6 г. след като ръждясала лампа се заби в жена в “Ечемишка” - виновни няма, АПИ плаща 460 хил. лева на близките ѝ (Обзор)

09.11.2023 22:30 Ана Михова
Лампата и гредата се сгромолясват върху колата, с която пътувала Елена Михайлова
Само за 7 дни след трагедията лампите в тунела са сменени.

Шест години и половина след като жена внезапно загуби живота си, премазана от ръждясала греда и лампа в тунел “Ечемишка” на “Хемус”, ВКС осъди пътната агенция да плати 460 хил. лв. обезщетение на нейните близки. Виновни за гибелта на 64-годишната Елена Михайлова обаче няма, защото разследването още не е приключило. Досъдебното производство продължава да е висящо в Софийската окръжна прокуратура. През декември 2018 г. шестима бяха обвиняеми, включително и бившите шефове на АПИ Лазар Лазаров и Дончо Атанасов. Защо делото не е внесено в съда, не е ясно. Още повече че ВКС по гражданското дело, което е за обезщетение, е ползвал експертизите, събрани по разследването, става ясно от решението на върховните магистрати.

На 5 февруари 2017 г. Елена Михайлова заедно с брат ѝ Николай Николов пътували по “Хемус”, за да посетят тяхната тогава 84-годишна майка. Около 12 часа аудито им навлязло в тунела с разрешените 50 км/ч. То било в дясна лента за движение, а пред него имало още една кола и тир.

На 428-ия метър от началото на тунела, който е дълъг 820 метра,

внезапно станало

тъмно и нещо

се строполило

върху аудито

Братът на Елена излязъл и отворил вратата, откъм сестра си, но не я видял. Мястото ѝ било затрупано с железа, а тялото ѝ било изместено чак на задната седалка, притиснато от желязо.

Около колата се събрали и други водачи. Шофьорът на тира, който бил чужденец, премерил пулса ѝ и казал, че е мъртва. Хора, които наизлезли от колите си, се обадили на тел. 112. Пристигнали полицаи и медици, които само констатирали смъртта на Елена Михайлова. Тя настъпила незабавно и причината били травмите в корема, които се получили от падналата осветителна конструкция.

Съоръжението се строполило върху дясната част на панорамното стъкло на колата.

В момента, в който автомобилът се намирал на разстояние от около 13, 5 метра преди мястото на удара, започнало падането на конструкцията. Връзката между две съседни греди започнала да се разпада, а те заедно с прикачените на тях лампи полетели към платното. Една от гредите пробила дясната част на панорамното стъкло на колата. Същата греда се

забила в дясната

област на корема

на Елена Михайлова и тя на мига починала.

Причината за смъртта е “несъвместима с живота гръдна и коремна травма, причинена от много тежък предмет с добре изразени ръбове”, посочват медиците. При огледа става ясно, че конструкцията, която се сгромолясва върху аудито е от три греди във формата на буквата П. Връзките между тях по принцип били закрепени с болтове. Но с времето повечето били заменени със заварки. Гредите били

силно корозирали

и покрити със

сажди от

изгорели газове

Конкретната причина за аварията е разрушаването на една от връзките на гредите.

“То е, защото не е поддържано”, е изводът на експертите. Те посочват, че корозията била над 50%. В същото време братът на Елена Михайлова не могъл да направи нищо. Нямало е как да види разпадащата се конструкция, защото тя била на тавана на тунела на височина 5,70 метра. А и дори да е спрял, това нямало да помогне, защото бил на 13,5 метра, а опасната зона била 31 метра.

Още през 2015 и 2016-а “Автомагистрали” ЕАД, на която било възложено поддържането на пътните съоръжения, изпратила два доклада за “тревожното състояние на носещата конструкция и осветителната инсталация”.

В доклада от 2016 г. се казвало, че за 32 г. експлоатация на лявата тръба на тунела не е правен никакъв ремонт. От всички 2400 лампи пълноценно светели само 135. В резултат на доклада били монтирани 125 натриеви лампи, високо налягане. После били свалени 900 осветителни тела, което олекотило конструкцията с 18 тона. Цялата конструкция обаче тежала 144, 9 тона.

“След трагичния инцидент е извършен демонтаж на носещата метална конструкция, демонтаж на осветителните тела, изтегляне на кабели и монтаж на осветителни тела 150 вата върху стената на тунела за седем дни, на стойност 304 372, 85 лв.”, отбелязва ВКС.

Какво обаче се случва с близките на загиналата жена?

Година след нейната смърт 67-годишният съпруг Пламен Михайлов се

разболял от рак

и починал

през декември

2021 г.,

когато делото вече било тръгнало. ВКС намира пряка връзка между двете трагедии, за разлика от предишната съдебна инстанция.

“В този период и до смъртта си той се е нуждаел от интензивни грижи, реална и морална подкрепа, каквито не е могъл да получи от съпругата си поради нейната смърт”, отбелязват съдиите.

Майката на Елена Михайлова починала след решението на първата инстанция на 1 април 2022 г. “Когато дъщеря ѝ умира, тя е на 84 г., разчитала е на нейните грижи и реално ги е получавала - дъщеря ѝ я е посещавала два пъти в месеца. Инцидентът е станал именно при едно такова посещение при майка ѝ. След това възрастната жена е изпитвала остра нужда от морална и реална подкрепа и е преживяла изключително тежко загубата ѝ”, смятат съдиите. Децата на Елена Михайлова били съответно на 39 и на 43 години. Всяко от тях вече имало собствено семейство, отношенията между тях и майка им обаче били много близки.

Дъщерята и нейното семейство живеели в същата къща в Бистрица. Синът заминал за САЩ, но с майка му останали близки и връзката се запазила. Тя ходела всяка година в САЩ, за да гледа внуците си.

“За децата на Елена Михайлова смъртта на майка им също била внезапна и неочаквана, понесена е тежко и ги е лишила от помощта и подкрепата, която тя им давала и от опора, каквато тя била за тях”, казва ВКС. Решението е окончателно, остава да се задейства и прокуратурата.

Други от От страната и света

Йорданова: Трябва кабинет, който да освободи институциите от корупционния захват

Парламентарната група на ПП-ДБ гласува против кабинета „Желязков" и много ясно обяснихме защо. Въпреки че България има нужда от редовно правителство в тази тежка ситуация

Пак арестуваха "брокерите" Кирил Джабаров и Йордан Моллов, разследват ги за измами за 200 млн. лв.

Инвестиционните посредници Кирил Джабаров и Йордан Моллов са арестувани с още 4 души за измами за 200 млн. лв., научи "24 часа".  Операцията е на ДАНС и ГДБОП

Евтим Милошев предаде управлението на туризма на новия министър Мирослав Боршош

Евтим Милошев предаде поста министър на туризма на Мирослав Боршош, който ще оглави сектора в 105-ото правителство на Република България, съобщиха от пресцентъра на ведомството

Осъдиха задочно във Варна мароканец за незаконно преминаване на границата

Варненският районен съд призна за виновен и наложи присъда на 32-годишен мъж от Мароко, че е преминал незаконно през българската граница, съобщиха днес от пресслужбата на съда в крайморския град

Жечо Станков пое поста министър на енергетиката от Владимир Малинов

Жечо Станков пое поста министър на енергетиката в правителството, ръководено от Росен Желязков, съобщиха от министерството на енергетиката. По време на срещата си със своя предшественик Владимир

>