НАП ще събира транзитната такса на руски газ през България

16.11.2023 10:45 Деляна Къркеланова
Депутатите заседават под стъкления купол на новата пленарна зала в бившия Партиен дом. СНИМКИ: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

НАП да събира транзитна такса на руски газ през България от 20 лв. на мегаватчас, вместо "Булгартрансгаз", решиха депутатите с промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.

Промяната в закона е с вносители Радослав Рибарски, Васил Стефанов и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.

Подкрепа дойде от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС с 142 гласа "за". От "Възраждане", БСП и ИТН се въздържаха. 

По предложение на Радослав Рибарски с 151 гласа "за", законът окончателно се прие и на второ четене. 

В момента, по отношение на транзитния пренос на природен газ с произход от Русия, енергийните вноски са дължими от операторите на газопреносната мрежа. Предвид обстоятелството, че операторите на газопреносната мрежа оказват само услугата по транзитен пренос на природен газ, предвид целта на закона, тежестта на енергийните вноски трябва да се понесе от ползвателите на услугата по транзитен пренос.

Целта на предложението е да не се застраши ликвидността и финансовото състояние на операторите, пише в мотивите на законопроекта.

Преди близо месец президентът Румен Радев вече изказа опасения, че тази вноска ще доведе до фалит на "Булгартрансгаз", защото операторът няма правен механизъм за събиране на средствата от "Газпром експорт", който е резервирал 90 на сто от капацитета на продължението на "Турски поток" през България до Сърбия и Унгария. Той дори даде таксата на Конституционния съд.

 "Ще гледаме закона за четвърти път, той е типичния пример за ремонт на ремонта", обърна внимание Павела Митова от "Има такъв народ", въпреки това изрази позитивно становище към направените промени.

Според Драгомир Стойнев от БСП, приемането на законопроекта по този начин е необходимо, за да не фалира дружеството.  

Той припомни, че по сметката на "Булгартрансгаз" вече има 250 млн., които се дължат на държавата. 

"Вината е ваша, защото сте некомпетентни и неграмотни и приемате закони, които не знаете какво значат, и няма да страдате вие, а българските граждани. Слава богу макар и късно със сегашната промяна се опитвате да оправите нещата, но никой не казва как НАП и Митниците ще си вземат парите после от "Газпром"", ядоса се Стойнев. 

Бившия зам.-министър на енергетиката и настоящ депутат от ГЕРБ Жечо Станков също обърна внимание, че трябва да се измисли начин как тези натрупани задължения на дружеството към държавата да отпаднат, "защото в моите очи изглеждат несъбираеми".

Той призова още днес да се приключи този казус и законът да се приеме на две четения, за да не се поставя под риск сигурността в българската енергетика.

От БСП и "Възраждане" казаха, че ще се въздържат от гласуване, което провокира Станков да ги попита: "Ще се въздържите защото искате "Булгартрансгаз" да продължи да плаща по 6 млн. лв. на ден и да го фалираме и да не може да се гарантира енергийната сигурност, искате да спрат да се изпълняват проекти, които гарантират сигурността на доставките и гъвкавост в системата ли?"

"Защо приехте 20 лв. такса?  Вносители на предложението не сте вие г-н Станков, но е Бойко Методиев Борисов. Той е причината за тази дискусия в момента. Тези хора, които бяха вносители да дойдат да си го защитят, че няма да ги върнат тези 250 млн. лв. няма, но поне да се извинят", каза от трибуната и зам.-председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски. 

В защита на Борисов излезе отново енергийният експерт Жечо Станков. Той каза, че Борисов е вносител на предложението за таксата от 20 лв., но не и на задължението "Булгартрансгаз" да събира парите. 

 "Благодарение на г-н Борисов имаме газов хъб, газова борса, на която се търгуват големи количества газ, изградиха се стотици километри газопроводи в страната, започна и рехабилитация на инфраструктурата", добави Станков.

"Прави се само една корекция, която да изясни към кого трябва да бъде насочен ангажиментът за вноската. Няма нищо фатално в това. "Булгартрансгаз" е важно дружество, и по регламент, той няма как да бъде товарен с ангажименти, които не са му свойствени", обясни и зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Теменужка Петкова.

Според нея не трябва да се допуска дружеството да влезе в дългова спирала, или да трупа данъчни задължения. Трябва да бъде финансово стабилно, защото е важно за енергийната сигурност на страната.

Пред депутатите тя припомни и това, че "Балкански поток" е изцяло български проект, предназначен да носи единствено ползи за българските граждани. 

"Ако го нямаше този проект, нямаше на какво да наложим тази такса от 20 лв. за мегаватчас, от която приходите ще отиват в нашата хазна", каза тя и добави, че проектът е реализиран стриктно по европейските правила.  

Други от От страната и света

Планински спасители помогнали на пострадал скиор в Пирин и мъж с инфаркт на Витоша

Планински спасители са оказали помощ на двама души през изминалото денонощие, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския червен кръст

60 пожара загасени в страната през изминалото денонощие, няма пострадали и загинали

Общо 60 пожара са ликвидирани през последното денонощие от противопожарните служби в страната, съобщава на сайта си Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на МВР

Петков отвръща на Пеевски: България видя как го слагам на мястото му

Цяла България видя как слагам Пеевски на мястото му. И това не му е за първи път. Може би загубата на втори главен прокурор не му се отразява добре. Така съпредседателят на „Продължаваме промяната"

Столичната община увеличава автобусите до Витоша

Столичната община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт с цел по-добър достъп на гражданите през зимния сезон до планината Витоша. Новата организация влиза в сила от 18 януари

Росен Карадимов: Определено политическата криза приключи

Определено политическата криза приключи. Това каза бившият служебен министър на иновациите и растежа Росен Карадимов в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ

>