Формулата на тази власт осветена след шума край МВР - 3 "квоти" за министри (Обзор)

21.11.2023 22:30
Министрите в парламента по време на първия вот на недоверие
Кирил Петков в пленарната зала на Партийния дом

Какво научихме за кабинета “Денков/Габриел” на 6-ия месец от управлението и преди гласуване на втория вот на недоверие?

Футболният погром внесе разлом и във властта, чиято сглобка и без това бе особено напрегната покрай внасянето на бюджета за догодина, споровете кога да се прекрати дерогацията за руския петрол и пресните рани от сблъсъците между (не)партньорите на местните избори.

Най-неочаквано окървавяването на протеста срещу БФС предизвика свои да искат оставките на свои (министри), спорейки всъщност чии са. А телевизионната престрелка между МВР шефа Калин Стоянов и съпредседателя на “Промяната” Кирил Петков освети формулата за сглобяване на правителството.

Откакто е на власт, тя оставаше тайна, след като не бе подписано споразумение освен уговорката за ротация между премиерите.

Заместник министър-председателят Мария Габриел официално е единствената квота на ГЕРБ. Всички министри, които преди това са били депутати, са политическите лица на “Продължаваме промяната” - “Демократична България” в кабинета, това е втората група във формулата.

Третата е на тези министри, за които е била негласната договорка да са повече експерти, отколкото политици.

Това в общи линии изясни Кирил Петков в сутрешния тв ефир във вторник, обяснявайки “чий” е МВР шефът, защо му искат оставката и месил ли се е в работата му. ГЕРБ и ДПС категорично възразиха на идеята Стоянов да си ходи, Бойко Борисов дори обяви, че тогава оставка трябва да подаде и премиерът Николай Денков.

Академикът пък настоя, че ще си тръгне от правителство, което бие хората по улиците, ако Стоянов ясно не се разграничи от полицейското насилие и не вземе мерки. Двамата с Габриел се договориха депутатите да направят анкетна комисия за проучване на случаите на насилие.

А докато Кирил Петков емоционално отричаше да се е месил в министерските дела на МВР, обяви, че и ГЕРБ са предлагали експерти за министри и такъв бил Стоянов.

Петков не можа да се сети обаче кой му е подал името

Но обясни детайлно как се е действало при съставянето на кабинета: ПП-ДБ посочили свои (бивши депутати), на които имали пълно доверие. За останалите постове търсили кандидати заедно с ГЕРБ, с уговорката, че ще се избират специалисти, а не такива с партийна обвързаност. Като Петков настоя, че “наши” и “ваши” в правителството няма.

За МВР беше много важно този човек да не бъде политически обвързан, защото идваха местни избори, трябваше да бъде максимално неутрален. И започнахме и от ПП-ДБ, и от ГЕРБ да подаваме експертни имена.

Те отказаха няколко наши, ние отказахме няколко техни

Калин Стоянов беше подаден като експерт от ГЕРБ, като ние обаче, преди да се вземе каквото и да е решение, отидохме да го интервюираме, обясни Петков.

Кой точно е назовал името на Стоянов, бившият премиер не помни, но били Габриел или Борисов.

Млад професионалист в ГДБОП, който не е политически обвързан, а и е разследвал “парите в чували” за строежа на АМ “Хемус”, описа Петков какво е харесал у министъра в началото.

Досегашните заявки бяха, че министрите са единствено от ПП-ДБ и няма кадрова намеса на ГЕРБ. Борисов пък винаги подчертава, че няма свои във властта и само подкрепят правителството в парламента.

Поисканата оставка на Стоянов обаче отключи кутията на Пандора и оттам взеха да излизат тайни на властта (по Илияна Йотова).

Междувременно във вторник и Мария Габриел даде ясно да се разбере, че не одобрява оставка на МВР шефа, като дебело подчерта колко неуместно би било това в очакване на членството ни в Шенген.

