Изследват с томограф всички дървета в Пловдив след масовото падане на клони в снега

30.11.2023 18:15 Никола Михайлов
Дни след виелицата тротоарите на Пловдив все още са покрити с клони.
Зам-кметът по екологията в Пловдив Иван Стоянов

Нови мерки за поддържането на растителността набелязва община Пловдив, след като при първия сняг страховита гледка посрещна пловдивчани в неделната сутрин на 26 ноември. Стотици прекършени дървета и счупени клони бяха обсипали кварталните улички, но и големите булеварди.

Необичайната за града снежна покривка през ноември предизвика хаос и сериозни щети. Много автомобили бяха потрошени, тъй като собствениците им до последно не вярваха на прогнозите за опасно време и не се вслушаха в предупрежденията. 

Още посред нощ кметът Костадин Димитров събра екипа си и директорите на предприятията “Чистота” и “Градини и паркове”, за да вземат незабавни мерки по отстраняването на щетите от виелицата.

По улиците на Пловдив излязоха 52 машини, които чистеха снега и разпръскваха сол. От 12 г. градската управа не използва пясък и така подобрява качеството на въздуха. До изгрева на слънцето вече имаше над 200 подадени сигнала от граждани. На места клоните откъснаха кабелите за уличното осветление и кръстовища потънаха в мрак, светофари бяха бутнати, а някои пътни отсечки - блокирани. 

“В нощта, когато паднаха много дървета, районните кметове

излязоха на оглед с еколозите

и направиха списък на пораженията, който предадоха на “Градини и паркове”. Служителите работят по него”, разказа зам.-кметът по екология Иван Стоянов.

Той е бил уверен от двете общински предприятия, че до края на тази седмица градът ще бъде почистен. Дни след снеговалежа все още много тротоари са непроходими за пешеходците заради събраните от улицата клони и дървета. 

За да не падат отново дървета при следващи виелици, зам.-кметът е планирал мащабно обследване на растителността в града.

“Има закупен томограф назад във времето от дирекция “Екология”, който се съхранява в “Градини и паркове”, посочи Иван Стоянов. Устройството проверява дървесината и показва дали тя е изгнила и дали има паразити. “На вид може да изглежда добре, както и санитарната експертиза на еколозите е показала, но отвътре да е изгнило”, обясни зам.-кметът. За да бъде направено обследването обаче, общината се нуждае от обучени хора, които да работят с томографа. Стоянов се надява в началото на новата година работата с него да започне.

Ясната картина на болните дървета, която изследването ще даде, цели да направи санитарната резитба по-ефективна. Тя ще бъде последвана от компенсаторно

залесяване, за да не остава Пловдив без растителност

От зеленина има нужда по бул. “Санкт Петербург”, където 34 чинара са счупени през средата. По думите на Иван Стоянов трябва да се направи и нова организация на работата на общинските предприятия. 

“Тази постоянна липса на техника, на работна ръка трябва да се прекрати и да се работи по нов начин”, заяви той. Зам.-кметът посочи, че в момента община Пловдив изготвя план-сметка за закупуване на нова техника за двете предприятия. В предишния мандат той ръководеше район “Източен”, но преди това 8 г. беше начело на “Чистота”. “Искам да видя с какво разполагат, какво са придобили през тези 4 години и от какво имат нужда”, отсече Иван Стоянов.

След като бъдат отстранени всички паднали от снежната виелица клони и дървета, общинските служители ще се заемат с цялостното почистване на града.

Зам.-кметът по екология се надява температурите в следващите дни да останат положителни, за да се измият улиците с маркуч и мръсотията от снега да изчезне. Улиците ще бъдат измити отново и в края на зимното дежурство и от пролетта градът да бъде чист.

“Има и програма за ликвидиране на калните петна в Пловдив, за която ще бъде обявена обществена поръчка.

Започваме от паркирането в зелените площи - ще извадим автомобилите

и ще облагородим всички междублокови пространства”, обясни Стоянов. Целта е по този начин кварталите да станат по-зелени и приятни за живеене.

Зам.-кметът по екология вече има планове как да изчисти града. “Трябват нови методи за сметосъбиране и извозване на боклука, машинно миене и метене. Искам и под паркиралите автомобили да се почиства”, отбеляза той.

Освен да се купува нова техника и да се модернизират методите на чистене, трябва и хората да не го замърсяват. На някои контейнери за смет има табели, предупреждаващи за

глоби при неправилно изхвърляне на боклук,

но зам.-кметът признава, че в последните години рядко се налагат.

“Между “Чистота” и общинския инспекторат трябва да има много строга синхронизация, тъй като общинското предприятие също може да издава актове и фишове на гражданите, които мърсят. Искам да възобновим тази дейност, за да бъдат санкционирани нарушителите.

Не само тези, които изхвърлят боклук около контейнерите - на места се образуват и нерегламентирани сметища”, каза Стоянов. Той увери, че налагането на санкции започва до месец. 

188 хил. лв. отиват за запуснати градинки

Новият кмет на район “Източен” Емил Русинов даде старт на проекта за обновяване на междублоковите пространства в края на ул. “Богомил”. На първата копка присъства и предшественикът му Иван Стоянов, в чийто мандат е започнало изготвянето на плана. 

“Искахме да го направим така, за да се свърже с парка на “Богомил”. Виждате как е тук - едно много запуснато място, събираха се разни хора по нощите, имаше изхвърлени отпадъци и растителност, която трябва да се премахне”, посочи Стоянов. Проектът е на стойност 188 хил. лв. и обхваща пространството пред блоковете от 100 до 110 и от 112 до 122. Площта е приблизително 3000 кв. м. 

“Проектът е разделен на два етапа. Ще бъдат изградени пешеходни алеи, кошчета, осветление и най-вече ще се синхронизира с ремонтираната улица “Богомил”, за да е в унисон парковата среда”, обясни пред събралите се граждани Емил Русинов. 

Към облагородяването на района ще бъде включена и новата отсечка между бул. “Санкт Петербург” и “Богомил”. “Район “Източен” иска да оформи там паркинг с осветление и пешеходни зони. Частта, която е в непосредствена близост до блока, ще стане зелена площ без излаз на автомобилите на улицата”, уточни Стоянов.

Други от От страната и света

Боян Магдалинчев, ВСС: Забраната да избираме тримата големи може да се атакува пред КС

Не може конституционно установени правомощия да се ограничават със закон, добави той. Представляващият  ВСС Боян Магдалинчев е на мнение, че текстът от съдебния закон

Арестуваха син, държал 80-годишната си майка под ключ и я карал да стои с ръце на масата

49-годишен мъж от село Трайково е задържан за домашно насилие спрямо майка му. Сигнал е подаден на 14 януари в РУ Лом. Мъжът бил пиян и принуждавал 80-годишната си майка да изпълнява указанията му

Млада шофьорка е с опасност за живота, след като се заби в мантинела на магистрала „Струма“

20-годишна шофьорка е в тежко състояние след катастрофа на АМ „Струма", съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 15 януари вечерта на изхода от тунел „Блатино"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

>