4 милиона българи загубиха по 269 лева от вноските за втора пенсия за 9 месеца

27.11.2023 08:00 Виктор Иванов
Заявления за преместването на втората пенсия към държавата се подават в НАП.
НОИ изплаща пенсии на над 2 млн. души.

Частните универсални пенсионни фондове, в които задължително се осигуряват 3,98 млн. българи, отново са започнали да губят пари през август и септември. Това показват данните от отчетите на десетте фонда, публикувани в статистиката на Комисията на финансов надзор (КФН).

Към края на септември активите на универсалните пенсионни фондове са били на стойност 18,5 млрд. лв., или с 1,67 млрд. лв. повече от края на 2022 г. Спрямо август обаче дружествата са загубили 92 млн. лв.

Тези загуби са се отразили и на личните партиди за втора пенсия, показват данните на КФН. Като общо за деветте месеца на тази година всеки от осигуряващите се за втора пенсия е загубил средно 269 лв. от направените от него осигурителни вноски.

Всеки роден след 1 януари 1960 г. българин внася в частен универсален пенсионен фонд 5% от дохода си като вноска за втора пенсия. За разлика от вноските за НОИ, които се ползват за изплащане на пенсиите на сегашните пенсионери, вноските в универсалните фондове се трупат в лична партида и от нея се определя размерът на пенсията. Като междувременно парите се инвестират на капиталовите пазари, за да носят доходност.

Средноаритметичният размер на направените за деветмесечието на 2023 г. осигурителни вноски в частните пенсионни фондове е 87,04 лв., показват данните на Комисията за финансов надзор. Тоест общо за деветте месеца между януари и октомври всеки от осигурените

трябва да е внесъл като осигуровка за втора пенсия 783,36 лв.

В същото време обаче средният размер на партида в края на септември е 6141,33 лв. и се е увеличил спрямо края на 2022 г. само с 514,35 лв. Тоест направените вноски са с 269,01 лв. по-големи от натрупаните средно по партидите пари. Като тук е взета единствено статистиката за активните партиди, в които за последните 12 месеца е направена поне една осигурителна вноска.

Реално размерът на партидите в универсалните пенсионни фондове започва да намалява през август и септември тази година. В края на юли средният размер на партидата е бил 6240,28 лв., или с около 80 лв. по-голям от този в края на септември.

Намалението на партидите реално е засегнало осигурените в четири от десетте универсални пенсионни фонда - “Доверие”, “ДСК-Родина”, “Алианц” и ОББ. Това са четири от най-големите фондове на пазара. Най-голямото намаление е в средния размер на партидите на “Доверие”. Там в края на септември той е 5775,07 лв., или с 287,10 лв. по-малко спрямо края на юли 2023 г. При “Алианц” намалението е с 82,60 лв. спрямо юли и в края на септември средният размер на партидата в този фонд е бил 6671,87 лв. При фонда на ОББ намалението е със 104 лв. до среден размер на партидата в края на септември 7192,07 лв. Единствено при “ДСК-Родина” намалението е засегнало партидите само през септември. Там в края на деветмесечието средният размер на партидата е бил 6143,02 лв.

При останалите шест по-малки като обеми фонда средният размер на партидите нараства за деветте отчетени месеца на 2023 г. Те обаче за принципно значително по-малки от парите, натрупани в партидите в четирите големи фонда.

Засега не е ясно каква е точната причина за намалението на партидите. Голяма част от него принципно

може да се дължи на таксите за обслужване,

които се удържат от всяка вноска. Ако е така, тези пари трябва да бъдат възстановени от фондовете в момента, в който започне да се изплаща пенсията. Причината е, че според разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване партидите за плащане на пенсиите не могат да са по-малки от абсолютния размер на направените през годините осигурителни вноски.

Въпреки че последните 3 години универсалните пенсионни

фондове бяха ударени от няколко последователни кризи -

първо срива на борсите заради пандемията от коронавируса, а през 2022 г. от войната на Русия срещу Украйна, все по-малко хора искат да изтеглят парите си от тях и да ги прехвърлят към НОИ, показват данните от осигурителния институт. Възможността човек да се откаже от втората си пенсия и да получава само една бе дадена през 2014 г. Оттогава до септември 2023 г. към Сребърния фонд и НОИ са прехвърлени 750 млн. лв. През тази година фондовете отчитат положителна тенденция и за първите девет месеца при тях са се върнали 15 млн. лв.

Миналата година под 7000 човека са се преместили в НОИ, а през 2021-а това са били над 32 хил. души. През миналата година 137,35 млн. лева, натрупани в универсалните пенсионни фондове, са били прехвърлени в Сребърния фонд, докато пикът е преди 2 г. - 224,41 млн. лв. Една от причините е, че до средата на 2021 г. имаше гратисен период за прехвърляне на втора пенсия за жените, родени между 1960 и 1964 г., които бяха са изпуснали сроковете.

Останалите причини са, че правителството “Борисов” 3 при три ключови стъпки за вторите пенсии. Първо, бе уредена фазата на изплащане. Освен това възможността за прехвърляне в държавното осигуряване бе разширена максимално и бе отстранена една голяма несправедливост - коефициентът на редукция. Този коефициент се компенсира отчислението на 5% от пенсионната осигуровка към универсалните фондове за родените след 1959 г. Той трябваше да е около и над 20%. С промените се реши да се включва и осигурителната вноска от 12%, която държавата плащаше за всеки между 2009 и 2015 г. и да се отчитат и годините стаж без осигуряване в частен фонд. Така вместо с 20 основната пенсия ще се намалява с 9% Това до голяма степен реши проблема две пенсии да са по-малко от една.

