Водолазният център и талантливият художник и скулптор Борис Русев, който живее в Италия, организираха създаването на скулптурата на света Анастасия, а "Приятели на морето" и местни занаятчии изиграха основна роля в създаването на кръста и иконите, които украсяват параклиса.

Тяхното прецизно внимание към детайла и страстта към занаята доведоха до зашеметяващи произведения на изкуството, които създават духовната атмосфера на подводното светилище", разказва Павлин Димитров.

  Според него екипът на Buldock, известен с експертизата си в контролираното потапяне на подводни обекти, ще изиграе решаваща роля в монтажа на параклиса на морското дъно.

"Техните познания за подводните структури и протоколите за безопасност гарантират, че параклисът е построен така, че да издържи теста на времето и да осигури безопасна среда за посетителите", казва Павлин Димитров.

От община Бургас са убедени, че от подводния парк край Света Анастасия ще има много ползи. Ще се разширят крилата на туристическия сезон, тъй като гмурканията съвсем спокойно могат да се правят през септември и октомври, а привличането на посетители от цял свят ще подпомогне местната икономика, но и ще затвърди имиджа на Бургас като интересна туристическа дестинация.

Освен това подобна подводна атракция ще се отрази благоприятно на биоразнообразието,

смятат инициаторите.  

"Имаме примери от подобни подводни атракции у нас. Около потопени кораби или други предмети се появяват нови риби от Средиземноморието и биоразнообразието се обогатява. Убедени сме, че подводният парк ще изиграе благоприятна роля в това отношение.

Доволни сме, че срещнахме разбиране и от министерството на екологията, които подкрепят нашата идея. В контакт сме с РИОСВ, чакаме разрешителното", казва Павлин Димитров.

Самият той отскоро вече е гмуркач и няма търпение да се спусне до подводния параклис, а защо не и да направи първите сватби там. Досега е венчал десетки влюбени, избрали романтичния остров Света Анастасия.

"Ако времето позволи, ще направим коледно спускане на 23 декември. Когато стане готов подводният параклис, това ще стане традиция и така два пъти в годината ще отбелязваме празника на острова - на 15 август - в Деня на Дева Мария, и на 22 декември, когато се чества св. Анастасия Лечителката", планира управителят на острова.

Авторите на този необикновен проект са единодушни, че той ще се превърне в символ на единство и духовност, доказателство, че могат да се постигнат невероятни неща, когато личности и организации се обединят около една обща кауза.

И още нещо. Атракцията най-вероятно ще стане желана тренировъчна база за студентите от планираната най-нова специалност в бургаския филиал на Националната художествена академия -

"Подводна археология и реставрация". Новината за тази специалност, която ще бъде уникална не само за България, но и за целия Черноморски регион, съобщи ректорът на НХА проф. Георги Янков на старта на академичната година в Бургас.

Малко по-рано академията подписа споразумение за партньорство с Центъра по подводна археология, който се намира в Созопол.  

Хубаво е човек, като се гмурка, да знае и какво намира 

Новата специалност ще даде именно такива познания", сподели директорът на бургаския филиал доц. Димо Колибаров.

Кметът Димитър Николов пък пое ангажимент да бъде осигурено всичко необходимо като оборудване и обзавеждане за обучението на студентите.

През лятото той обсъди с министърa на културата Кръстю Кръстев възможностите за развитие на подводната археология в Бургас.

"Община Бургас има готовност да предостави бази за развитие на проучването на подводната археология в Черно море, а това може да се осъществи съвместно с Министерството на културата като институционален партньор в реализирането на проекта през Националния център за подводна археология в Созопол.

Така ще се даде възможност на морските общини да наблегнат на програми, свързани със създаването на капацитет за подводни проучвания в България, свързани с изучаване на подводното наследство в Черно море", допълни Николов.

Над 200 изящни венециански съда сред атрактивните находки в залива на Ченгене скеле

Над 200 изящни венециански съда, открити в Ченгене скеле, по-известен като Залива на рибарите, могат да се видят в Регионалния исторически музей в Бургас.  

Съдовете са от XVI и XVII век и са били част от товара на кораб, потънал в наши води. Според проф. Иван Христов от НИМ те са произведени на остров Мурано в Северна Италия, наричан острова на стъклото. 

По своята изработка и изящество венецианските стъклени съдове са без аналог на Балканите и Черноморието. Изследователи свързват находките с активна морска търговия и внос на луксозни западни стоки по време на Османската империя.

Сред останалите находки, открити по време на 2-годишни археологически проучвания, са древен съд за вино, гюлета от катапулти, амфори, корабни вериги и старинни съдове.  

Артефактите са от различни исторически периоди, като между тях има и такива от V век пр. н.е. За периода 2022-2021 г. са направени общо 6 експедиции по суша и вода, като разкопките по суша се водят близо до морето - в местността Чироза.

Открити са древна кула, крепостна стена и множество старинни вещи, които показват, че Бургас и регионът са били желано място за живот в различни епохи на човешката цивилизация.

Други от От страната и света

Вълчев и Евелина Славчева обсъдиха финансирането на дейността на БАН

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев посети днес Българската академия на науките (БАН), съобщиха от научната институция. Финансирането на дейността и научните изследвания на

Ръководителят на Европейската комисия в България с висока оценка на визията за развитие на Велико Търново

Йорданка Чобанова даде като добър пример за целесъобразност реализираните в последните години проекти с европейско финансиране и разгледа два от обектите - обновените Музей „Възраждане и Учредително

Продуцентът Габриел Георгиев подаде оставка, оплака се от натиск от шефовете на "Ню Бояна Филм"

Слухове относно съдбата на една от най-големите международни фирми у нас - "Ню Бояна Филм Студиос", което се разполага върху площта на приватизирания киноцентър "Бояна", се носят из социалните мрежи

Актьор към Христо Мутафчиев: Говорите неистини

След като шефът на Съюза на артистите в България обяви, че скоро във великотърновския театър не е имало премиер, Иван Митев посочи поне осем Остра реакция от страна на едно от знаковите за

Болните от грип в Монтанско нарастват

През седмицата от 13 до 19 януари заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в Монтанско нараства, но още не достига нива за обявяване на грипна епидемия и грипна ваканция на учениците

>