Трима икономисти за многото минуси и малкото плюсове на бюджета
Трима финансисти с позиция има ли кабинетът план Б, ако инфлацията намалее и свие приходите
Кои са основните плюсове и минуси в бюджета за 2024 г.? За да установим част от тях, се свързахме с трима финансови експерти, като общото между тях е, че не откриха някакви особени позитиви.
"Плюсове ми е трудно да намеря - коментира главният икономист на Института по енергиен мениджмънт Калоян Стайков. - Промените са по-скоро козметични в разходната част, а в приходната са в
обратната на
необходимата посока
В случая става дума за вдигане на данъци, вместо да има мерки за повишаване на събираемостта. А по отношение на идеите да не се плаща сметка, ако няма касова бележка, или да се налагат глоби, за всичко това времето отдавна е минало. Приходните агенции много добре знаят кои са рисковите сектори и компании за фиска и трябва да се осигурят средства и механизми да си свършат работата."
"В разходната част виждам по-скоро проблеми - казва Стайков. - Твърде голям оптимизъм в приходната и твърде щедра политика в разходната, но ако постъпленията не се реализират, а
има сериозен риск
разходите да се запазят,
това ще доведе до дефицит. Видяхме го и през тази година с неизпълнението на приходите от ДДС с 1 млрд. лв. Въпросът е дали те няма да са още по-ниски при по-слаба икономическа активност и ако не се подобри събираемостта. Другият огромен риск пред бъдещия растеж са капиталовите разходи - едно забавяне на средствата от ЕС по плана за възстановяване ще рефлектира върху тях."
Според него основният минус на бюджета е, че е лишен от желание за реформи.
"На макрониво плюсът е, че се ограничи истерията около дефицита, което ще успокои дебата, но от друга страна, е странно, че
при позитивен ръст
ние отново сме на
ръба на дефицит
от 3%", коментира пред "24 часа-168 истории" икономистът от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов.
Според него това трябва да е горна граница при рецесия, а в спокойни времена бюджетът винаги се стреми към баланс.
Според него друг недостатък е, че част от политиките не са получили подкрепа и заедно с това има
огромна непредвидимост
по редица мерки
в данъците,
в различни закони, такси и др.
Третият недостатък е, че ако инфлацията започне да намалява, това ще постави приходите под риск и кабинетът трябва да има сценарий за план Б.
За бившия зам. финансов министър Любомир Дацов единственият плюс е, че се възстановява дирекцията по капиталовите разходи в Министерството на финансите, закрита през 2009 г. Според него основният минус е липсата на посока.
"За да се оцени дали нещо е правилно, е необходима отправна точка - в случая се
подкрепя потреблението,
а не производството
- повечето мерки стимулират друг тип поведение, което е проинфлационно."
От друга страна, Дацов смята, че с продължаващата индексация на доходите се задълбочават диспропорциите в пенсионния фонд, тъй като расте коефициентът на покритие пенсия-заплата. "Изкуственият интелект навлиза с такива темпове, че не може да се каже какви промени ще предизвика на пазара на труда,
как ще се отрази
на безработицата
само след 5-10 години и при положение че сега съотношението е един работещ издържа един пенсионер, след време как ще се преодолеят бъдещите предизвикателства? За да се задейства вторият стълб, бяха необходими 25 години, а тук говорим за огромна промяна, която предстои след 5-10 години."