Община вдига с 80% заплатите, в друга чуждите инвестиции на човек са 80 000 евро (На живо)

23.11.2023 13:39
Премиерът акад. Николай Денков ще чуе гласа на кметовете и бизнеса.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров е редом до колегите си от Бургас Димитър Николов и на София Васил Терзиев.
Кметът на Бургас Димитър Николов (вдясно) обменя приказка с кмета на София Васил Терзиев в присъствието на премиера Николай Денков.

"Местната власт е най-близо до хората и най-добре познава техните проблеми. Затова Европейската комисия цени диалога с местните общности. Той е ориентир за това как нашият съюз стига до всекидневието на всеки европеец". Това каза еврокомисарят Илияна Иванова във видеообръщение на първата среща на правителството с местната власт и бизнеса, която е организирана от "24 часа" в партньорство с Института за пазарна икономика.

68 от кметовете на 265-те общини са нови, което прави 25,6%. И им се налага бързо да влизат в горещите проблеми на общината си. Кметовете, които са преизбрани, пък трябва да мислят какво ще надградят през новия мандат. За да са успешни, ключов е диалогът - и между тях, и с изпълнителната власт. Затова "24 часа" в партньорство с Института за пазарна икономика започва инициативата "Общините - перспектива 2027". Целта е срещата да даде възможност на кметовете, много от тях новоизбрани, да се ориентират по отношение на това с какво могат да са им полезни изпълнителната власт и бизнесът при развитието на общините.

"Значителна част от европейското финансиране е посветена именно на регионалното развитие и сближаването. В бюджета на ЕС за 2024 г., по който неотдавна бе постигнато съгласие, близо 48 млрд. евро в плащания са отделени за регионално развитие и сближаване. Тези пари ще подкрепят икономическото, социалното и териториалното сближаване, както и развитието на инфраструктурата, подпомагайки зеления преход и приоритетните проекти на ЕС", отбеляза българският еврокомисар Илияна Иванова.

"Макар да не отговарям пряко за този портфейл, винаги подчертавам значението му за моя ресор - науката, образованието, културата, младежта и спорта. Ако трябва да обобщя накратко неговия смисъл - това е развитието на човешкия капитал, най-ценният капитал, който всяка нация има. Не всички страни са благословени с природни богатства, но много и то в Европа, са примерите за общества, които просперират, благодарение на таланта и знанието. Освен зелен, преходът, в който се намираме, е и цифров, и включващ", допълни еврокомисарят.

"Европа от ново поколение е Европа на знанието, в което не бива да има забравени и изоставени. Затова в политиката на сближаване на ЕС през този програмен период близо 43 млрд. евро са отделени за научни изследвания и иновации, главно за региони и държави членки, които продължават да изостават. България е с две оперативни програми - конкурентоспособност и иновации в предприятията и научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация, които ще подкрепят инвестициите в научни изследвания и иновативни малки и средни предприятия с над 2 млрд. евро за програмния период 2021-2027 г. "Хоризонт Европа" ще мобилизира допълнително 95,5 млрд. евро в същия период и има специален компонент, посветен на разширяването на участието от страна на изоставащите райони в областта на научните изследвания и иновациите. Освен това наскоро стартирахме нова инициатива "регионални иновационни долини", която има за цел да засили сътрудничество между повече и по-малко напреднали райони. Тази инициатива е конкретен пример за полезното взаимодействие между Европейския фонд за регионално развитие и "Хоризонт Европа", които ще предоставят финансиране в размер на 170 млн. евро в подкрепа на междурегионални иновационни проекти", каза още Иванова.

"Това е първата среща на местната власт с изпълнителната, която в. „24 часа " правим с партньорите си от Института за пазарна икономика. Нарекохме събитието „Общините – Перспектива 2027", тъй като това е хоризонтът на новите кметове и общински съвети", обърна се към участниците издателят на "24 часа" Венелина Гочева.

