Оставете суетата, подозират по-важна причина да се боим от бръчките

15.11.2023 06:30 Любомира Николаева

Странна нова теория приписва на бръчките, сухата кожа и слънчевите петна силата да причиняват стареене вместо обратното. При трайното си увреждане кожните клетки отделят в кръвта вещества, които може да допринасят за стареене в цялото тяло

Най-големият орган в тялото - площта му е около 2 квадратни метра, може да има дълбоко въздействие, въпреки че за повечето хора здравето на кожата е слонът в стаята, който не виждат.

Ако кожата ви остарява, вие остарявате отвътре, така че бъдете внимателни, предупреждава изследователката Клаудия Кавадас от Университета в Коимбра, Португалия. Химикалите, отделяни от увредените и неработещи по своето естествено предназначение кожни клетки, навлизат в кръвния поток, откъдето достигат и увреждат други тъкани. Така набръчканата, болна или увредена от прекомерно излагане на слънце и токсини от тютюна кожа става част от цялостна система от възпаление, освобождавайки химически коктейл, който води до още по-големи увреждания и възпаления. На този фон вредните химикали от страдащата кожа могат да достигнат и да навредят на органи, които изглеждат напълно несвързани, включително сърцето и мозъка, пише Би Би Си. Хронологично остарялата кожа излъчва цял панел от възпалителни вещества - цитокини и хемокини, казва Мао-Цянг Ман, изследовател в Калифорнийския университет в Сан Франциско, който обяснява, че същото важи и за фотостареещата кожа.

“Локално тези химикали разграждат колагена и еластина, причинявайки допълнително изтъняване на кожата, бръчки и намалена еластичност - обяснява Туба Мусарат Ансари, изследовател в Медицинския университет Джичи, Япония. - Също така те нарушават кожната бариера, увеличавайки загубата на вода и податливостта към стресови фактори.”

Веригата за обратна връзка се усложнява допълнително от нормално стареещи клетки в кожата, които също отделят свои собствени възпалителни химикали.

Изглежда, че ако преждевременно изглеждаме стари, състоянието ни отвътре отговаря в голяма степен на външната загуба на лустро. Науката е приела, че бръчките, които се появяват в ранна възраст, може да са резултат от комбинацията с тютюнопушене или увреждане на кожата от слънчево изгаряне или екстремно излагане на ултравиолетови лъчи от изкуствени източници.

В някои случаи увреждането може да е естествен процес в резултат на натрупвания на комбинация от вредни фактори и процеси през годините.

Но за стареенето на кожата има и чисто физиологична причина. Още след около 30-годишна възраст тялото започва да произвежда по-малко и да губи повече колаген, който придава на кожата еластичност и стегнатост. Колагенът е протеинът в тялото, който структурира кожата. Когато той не е в достатъчно количество, след разтягане кожата се връща трудно към предишния си вид.

Важна роля за младежкия вид и здравето на кожата и лигавиците има и друг естествен белтък - еластинът.

С напредването на възрастта клетките на кожата се делят по-бавно и дермата - средният слой на кожата, започва да изтънява. Заедно с това се разхлабва мрежата от еластинови и колагенови влакна и на повърхността на кожата ви се образуват досадните вдлъбнатини. Усмивката, смръщването, присвиването на очите и изобщо всички мимики правят бръчките по-видими.

Стареещата кожа е също така по-негодна да задържа влага, по-малко ефективна е при отделянето на мазнини и заздравява по-бавно след нараняване. Според досегашните теории всички тези фактори допринасят за развитието на бръчки. Без да отрича вредните влияния на средата и вътрешните фактори за забавяне на обновяването на клетките в кожата, новата теория добавя революционна гледна точка за двустранни връзки между здравето и бръчките. Това сякаш “повишава” стремежа към младоликост и го превръща от суета в грижа за здраве и дълголетие.

По-старо проучване от 2011 г. на Йейлския университет вече откри, че жените с най-дълбоки бръчки имат най-ниска костна плътност и съответно най-висок риск от остеопороза. Изследване на екип от Медицинския център към Университета на Тулуза добави през 2018 г. нова тревога - отчетливите бръчки на челото може да предупреждават за атеросклероза.

Хубавата новина е, че има прости и достъпни начини да удължим здравето и младостта на кожата. Много плодове, зеленчуци, фибри и вода за сметка на по-малко преработени храни, захари, сол, животински мазнини; поддържане на кожата хидратирана; фотозащита; отказ от пушене; поне 8 часа сън.

Други от Сила за живот

Една цигара може да съкрати живота на дългогодишен пушач с 20 минути

Ако на 1 януари човек се откаже да пуши, до 5 февруари ще е "спечелил" една седмица, а до 5 август вече ще има един месец повече Само една цигара може да намали продължителността на живота с

Тайната за вечна младост на Хелън Мирън е 12 минути военна тренировка всеки ден

Програмата от упражнения е създадена в Канада, но днес се радва на голяма популярност дори в британското кралско семейство Макар тази година да се готви за 80-годишен юбилей

Морковът - вкусният зеленчук, който се грижи за здравето ни

Морковите са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години, а днес този кореноплоден зеленчук с дълбока история е намерил своето място в нашата кухня

Разкриха връзката между тимуса, витамин D и дълголетието

Той създава Т-клетките убийци - нашия страж срещу автоимунни болести, тумори и вируси Приемът на витамин D най-вероятно ще се окаже ключов за правилното функциониране на тимуса - единствения орган

Ако пиете сладко кафе, се заспива по-трудно и с времето от чучулиги може да станете сови

Чистите напитки имат и друго предимство: намалят излишните "празни" калории в храненето ви, които с времето водят до напълняване, без да допринасят за здравето Болестта

>