За хората, които се очаква да получават

минимална пенсия от НОИ, е по-изгодно да оставят парите си в частните фондове

Причината е, че минималната пенсия е с гарантиран размер и тя не може да се намали. Така те ще могат да получат и парите си от партидите си. Тези, които имат ниски партиди, също е добре да не се местят. Причината е, че те имат по-малко вноски, което означава, че няма да имат и достатъчно стаж да се пенсионират по нормалния ред.

Така за тях също е по-добре, ако не преместят парите си в НОИ.

Заявления за преместването на втората пенсия към държавата се подават в НАП.

Хората, които са натрупали високи суми в партидите си и очакват таван на пенсиите, също няма смисъл да се прехвърлят в НОИ. Защото според сегашните правила те не могат да получават повече от 3400 лв.

Как става прехвърлянето?

Всички, които са родени след 1960 г., задължително се осигуряват и за втора пенсия. Те имат право да преместят парите си от частния фонд и да получават само една пенсия от НОИ. Тогава сумата, която е натрупана в партидите им, се прехвърля в Сребърния фонд. А след това, когато този човек започне да получава държавна пенсия, парите му се прехвърлят в НОИ.

Прехвърлянето на парите за втора пенсия обратно в НОИ не може да стане по всяко време.

До 31 декември 2025 г. човек може да промени осигуряването си до 1 година преди навършване на възрастта за пенсиониране.

За да преместите парите си, натрупани в партида в държавното обществено осигуряване, трябва да подадете заявление за промяна в НАП, като освен в офис става и по електронен път с КЕП. В третия случай обаче трябва да знаете, че ще получите входящ номер, докато проверят дали отговаряте на сроковете и условията. Ако заявлението е прието, вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване ще започнат да се превеждат във фонд “Пенсии” на Националния осигурителен институт от първо число на месеца, следващ месеца, през който е подадено.

Освен в НОИ хората могат да преместят парите си и между фондовете. През миналата година това са направили 330 хил. души. 

Как да проверите в кой фонд сте разпределени?

Ако сте разпределени служебно към някой пенсионен фонд, следва да бъдете информирани за това с писмо, за да сте наясно къде отиват парите ви за пенсия. Случва се обаче хората да не получават такива писма заради подадена остаряла, невалидна или грешна информация, или да са забравили в кой фонд са, а това може да се провери по следните начини -

- чрез електронната услуга “Проверка на пенсионен фонд” с ПИК

- на имейл nap@nra.bg – запитване със свободен текст, подписано с електронен подпис;

- по пощата – запитване със свободен текст до ЦУ на НАП, на адрес: София 1000, бул. “Ал. Дондуков” № 52;

- с лична карта в офиса на НАП на столичната улица “Врабча” 23;

- на информационния телефон на НАП 0700 18 700, но с ЕГН и номер на лична карта.

Пенсията у нас замества едва 38% от дохода

НОИ изплаща пенсии на над 2 млн. души 

През последните две години пенсиите у нас бяха увеличени значително, но продължават да изостават от останалите държави-членки в ЕС. Това показват данни на проф. Станислав Димитров, ръководител на катедра “Финанси и застраховане” във ВУЗФ, на форум на Българската стопанска камара.

Така пенсията у нас замества едва 36% от дохода от заплата, а в ЕС той е средно 58%. Все пак по-този показател не сме на опашката, като след нас са Ирландия и Хърватия. В Румъния пенсията замества 59% от дохода.

В страни като Италия, Гърция и Испания е 75-76%. А лидер е Люксембург с 89%. На 100 осигурени у нас пък се падат 72,9 пенсионери.

При пълно осигуряване - за 40-годишен период без прекъсване в стажа, човек може да постигне до 15-20% заместване на дохода от заплата през втория стълб.

Дори сега - при 20 години осигуряване, при пожизнената пенсия се постига 14% заместване. Необходим е системен подход – разглеждане на трите стълба като част от обща система, разработване на надграждаща концепция и повишаване на информираността относно ползите от осигуряването, особено сред младите хора, казва проф. Димитров.

Едва 6,5% от хората над 65 години у нас продължават да работят. Това обаче е с 0,5% повече от средното в ЕС. В Румъния, Испания, Франция и Белгия възрастните хора, които продължават да работят, са под 4%. В Исландия всеки пети човек над 65% продължава да е на пазара на труда, а в Литва този процент е 11,7, в Естония - 16,7%.

Други от От страната и света

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството

Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери. С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

Протестиращи се събраха пред президентството, искат да се подобри транспортът към Витоша

Протест под наслов "Да си върнем достъпа до Витоша" се проведе пред сградата на президентската институция. Граждани и планинари се събраха на мирна демонстрация с искане за подобряване и модернизация

Полицаи откриха и иззеха издирвана от Интерпол кола край Видин

Лек автомобил „Форд Мустанг“ с български транзитни регистрационни табели е бил установен във видинското село Буковец. Превозното средство е обект на издирване в Националната Шенгенска информационна

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров. Двамата се срещнаха в сградата на Министерството на културата, заедно с голяма част от екипа на ведомството

Обществен съвет към кмета ще подпомага опазването на културното наследство на Велико Търново

Сформиран е Общественият съвет за закрила на културно-историческото наследство на Велико Търново. Консултативният орган е създаден по инициатива на кмета на старата столица Даниел Панов и ще

>