"Избрахме този формат буквално в нощта на балотажите по две причини. Първата е, че 25% от кметовете на общини имат своята премиера в местната власт , която беше и единствената стабилна в безвремието на кратки парламенти и служебни правителства. Тук има кметове, работили с няколко правителства и президенти – хора, които са изключително полезни с подобен „стаж". И за първи път изпълнителната власт се ръководи от ротационно правителство. Кметовете и общинските съвети имат 4 години мандат, за който очакват подкрепа от държавата", подчерта Гочева.

"Институтът за пазарна икономика вчера представиха изключително задълбочено проучване на развитието и профилите на областите и общините. Един от важните изводи е, че в България се оформят икономически центрове с клъстери от общини. Което означава, че обединени може да продължим ускорено напред и да преодоляваме дисбаланси в регионалното развитие", каза още издателят на "24 часа".

"И кметовете, и изпълнителната власт имат интерес от добра комуникация помежду си, а „24 часа" е платформата, на която това може да се случи при пълна прозрачност и публичност. След тази първа среща – ще изберем заедно с вас следващите 4 точки в България, където да говорим детайлно за перспективата пред местната власт заедно с Института за пазарна икономика и централната власт", допълни Гочева.

Тя даде думата на Светла Костадинова, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика. "Благодаря на "24 часа", че ни даде тази трибуна, за да представим наблюденията си върху регионалните общински икономики.

Всички сте чували твърденията, че в България нищо не се произвежда, че България е София. Не е вярно, в България има поне 265 центъра, поне 265 истории. Ще ви покажа само няколко данни.

Има една община, която за м.г., е инвестирала общински капиталови разходи на човек от населението в размер на 3000 лева. Средното ниво за страната е 196 лева на човек от населението.

Има и община с над 70 процента ръст на добавената стойност. Има и община с над 2000% ръст на добавената стойност. Не е София. Има и община, която компания изнася над 70% от продукцията си.

Има и общини, изпреварващи София по зрелостни изпити по БЕЛ. София е едва на 5-о място.

Има и община с над 80 000 евро преки чужди инвестиции на човек, в София са 11 хил. Има и община с над 80% ръст на брутната заплата, а в София е 40.

Всяка община, всяка общност е различна. Общината не е географско разделение. Никой не може да успее сам. Сам не става. Нито в личен, нито в управленски план.

Моята препоръка е да си говорите, защото така сте по-силни.

Желаем ви успех", каза тя. И се пошегува, че тъй като е от Варна, желае на кмета им Благомир Коцев двойно повече успех.

Връщам в далечната 2016 г., когато общините в Северна България зададохме посоката на магистрала "Хемус". Тя спря до Плевен и Ловеч. Общините в Южна България са по развити от тези в Северна. Това каза председателят на Национално сдружение на общините в Република България и кмет на Велико Търново.

И припомни, че от години общините се борят за децентрализация. Изборите минаха, нека не се делим на политически партии и сдружения, а да работим за благото на гражданите, които са ни избрали. Да си пожелаем да работим задно с изпълнителната власт, каза още Панов. И попита премиера как ще се подобри комуникацията между министерства и как ще справят с бавенето на преписките в държавните институции.

В общините има много предприятия и сгради, които са държавна собственост, но са западнали. Общините не могат да ги ремонтират и да кандидатства по проекти, каза още Панов. И попита премиерът дали е готов на прехвърлянето им към местната власт, за да бъдат поддържани. Даде пример със старата поща във Велико Търново, която още преди 5 г. общината е поискала да ѝ се прехвърли от Министерството на транспорта. И призова да се превърне практика разговорите между изпълнителната власт и кметовете.

Други от От страната и света

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Външно осъди вандализъм срещу паметен знак на мястото, където се е издигала синагогата в Кърджали

Министерството на външните работи (МВнР) осъжда вандалска проява срещу паметен знак, отбелязващ мястото, на което се е издигала синагогата в гр. Кърджали в периода 1924-1956 г

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

>