За трети път Бургас иска помощ от държавата за алеята до Сарафово

24.11.2023 19:40 Димчо Райков
Бургазлии продължават да минават по велоалеята за Сарафово, въпреки че е опасна и може всеки момент да пропадне още.

Два екипа се разминават в становищата си каква е причината за пропадането на живописния терен

Трето писмо до държавата праща община Бургас, за да ѝ окаже помощ за възстановяване на крайбрежна алея до кв. “Сарафово”. Веднъж тя пропадна заради свлачище миналата година, а

през уикенда бурята отнесе част от нея в морето

и я направи непроходима.

Крайбрежната алея до Сарафово е едно от любимите места за разходка на бургазлии, тъй като се вие на метри от живописния  морски бряг. Използва се целогодишно, а не само през лятото.  Особено предпочитана  е от велосипедистите, през последните години я научиха и туристите, които често си правят разходки пеша до Сарафово. След пропадането преди дни обаче тя вече е неизползваема и за да стигнат до съседния квартал,  хората трябва да минат по много по-неудобния селскостопански път.

“Подготвяме ново искане за възстановяване на алеята”, казаха от общината. Утехата засега е, че няма пострадали при последното пропадане на терена, който е държавна собственост.

За първи път от кметството поискаха помощ от държавата през април и май м.г. През юли  пробваха и с втора молба до областната управа и МРРБ  да се спре пропадането, но нищо не последва.

“След това спешно изготвихме проект, с който се конкретизираха и остойностиха мерките за укрепване на свлачището, и го представихме на МРРБ, но пак нищо не последва, обясниха от местната  администрация. 

Отговорът от министерството на 19 август обаче е обезкуражаващ. Според МРРБ

общината не е собственик на терена и не притежава права на възложител

за реализацията на изработения  проект и затова го връщат. В този дух е и отговорът от 3 юни  на областния управител Пламен Янев. Държавният наместник препоръчва на общината да предложи на МРРБ да  обяви терена за частна държавна собственост и след това да ѝ го дари, за да може да си реализира  проекта по възстановяване на велоалеята.

След първоначалното срутване и първия зов за помощ от общината  губернаторът  организира среща на място с експерти от “Геозащита” ЕАД -  Варна, които изпратиха становище с констатации и препоръки. Според тях проблемът е бил предизвикан от повърхностни води. Две от препоръките, свързани с ограничаване на движението по алеята и поставяне на нужната сигнализация, бяха светкавично изпълнени от община Бургас.

Бяха поставени съответните пътни знаци и насипна дига за недопускане на автомобили и пешеходци. Движението им обаче продължи и след това.

Третата препоръка бе свързана с необходимостта от предприемане на действия за повърхностно отводняване и асфалтиране. Тъй като засегнатият имот е държавна собственост, тези действия би следвало да се предприемат от страна на държавата.

В същото време обаче ежедневните наблюдения на общинските експерти показаха, че

разрушителните процеси не затихват, а се задълбочават

Затова от кметството със собствени средства възложиха обстоен оглед на терена, въпреки че е на държавата. Заключението им е, че основната причина за  пропадането на терена се дължи на морската абразия. Другата причина била нарушаването на баланса на наносите в тази територия вследствие на изградената брегоукрепителна дамба. За да се предпази брегът от последващи свлачищни процеси, те препоръчаха дамбата да се удължи с 300 м в посока на местността Ъгъла.

“Разминаването в становищата е  обезпокоително и затова ще продължим да настояваме за адекватни действия от държавата за обезопасяване на брега, за да опазим живота и здравето на хората”, казаха от кметството.

Според кмета Димитър Николов за укрепване на терена сега ще трябва да бъдат похарчени повече средства, отколкото преди година и половина, когато от общината поискаха помощ от държавата за укрепване на имота ѝ по брега.

“За съжаление, пропиляхме много време - на съгласуване, за подготовката на проекти. Сега се оказа, че този проект, който държавата ни възложи, трябва да се преработи, защото щетите са още по-големи. Ако досега бяхме реагирали, двойно по-малко средства щяхме да изразходваме. Трябва да се инвестират повече материали в по-дълбоко укрепване, по-широко обхващане на целия този свлачищен процес”, обяснява Николов.

Други от От страната и света

ГЕРБ, БСП и ИТН ще се контролират със заместници и съветници по министерствата

Коалиционните партньори ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ" ще се контролират взаимно чрез заместник-министри и съветници по ведомствата. "Конкретни бройки няма

Без осветление в три тунела по главния път Е-79 в Югозападна България

С лошо осветление или изцяло липса на такова са три от големите тунела по главния път Е-79 в Югозападна България. Това са тунелите край "Дупница, старият тунел "Железница" и големият тунел в

Петролът на ОПЕК прехвърли 83 долара за барел

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера поскъпна до 83,15 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си

Мъж застреля куче с ловна пушка в Монтана

59-годишен мъж застреля куче с ловна пушка при самозащита в Монтана, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал в местност „Парта". На 16 януари той е прострелял в двора си с личната си ловна пушка

Джевдет Чакъров: По критерии, не по квоти, ще се разпределят постовете във властта

Не на квотен принцип, а на база критерии като обществено доверие, ще се разпределят постовете във властта от новото правителство на Росен Желязков. В това увериха от ДПС-ДПС

>