Умрял, ген. Стоян Тонев спечели дело срещу КПКОНПИ за 2 млн. лв. (Обзор)
6 години след смъртта му ВКС окончателно се произнесе. В иска на комисията неправилно посочили по-малки приходи на него и съпругата му, а завишили стойността на придобитото имущество
Покойният бивш шеф на ВМА ген. Стоян Тонев не само не е укрил имущество, а е декларирал повече от това, което търси от него и наследниците му антикорупционната комисия.
Това е изводът на Върховния касационен съд (ВКС), който отказа да гледа делото срещу семейството на професора и така остави в сила решението на двете предишни съдебни инстанции. Преди върховните съдии Софийският градски и Софийският апелативен съд не откриха несъответствие между приходите и разходите на ген. Тонев.
“Несъответствие
въобще няма,
а още по-малко
значително,
поради което искът на комисията е неоснователен”, е изводът на тричленния състав на ВКС. Така се слага край на съдебна сага, продължила 6 години след смъртта на ген. Тонев.
Делото на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) започна през 2017 г. До него се стигна, след като две години по-рано през 2015 -а проф. Тонев получи няколко обвинения. По едното дело бе обвиняем заедно с дерматоложката проф. Мирослава Кадурина. Тогава прокуратурата твърдеше, че той сключил два неизгодни договора с частна фирма, по силата на които се предоставяла за ползване на търговското дружество медицинска апаратура. И така ощетил ВМА с близо 500 хил. лева.
По това дело проф. Кадурина бе оправдана от две съдебни инстанции, а сега се чака решението на ВКС. (За нея виж по-долу - б.р.)
После на ген. Тонев бяха повдигнати още две обвинения, че с неизгодни договори е ощетил ВМА с 16 млн. лева.
Прокуратурата сезира КПКОНПИ, която започна проверка на имуществото му. Така през 2017-а от институцията обявиха, че са открили несъответствие между приходите и разходите на генерала в размер на 1 998 438 лв. за периода 2005-2015-а.
Започна дело в СГС за отнемане на дружествени дялове, апартамент в столичния район “Оборище”, гараж, автомобил “Фолксваген”, имоти в с. Грашево край Велинград и край язовир “Батак”, пари от продажба на имоти и др.
На 14 май 2017 г. генералът, който беше начело на ВМА 11 години,
издъхна на
вилата си
край Велинград
Процесът обаче продължи срещу наследниците му - съпругата му Величка, сина му и дъщеря му.
И те оспорват претенциите на комисията. Всички сделки, които били осъществени от съпрузите през 10-годишния проверяван период, а и през целия им съвместен живот, били законни и с напълно установими източници на средства.
“Всички банкови трансфери са направени със средства с установен произход, а вноските на пари на каса за захранване на сметка или на друго основание са с източник трудово възнаграждение, доходи от законни източници, между които доходи от наем на недвижими имоти, средства от изтеглени в брой от наличностите по банковите сметки парични суми”, посочват пред съда адвокатите на фамилията. По делото са направени няколко експертизи, като едната е тройна съдебно икономическа.
Изводът на съдебните състави е, че през проверявания период е
придобито
имущество
е на стойност от
2 578 076 лв.,
в същото време доходите на семейството за тези 10 г. били в размер на 3 210 896 лева, тоест с 632 820 лв. повече.
Съдът казва още, че в исковата молба на комисията неправилно са посочени значително по-малко приходи на двамата в размер на 308 907 лв., а стойността на придобитото имущество е била завишена.
Решението на ВКС е окончателно и не подлежи на обжалване.
Съдът оправда два пъти проф. Кадурина, до месец се чака решението и на ВКС
Две съдилища вече оправдаха дерматоложката проф. Мирослава Кадурина, а сега се очаква окончателното решение на ВКС.
Преди осем години тя бе обвинена заедно с ген. Стоян Тонев, който не дочака внасянето на делото в Софийския военноокръжен съд. Според обвинението от 1 януари 2007-а до 30 юни 2014-а в качеството си началник на клиниката по дерматология във ВМА, изтъкнатата дерматоложка присвоила 774 673 лв., собственост на болницата, поверени ѝ да ги управлява. В качеството си на длъжностно лице тя била предоставила на “Дерма- прим-МК” ООД, дружество, на което била мажоритарен собственик, ползването на медицински апарати, собственост на ВМА. Според военните съдии обаче обвинителната конструкция на прокуратурата била изцяло объркана. В обвинителния акт не били изследвани фактическите обстоятелства.
Свидетелите както и доказателствата - касови бонове, разпечатки на касови книги и заключенията на двете съдебно-технически експертизи по делото показали, че проф. Кадурина не е получила каквато и да е имотна облага. Доказателствата показали, че при пациентите с направление са се извършвали дейности с медицинската апаратура, които били покривани от НЗОК. А на пациентите срещу заплащане били издавани касови бонове от касовите апарати.