Малки общини с големи заплати, в Брезник и Крумовград ръстът е над 80%

24.11.2023 22:00 Христо Николов
Кметовете на Бургас Димитър Николов и на София Васил Терзиев поздравяват Николай Денков.
Кметицата на Троян Донка Михайлова (вляво) с икономистите Лъчезар Богданов и Петър Ганев, и шефката на ИПИ Светла Костадинова
Валентин Ревански от Ямбол и Ценко Ценков от Видин обсъждат чутото от министрите.
Издателят на “24 часа” Венелина Гочева поздравява кметовете Васил Терзиев, Димитър Николов и Костадин Димитров.
Двама от новоизбраните кметове - Благомир Коцев на Варна и Петър Куленски на Пазарджик.
Димитър Николов от Бургас и Даниел Панов от Велико Търново са двама от най-опитните кметове.
Любомир Цветков от Златица зададе въпрос на финансовия министър Асен Василев.
Петър Ганев от ИПИ обсъжда анализа на института за развитието на общините с Даниел Панов. Данните и изводите на ИПИ бяха публикувани в “24 часа”.
Новият кмет на Пловдив Костадин Димитров поздравява колегата си от Банско Стойчо Баненски.

Челопеч и Девня са сред лидерите по добро средно образование

Независимо че Столичната община води по много икономически показатели, най-високите заплати всъщност се получават в три малки общини. Има и две други, в които ръстът на средната заплата е над 80%, докато в столицата например той е 40%. Тези и много други примери даде шефката на Института за пазарна икономика (ИПИ) Светла Костадинова по време на първото от поредицата събития “Общините - перспектива 2027”, което се организира от “24 часа” в партньорство с института и събра в четвъртък новата местна власт с изпълнителната и с бизнеса.

“24 часа” ще продължи проекта “Общините - перспектива 2027” със срещи в 4 изявени центъра на развитие в страната

Примерите за заплатите са от дългогодишната кампания на ИПИ “265 истории за икономика”, която събира икономически и социални данни за общините.

Крумовград е общината, в която за периода 2017 - 2021 г. ръстът на средната заплата е 89%. А в малката пернишка община Брезник тя нараства дори с 97%. Става дума за една и съща причина - и в двете общини

има огромни инвестиции на добивната индустрия

и свързани с нея производства. В Крумовград през 2019 г. отвори първата от десетилетия у нас мина за златосъдържащи руди на “Дънди Прешъс Металс”. В Брезник още през 2016 г. започна концесията на “Асарел Медет” в рудник за цветни метали, в който също потенциално има и злато.

С добивната промишленост е свързано високото ниво на заплатите в две от трите малки общини, които са рекордьори - Челопеч и Пирдоп.

В Челопеч вземат най-високата в България средна заплата - 2930 лв

На второ място е Козлодуй с 2431 лв., а на трето - Пирдоп с 2205 лв. Столичната община е на четвърта позиция.

И по показателя “преки чуждестранни инвестиции на човек от населението” водещите общини съвсем не са големи. По-скоро става дума за малки и средни, в които обаче има голямо предприятие от преработващата индустрия, посочи Костадинова.

Лидер в това отношение е

Девня - отбелязва 91 хил. евро преки инвестиции

на човек. Следва я Гълъбово, където е американската ТЕЦ “Ей И Ес Гълъбово” - инвестициите са 60 хил. евро на жител.

На трето и четвърто място са съответно Божурище с 25 хил. евро и Елин Пелин с 18 хил. Столичната община е с 10,8 хиляди евро на човек, Бургас - с 10,2 хил., а Пловдив - с 3,6 хил. евро.

Малките са сред водещи и по друга класация - капиталовите разходи от общинския бюджет, показват данните в “265 истории за икономика”. По принцип в България

общините правят средногодишно по около 1 млрд. лв. капиталови инвестиции

Това означава, че средно за страната в улици, водопроводи, строителство на детски градини и друга общинска инфраструктура се влагат по 149 лв. на човек годишно.

В столицата сумата е 176 лв. на човек. Само че има 36 общини, в които тя е повече от два пъти по-висока - надхвърля 400 лева. И сред тях преобладават малки с под 10 хиляди души население. Сред примерите са Несебър, Марица, Правец, Угърчин, Оряхово, Годеч, Малко Търново, Приморско и много други.

Любопитното в “265 истории за икономика” е, че понякога добрите икономически показатели са свързани и с добри социално-демографски и дори образователни.

Например Челопеч е не само лидер по средна заплата в страната, но и по най-високи оценки на държавния зрелостен изпит по български език и литература - 4,58, през 2023 г.

А Девня е на едно от първите места по национално външно оценяване след 7-и клас по български и литература (61,9 точки от 100 възможни).

Други от От страната и света

Идея! До 2 чаши алкохол на летищата в Европа

Авиокомпания иска да ограничи пияните пътници по време на полет Край на безразборното пиене по време на полет или престой на европейско летище. За това настоява нискотарифната авиокомпания “Райънеър”

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

>