И вътрешният министър, и премиерът, и вицепремиерът казват поздравление за полицаите, които са си свършили работата, но и яснота, анализ и понесена отговорност за тези, които са минали правомощията си. Нещо повече - и тримата казваме “не” на каквото и да е било насилие върху български граждани. Затова сме правова държава и имаме фундаментални принципи. В този случай смятам, че в момент, когато България се бори всячески да бъде член на Шенген, да имаш МВР и министър, които показват изключително убедителни и солидни резултати по тази тема, е много важно да успяваме да открояваме отделните ситуации, изчистване на детайлите и там, където има напрежение и да се върви напред. Както е казал и премиерът - върви се в правилната посока, коментира тя.

Какво още ни разкриха за правителството в сутрешния си тв диалог министър Стоянов и Кирил Петков? ПП се притеснили през август, когато той смени 17 от шефовете на областните дирекции на МВР.

Така наречена чистка на шефове на МВР по области дали се прави изцяло с професионална насока, или има някакви други вмешателства? Отидох да говоря с него тогава и му казах: Сигурен ли си, че някой не ти влияе за тези назначения? Защо ти поне не събра парламентарните групи или да ни уведомиш? Защо го правиш изненадващо от днес за утре?, разказа Петков. Притеснявал се, че някой му ги “спуска”, но ПП-ДБ решили да оставят новите директори, понеже Стоянов обяснил, че идват избори и трябва да работи с хора, на които има доверие.

По време на ефира обаче самият Стоянов се обади и бе включен на живо. Някога да съм ви говорил за име някой да наемете? попита го Петков. До август месец да, след това не сме се чували. Но до август месец е имало множество разговори с вас, както и лични срещи, така и по телефона, отвърна министърът. Така поне се изясни, че двамата не са общували от август.

Много по-добре е да имаш ясни политически назначения, където да се носи отговорност кой кого е предложил, отколкото да имаш експертни назначения, но всъщност да не се знае, докато не стане някакъв инцидент, дали има привързаност или не с политическа партия, коментира още Кирил Петков с доловими нотки на съжаление.

А през деня по темата се включи и бившата говорителка на кабинета му Лена Бориславова. Лошото на експертите е, че често хем не си вършат работата професионално, хем

бързо могат да развият лоялност към ГЕРБ

(справка Хекимян), написа тя във фейсбук и се закани, че партията ѝ няма да допусне безразборно насилие.

В крайна сметка във вторник следобед премиерът Денков затвори темата за оставката на МВР шефа. Стоянов е обявил, че трима служители са освободени. Това е знакът, който МВР дава, че насилието не може и не трябва да бъде оставено безнаказано. Трябва да продължат проверките и тези, които биеха паднали хора, журналисти и обикновени протестиращи, трябва да напуснат МВР, оцени действията му той.

Остана обаче въпросът кои точно са от “експертната квота” в МС и как са били подбрани.

Не искам да коментирам министрите откъде са дошли - като падне правителството,

сдържан бе Денков тези дни.

20 души съставят МС, в това число и ротационните премиери. От останалите 18 депутати са били само четирима - финансовият министър и съпредседател на ПП Асен Василев, транспортният Георги Гвоздейков, регионалният Андрей Цеков и правосъдният Атанас Славов. Военният Тодор Тагарев не е бил депутат, но за него Кирил Петков настояваше още по времето на собствения си кабинет. Тогава от БСП се противопоставиха и така представителят ни в НАТО към онзи момент Драгомир Заков наследи Стефан Янев, който си тръгна след думите, че войната в Украйна е “специална операция”. През шестте месеца дотук обаче е явно, че Тагарев е “квота” на ПП и е ревностно бранен от тях, включително по вота на недоверие в момента.

В рамките на преговорите за това правителство политическият представител на ГЕРБ съм аз. Важно е да припомним, че разговорите бяха водени между мен и акад. Николай Денков. Всеки един министър, който е намерил мястото си в това правителство, е одобрен от двамата, категорична бе Мария Габриел във вторник.

Иначе ГЕРБ винаги са казвали, че понеже нямат други свои хора, често се действа зад гърба им. На националното си съвещание дори обвиниха кабинета в 90% неизпълнение на целите в общата управленска програма. А от ДПС категорично отричат идеята да излъчат представители в управлението сега или на ротацията.

Други от От страната и света

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

>