Петков не харесва Момчил Мавров: Защото е лобист или защото бе яростен критик на фарма министърката му Сербезова?

01.12.2023 08:00
Момчил Мавров с председателя на парламентарна комисия проф. Костадин Ангелов

Не съм разпитван нито от ДАНС, нито от други служби, отрече новият подуправител на НЗОК

Един чиновник, който като подуправител ще управлява 8 милиарда лева заедно с целия екип на Националната здравноосигурителна каса, провокира разнопосочни емоции в парламента. Политическите сили го описват по различен начин: от име, подадено от ДАНС за лобизъм, през “човек на президента”, до безупречен юрист и експерт.

Мавров е доктор по право с магистърски степени по “Финанси“ и “Здравен мениджмънт”. Дълги години - при трите правителства на ГЕРБ, е зам.-директор на най-голямата държавна болница  “Св. Георги” в България. Университетската болница в Пловдив е с най-високи приходи от всички в страната.

Новият подуправител има опит със здравната каса, тъй като с решение на правителството на Гълъб Донев през март оглави надзора на НЗОК. А името му се спрягаше и като възможен управител, лансирано от ГЕРБ при една от процедурите през лятото. В средата на ноември бе издигнат за подуправител от депутати начело с бившия здравен министър проф. Костадин Ангелов, който е шеф на парламентарната здравна комисия.

При последното служебно правителство на Румен Радев Мавров беше началник на кабинета на здравния министър д-р Асен Меджидиев.

Най-активен в градивната критика срещу новия подуправител е “Капитал” . Ден след като Ангелов лансира за вакантния пост Мавров, седмичникът пише, че той е бил управител или съдружник в десетина фирми за търговия, юридически услуги, добив на земеделска продукция, чиито дялове след това прехвърля основно на съпругата си.

Подозрение №1 - конфликт на интереси

Пак според “Капитал” и Антикорупционния фонд новият зам.-шеф на касата е бил в конфликт на интереси като зам.-директор на държавната болница. Те имали доказателства, че по това време приходите на фирми, в които Мавров има участие, рязко са скочили. В периода, в който е отговорен за обществените поръчки на болницата, фирма, в която участват негови съдружници, получили 3 пъти поред поръчки за половин милион лева, гласи публикацията на Антикорупционния фонд.

Подозрение №2 - човек на президента

Момчил Мавров е наричан още “човек на Румен Радев”, тъй като бе началник на кабинета на служебния здравен министър Асен Меджидиев в последния кабинет на Румен Радев. Поста получил, защото бил изключително близък със секретаря по вътрешна политика на държавния глава Николай Копринков.

“Дали са близки, няма доказателства, но няколко пъти на официални откривания дълго разговарят, може да се познават по пловдивската линия”, допускат техни съграждани.

Подозрение №3 - лобизъм

Докато е бил съветник на Меджидиев, Мавров е прокарвал интереси за разкриването на частни болници, твърдят от ПП-ДБ.

Анонимен източник на “Капитал” от партията на Кирил Петков доверил на медията, че ще пита ДАНС дали е вярно, че са провеждали разследване в здравното министерство по разписаните от Мавров разрешителни за нови дейности на болниците и нови болници.

Лидерът на ПП официално потвърди анонимната информация на “Капитал” за доклад в секретно деловодство на ДАНС, който говори срещу кандидата за подуправител на НЗОК проф. Момчил Мавров. “Има съмнения за лобизъм за частни болници. Затова се обявяваме категорично против неговата кандидатура”, мотивира се Кирил Петков.

Според Костадин Ангелов обаче няма данни за извършено престъпление.

От ГЕРБ напомнят, че като съветник на служебния здравен министър

Мавров атакува редовно здравния им министър проф. Асена Сербезова,

която бе избор на “Продължаваме промяната”, и затова днес тази политическа сила била против кандидатурата му.

“Престъпленията” с липсващите лекарства, за които говори проф. Ангелов напоследък, са от времето, когато Кирил Петков беше премиер, твърди пък източник от здравното министерство.

И това е факт. В интервю за “24 часа” доц. Мавров обяснява проблема с недостига на препарати . Сегашният екип на министерството се усъмни в техническото състояние и възможностите на СЕСПА в момента, в който установихме, че повечето от продуктите, за които се получават сигнали за недостиг, не фигурират в забранителния списък, който генерира електронната система, т.е. за тези лекарства СЕСПА не показва недостиг, поради което не съществува пречка да бъдат изнасяни от страната. Когато установихме това, д-р Меджидиев възложи надграждане и усъвършенстване на системата, така че да се гарантира нейната ефективност.

Така, без да казва името на проф. Сербезова, той я обвинява за това, че

по нейно време е променена формулата,

по която се изчислява недостига на лекарства в страната, и така списъкът със забранени за износ лекарства е намален от близо 400 на 60 продукта.

Пред “24 часа” Мавров иронизира и съветите на Сербезова към екипа на здравното министерство да разрешат генеричното заместване на медикаменти, за да няма недостиг, с думите: “Това е все едно да качиш пътници в автобус без спирачки.”

Не съм разпитван нито от ДАНС, нито от други служби. Това заяви новоизбраният подуправител на НЗОК Момчил Мавров, след като изслуша хвалбите и хулите по свой адрес в парламента.

“Аз съм доволен от оказаното ми доверие, но дали съм доволен, че съм избран по този начин - бих казал, че съм със смесени чувства,

тъй като имаше доста дълъг дебат и доста неща се казаха в залата”, добави той и продължи: “Доволен съм от оказаното ми доверие да бъда подуправител на НЗОК. Това е признание за мен”, посочи Мавров.

Други от От страната и света

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

>