Обрат - IT индустрията сваля заплати и съкращава хора

21.11.2023 09:57 Христо Николов
Колцентровете и изобщо дейностите, свързани с отдалечено поддържане на процеси и клиенти, масово предлагат високо заплащане, особено на хората, владеещи повече от един чужд език. СНИМКА: “24 ЧАСА”
Курсовете за програмиране вече стартират в ранна училищна възраст и дори преди това. СНИМКА: “24 ЧАСА”

Изненадващо, но средните възнаграждения в IT сектора са започнали да падат - показват го последните данни на статистиката за заплатите през третото тримесечие. Подобна тенденция досега не е имало.

На пръв поглед ситуацията не е свръхтревожна - от 4621 лв. средна заплата в сектора през юли през август тя пада на 4593 лв., но през септември става 4798 лв.

По-рано през годината обаче – през март и особено през април, средното възнаграждение в IT бранша за малко щеше да прескочи границата от 5000 лв. месечно - беше достигнало 4924 лв.

Разбира се, и със спад средната заплата на програмисти, софтуерни инженери, системни администратори, разработчици на сайтове и др. остава най-висока в България.

В енергетиката например, въпреки че средното трудово възнаграждение непрекъснато расте, все още е 3150 лв. месечно, а финансистите и застрахователите са и с малко под 3 хиляди лева (виж инфографиката).

Само че намалението на заплатите в IT

се случва в условията на инфлация,

а поне досега ръстът на възнагражденията у нас винаги е успявал да я изпревари.

Още в края на миналата година на трудовия пазар започна да се забелязва още нещо - търсенето на кадри в IT сферата

започна отчетливо да намалява

Тогава обясненията бяха, че след пандемията и наложилата се работа от къщи, които доведоха до рязък скок в търсенето на IT специалисти, е нормално да настъпи успокоение и дори спад.

Според последните данни на най-големия сайт за обяви за работа – jobtiger.bg, през октомври 2023 г. има 40-процентно намаление на обявите за работа в IT сферата в сравнение с година по-рано при среден спад на годишна база със 7 процента.

Междувременно се случи и нещо невиждано - освобождаване на кадри, след като години наред компаниите в бранша правеха всичко възможно да привлекат дори неопитни хора, да ги обучат и да ги задържат. Макар и единичен, за отбелязване е един случай, свързан с кризата на криптопазарите – българският офис на борсата за криптовалути Crypto.com, която работи у нас през дружеството “Форис Юръп”, освободи половината от 3 хилядите си служители.

Според много HR специалисти в този бранш често се работи на проектен принцип. Когато има конкретна работа, фирмите съставят екипи, но

не наемат хората с безсрочни трудови договори

Възнагражденията пак са високи, но след приключване на конкретната работа никой не очаква да бъде задържан или поне не в конкретната компания.

Все пак според последния годишен доклад на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) броят на хората на пълен работен ден във високотехнологичния сектор у нас надхвърля 89 хиляди души, а само в софтуерния бранш е около 50 хиляди.

Заради високата добавена стойност

тази индустрия прави около 7% от българския БВП, поне засега.

“В забавянето у нас няма нищо необичайно, защото тази индустрия е глобална”, каза по телевизия “Блумбърг” преди дни Доброслав Димитров от управата на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).

По-точната причина според него е, че просто е дошло времето на петата индустриална революция. Първите четири са автоматизирали до голяма степен човешкия ръчен труд, но никога не са посягали на самия човек. Изкуственият интелект обаче прави и това.

“В момента технологичните гиганти масово освобождават хора на глобалния пазар зapaди икономическите затруднения и това няма как да не се отрази и у нас. Когато затрудненията преминат обаче и тази индустрия започне отново да се разширява,

няма да се открият същите работни места като преди,

защото изкуственият интелект вече ще е променил много неща. Затова хората в тази сфера на дейност трябва дa инвecтиpaт повече в ceбe cи и в yмeниятa cи, ако искат отново да имат стандарта, с който са свикнали. Времето, в което можеше с по-малко познания да имаш добра кариера в IT бранша, свърши”, убеден е Димитpoв.

Има и друго обстоятелство – от времето на последната голяма финансова криза вече минаха 15 години, а за това време в бизнеса е нахлуло

ново поколение, което не е свикнало с мисълта, че нещата може да вървят и надолу

Специално в софтуерния бранш и в сферата на технологичните бизнес услуги, в които България е силна, години наред са се възпитавали предприемачи, за които ръстът е бил най-важното нещо, а дали ще има печалба, е по-скоро пожелателно. Години наред финансовият ресурс беше безплатен и сега, когато се налага в края на месеца сметката да излиза, това предизвиква нещо като шок у много предприемачи.

И все пак далеч не всички работни места в тази индустрия са толкова застрашени. Ако се разгледат по-подробно обявите за работа, веднага се вижда, че най-голям спад в търсенето има за junior специалисти, а далеч по-малък за т.нар. mid-level и почти няма спад на търсенето на senior специалисти.

Тоест кризата поне засега засяга повече ниските позиции, за които се изисква по-малък опит. Докато висококвалифицираните са все още много търсени и продължават както преди да имат възможност да избират работодателя си.

Намалено търсене има и за мрежови инженери и системни администратори. Но кризата, изглежда, не засяга специалистите, които се занимават с облачни технологии, дейта анализаторите и хората, специализирали се в киберсигурността.

А за разработчиците на софтуер все още

почти няма вероятност да останат без работа за повече от 3-4 дни

Търсенето им продължава да е много високо и стартовата заплата за съвсем млад специалист без много опит е 3 хил. лева. Възнагражденията на по-опитните разработчици понякога преминават прага от 10 хиляди лева.

На този трудов пазар обаче все още има известна неяснота - дали, доколко и кога кризата в IT сектора в САЩ и Западна Европа ще засегне и българския пазар.

Има голяма вероятност западните компании да заложат на понижение на разходите

за труд и тогава те масово ще предпочетат страни като нашата, в която тези разходи ще са значително по-ниски. Защото независимо от високите заплати за родните IT специалисти, техните възнаграждения са с около 40% по-ниски от тези за аналогичната работа в западни компании. Конкуренцията ни е по-скоро със страни като Индия и България поне доскоро печелеше от това, че се намира в район с по-малка часова разлика с пазарите на възложителите. Това е особено важно за много дейности в бизнес услугите, в които се разчита на кол-центрове за отдалечена поддръжка на процеси и клиенти.

Други от От страната и света

Учат третокласници в Бургас как се ползват белезници, жилетки и палки и как се свалят отпечатъци

Националната програма "Детско полицейско управление" е по инициатива на МВР 16 училища в Бургас си имат детски полицейски управления, в които третокласници усвояват важни житейски уроци

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

Външно: Приветстваме новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България приветства новините относно споразумението за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници, приветствайки неуморните усилия на Египет, Катар и Съединените щати

Кабинетът разписан за пълен мандат, до края на тази година сменя всички регулатори (Обзор)

С обещание за дружба с президента Не е максимално желаното, но е политически възможното, обяви Росен Желязков Доган подписа само приложение, че осигурява парламентарна подкрепа 105-ото правителство

Сарафов и.ф. главен прокурор до юли, но този ВСС няма да избира тримата големи (Обзор)

Не мина идеята да се забрани на изпълняващия функциите да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. при нов ВСС и Борислав Сарафов (ако още е и.ф.) може да се кандидатира за обвинител №1 Подписът на

>