Столичният съветник 10 пъти “по-скъп” от този в Търговище - 5352 гласа за кресло в СОС

08.11.2023 16:00 Павлета Давидова
Досегашните съветници в СОС положиха клетва на 12 ноември 2019 г.

В Добрич и Габрово стигат и 400, във Варна - над 1900. От областните градове само в Шумен избраха независим местен депутат. А "Не подкрепям никого" в София бие партии

Новата местна власт вече встъпва в длъжност. Имаме първи заклели се кметове, на повечето места свикването на общинските съвети предстои до края на седмицата. Най-големият - столичният, се очаква да се събере в понеделник.

14 ноември е крайният срок да се конституират

органите на местно самоуправление - две седмици след като ЦИК обяви официалните резултати от вота за общинските съвети.

Колко тежи на мястото си всеки един, пратен от съгражданите си да взема важните решения за техния град или село? Това, разбира се, ще проличи през мандата, но “цената” на съветника в гласове зависи от големината на общината, избирателната активност на 29 октомври и колко добре се е представила политическата сила, в чиято листа е бил.

Макар според последното национално преброяване областните градове да губят средно 6% от населението си, това не се отрази на броя на общинските им съветници. Както “24 часа” вече писа, причината е, че цифрата се определя от населението на общината към 4 август - датата, на която президентът обнародва указа си за насрочване на изборите за местна власт. И според списъците, подадени до ГРАО от местните власти, само Габрово и Ловеч загубиха по четирима общинари и имат съответно 33 и 29, другите запазиха бройките.

В най-големите градове съветническото кресло е “най-скъпо”. Цели 5352 гласа е прагът за влизане в 61-членния Столичен общински съвет. Това е 10 пъти повече от Търговище и е колкото цели 5-има съветникци в други областни градове - по един във Видин, Враца. Силистра, Сливен и Варна.

Точно Варна е на второ място по тежест на съветническите места - в местния парламент се влиза с подкрепата на 1934 избиратели. С около 300 по-малко стигат за Пловдив.

В Бургас “цената” падна под 1000

с 14 гласа. 867 избиратели пращат съветника в ОС на Плевен, а 824 - в Перник.

Най-лесно на тези избори се е влизало в местния парламент на Добрич - едва 400 гласа, с три отгоре са в Габрово, показва методиката на ЦИК за разпределение на мандатите. Разград довършва топ 3 на най-достъпните кресла, там е стигала подкрепата на 421 избиратели. Плътно до тях е Смолян с 425.

Шумен е единственият областен град, който ще има независим общински съветник - Павел Иванов Павлов е събрал 1149 гласа и така надхвърля двойно квотата за влизане в ОС. В София юристът Петър Славов е най-добре представилият се независим, но неговите 2617 гласа правят едва 0,80%.

Както повелява новата ни политическа традиция, протестният вот също е сериозно застъпен.

Ако “Не подкрепям никого” имаше своя формация, то тя щеше да е със стабилно представителство в общинските съвети.

В София това квадратче в бюлетината са маркирали 22 033 избиратели, което прави “Не подкрепям никого” петата по големина “политическа сила”. Тези гласове са почти колкото сбора на подадените за ИТН (които спечелиха 3-ма съветници), ВМРО (с един) и “Български възход” в столицата.

Във Варна малко над 3100 са пуснали бюлетина, но не са харесали нито една от листите, в Бургас - 1861.

Общо 48 231 гласа за общински съветници са подадени с гняв -

за “Не подкрепям никого”, само в областните градове.

Има обаче и силен личен вот, най-много такъв събират водачите на 7-те политически сили, които вкарват съветници в София.

Отличникът по преференции е Борис Бонев с цели 87 512

Той водеше листата на ПП-ДБ (“Спаси София”). Малко над 50 хил. са тези за Антон Хекимян, който, освен че бе кандидат за кмет, водеше и листата на ГЕРБ.

Ваня Григорова като водач на червената листа в столицата е взела 37 592 гласа, което е 83% от вота за БСП и левицата. Но още по-активни да подкрепят кандидата си за кмет и водач на листата са били избирателите на “Възраждане” - Деян Николов има преференция в 88,3% от техните бюлетини. В брой гласове обаче те са близо 8 пъти по-малко от тези на Борис Бонев.

Извън водачите най-любимият кандидат е Иво Божков, който бе под №30 в листата на ПП-ДБ (“Спаси София”) в столицата. Цели 5708 избиратели са поискали той да е техният представител в СОС и въпреки че това надхвърля “цената” на едно кресло, няма как да се случи. Причината е, че е под прага от 7% (в случая 7847 гласа) от всички подадени за листата. Преди вота през 2019 г. депутатите сложиха тази висока бариера срещу голямото местене с преференции, тъй като преодоляването на общинската избирателна квота някъде се оказа лесна работа с помощта само на роднините и съседите на кандидата. В Хасково все пак бизнесменът Иван Минев успя да пренареди листата на ГЕРБ от 41-а позиция и за трети път става общински съветник.

В София сериозен личен вот е получил и доскорошният шеф на СОС Георги Георгиев, който бе поставен втори в листата на ГЕРБ - 4037 преференции.

Други от От страната и света

Столичната община увеличава автобусите до Витоша

Столичната община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт с цел по-добър достъп на гражданите през зимния сезон до планината Витоша. Новата организация влиза в сила от 18 януари

АПИ: Заради мъгла е намалена видимостта в няколко области на страната

Има намалена видимост поради мъгла в няколко области на страната, съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“.  От 30 до 50 метра е намалена видимостта в областите: Бургас

Цените на основни зърнени стоки се повишават на световните борси през седмицата

Цените на основни зърнени стоки се повишават на световните борсови пазари през седмицата, отчитат експертите на Софийската стокова борса. Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната

Буруджиева, "Галъп": Най-хубавото на правителството е, че ще работи с много ниски очаквания

Най-хубавото на това правителство според мен е, че ще работи с много ниски очаквания. Това заяви Татяна Буруджиева от социологическа агенция "Галъп" в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ

Мексико и ЕС актуализират търговско споразумение дни преди встъпването в длъжност на Тръмп

Броени дни преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който заплаши да наложи високи мита на Мексико и други търговски партньори

>