Техногигантите Meta и IBM обявиха съюз за изкуствен интелект, поканиха и наши учени от института INSAIT (Обзор)

05.12.2023 21:31
Проф. Мартин Вечев

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет е една от 50-ината организации в света, поканени за участие в историческия първи глобален Алианс за изкуствен интелект в света.

Инициативата е на IBM и Meta. Двете компании обявиха, че целта им е да обединят най-големите умове в света от частния сектор, научните среди и институциите за изграждането на отворен, безопасен и отговорен изкуствен интелект.

Общият брой на членовете към основаването на алианса е внимателно селектиран и в него се включват едни от най-силните университети и развойни центрове в света.

INSAIT записва името си дo водещи научни институции като НАСА, ЦЕРН, университетите “Харвард”, “Йейл”,

“Бъркли”, ETH Цюрих и др., както и технологични компании като Sony, Linux, Intel, AMD и Dell.

Българският институт е записан сред основателите на инициативата, която си поставя за цел да промени бъдещето на изкуствения интелект в световен план. За глобалното влияние на организациите, които се включват в него, са показателни факти като това, че общият им бюджет за развойна дейност надхвърля 80 млрд. долара годишно, в тях работят общо 1 млн. души, а обучаващите се студенти са 400 хил.

На съвместното си обявяване IBM и Meta подчертаха, че това е ключов момент за бъдещото развитие на изкуствения интелект. С напредването му обаче човечеството трябва да развива и способността

да управлява безопасността

Това е и основен приоритет за алианса. Стратегическа цел е и да се измести фокусът от големи корпорации, които развиват технологии със собствена визия за изкуствения интелект, към сътрудничество и използването на експертизата на максимално широк кръг от малки компании, академични среди, научни агенции, големи предприятия, институции и други. Те трябва да се превърнат в двигател на еволюцията на изкуствения интелект. А сред глобалните центрове, които имат потенциала да са сред движещите сили на тази трансформация, е българският INSAIT.

Работата му бе посочена като пример от Николай Денков при откриването вчера на новата високотехнологична сграда на Институт “Големи данни в полза на интелигентно общество” (GATE) към СУ. Премиерът изтъкна като такива примери за успешно сътрудничество и работата на астрономическия център “Рожен”, на центъра по биотехнология “ПлантаСИСТ” в Пловдив и новия суперкомпютър в БАН.

През 2021 г. акад. Денков участвал на първата копка на проекта с убеждението, че в България има водещи световни центрове на наука, които трябва да бъдат подкрепяни, за да се конкурират успешно с най-добрите в света и да станат видими и отвън. Което днес е сбъдната мечта.

Други от Просветни

Великотърновския университет с втора Зимна школа по калиграфия за иконописци

За втора година Православният богословски факултет на Великотърновския университет организира Школа по калиграфия за иконописци. Проявата е част от Евтимиевите дни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

>