В Южна България образованието е по-добро от Северна

02.12.2023 16:31 Ярослава Прохазкова

Университетите, които са първи в отделните направления, са все в Южна България, ако изключим професионално направление “Военно дело”, обобщи Георги Стойчев, който ръководи консорциума, изготвящ рейтинга на висшите училища в България.

“Проблемът на Северна България по отношение на висшето образование е свързан не толкова с липсата на висши училища, колкото с дефицит на определени професионални направления. Ако искате да учите ветеринарна медицина например, металургия, горско стопанство, театрално и филмово изкуство, няма опция в Северна България. Задължително трябва да отидете в Южна.

Северна България доминира само във “Военно дело”. Всички висши училища, които предлагат обучение в това направление, са в Севера с изключение на Военна академия в София”, обясни Георги Стойчев.

Водещите по направления университети в Южна България пък са концентрирани само в 4 града - София, Пловдив, Стара Загора и Благоевград. Благоевград е заради Американския университет, Стара Загора заради Тракийския университет и неговата доминация в двете професионални направления, свързани с животновъдството и ветеринарната медицина.

От 2013 г. до 2023 г. делът на чуждестранните студенти се удвоява - от 4 на 8,29%.

“Проблемът е, че нарастването на дела на чуждестранните студенти се забавя”, коментира Стойчев. Моделът, чрез който се привличат тези студенти, се е изчерпал. Привличаме чужди студенти основно в специалности, свързани с медицината и здравеопазването. В медицината над 57% от студентите са чужденци. По този показател България е рекордьор в ЕС.

“Ако искаме да видим повече чуждестранни студенти, трябва да сменим модела. В ЕС най-много привличат чужденци направленията, свързани с икономика и мениджмънт. В България там има огромен потенциал, все още неизползван. Трябва да разнообразим и местата, откъдето привличаме студенти. В България 90% идват от други европейски държави. Средно за Европа над 50% от чуждестранните студенти идват от други райони на света - от Азия, Африка. При нас делът на студентите от тези региони е изключително нисък”, обясни още Георги Стойчев. Делът на студентите в частните висши училища намалява. Преди 10-ина години около 15% се обучаваха в частни университети, тази година са 11%.

Като цяло има наплив за медицина, която не се предлага от частни висши училища, и педагогика, което се предлага основно в държавни.

Две са висшите училища с под 100 студенти. 85 са студентите в театрален колеж “Любен Гройс” и 94 - в Европейския политехнически университет в Перник.

Заместник-министърът на образованието проф. Генка Петрова отбеляза, че в световна класация на рейтинговите системи нашата е отличена като най-добрата на световно ниво поради нейната изключителна детайлност и изчерпателност.

Други от Просветни

Великотърновския университет с втора Зимна школа по калиграфия за иконописци

За втора година Православният богословски факултет на Великотърновския университет организира Школа по калиграфия за иконописци. Проявата е част от Евтимиевите дни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

>