Румен Радев: Имаме ясно разписани дейности, които ще бъдат извършени в ПАВЕЦ "Чаира"

16.11.2023 12:35 Деляна Къркеланова
Енергийният министър Румен Радев

Имаме фиксирани, разписани ясни, като пътна карта дейности, които следва да се извършат за всеки от хидроагрегатите в ПАВЕЦ "Чаира". Планираме и срокове, в които да се извършат и завършат, каза енергийният министър Румен Радев по време на изслушването му в парламента.

Той и премиерът Николай Денков са извикани от "Възраждане", за да дадат обяснение относно ситуацията с неработещата от пролетта на 2022 г. ПАВЕЦ „Чаира", която е изключително важна за балансирането на енергийната система.

"Факт е че, хидроагрегат 3 като група е функционално пригоден. Рехабилитационните дейности там са завършени, но доколкото пукнатините с характера на тези, които установихме в хидроагрегат 1 имаме и там на статорните колони, няма да го пуснем, защото рискуваме да повредим оборудването", добави той. 

 Потвърди, че ПАВЕЦ "ЧАИРА"  е най-голямата подземна централа на Балканския полуостров. 

"Тази централа служи с 4 хидроагрегата. 860 мегавата е общата мощност в генераторен режим и в помнен режим, като консуматор е 788 мегавата"4, припомни пред депутатите министърът. 

Разказа, че въвеждането й в експлоатация е станало на два етапа. През 1995 са пуснати 1 и 2 хидроагрегат,
и 1999 г са пуснати 3 и 4. 

"Качествата на българската електроенергийна система – гъвкавост и бърза маневреност при заместване на аварийно отпаднали големи генериращи мощности, са основните плюсове на съоръжението", смята Радев. 

"Рехабилитация не е извършавана от изграждането на централата и реално това е първото задълбочено обновяване на всички системи за контрол и управление от пускането на системата. Следва да се подчертае, че  рехабилитацията,  като обем и обхват се базира на проведено през 2013 г. проучване от нейния проектант TOSHIBA", разказа Радев. 

Обясни и, че именно в резултат на това е формулиран обхвата на рехабилитацията.  

По препоръка на фирмата проектант - TOSHIBA, ремонтните дейности трябвало да се извършават през 12 години, но 24 години след въвеждането на първия хидроагрегат, чак сега се правят такива, което значи, че има пропуснат цял цикъл.  

Други от От страната и света

Планински спасители помогнали на пострадал скиор в Пирин и мъж с инфаркт на Витоша

Планински спасители са оказали помощ на двама души през изминалото денонощие, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския червен кръст

60 пожара загасени в страната през изминалото денонощие, няма пострадали и загинали

Общо 60 пожара са ликвидирани през последното денонощие от противопожарните служби в страната, съобщава на сайта си Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на МВР

Петков отвръща на Пеевски: България видя как го слагам на мястото му

Цяла България видя как слагам Пеевски на мястото му. И това не му е за първи път. Може би загубата на втори главен прокурор не му се отразява добре. Така съпредседателят на „Продължаваме промяната"

Столичната община увеличава автобусите до Витоша

Столичната община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт с цел по-добър достъп на гражданите през зимния сезон до планината Витоша. Новата организация влиза в сила от 18 януари

Росен Карадимов: Определено политическата криза приключи

Определено политическата криза приключи. Това каза бившият служебен министър на иновациите и растежа Росен Карадимов в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ

>