Невиждани скариди пришълци стреснаха рибарите по Дунав. Учени: Не са агресивни

06.11.2023 21:00 Деляна Къркеланова
Мъжките могат да достигнат до 12 см., а женските - 8. СНИМКА: Dn Fishing
Рибарите се притесняват, че може да се окажат вредни за речната екосистема. СНИМКА:АРХИВ

Подозират, че са дошли от Украйна, тепърва ще изследват дали са инвазивен вид

Скариди в река Дунав, появили се незнайно откъде, стреснаха рибари - тревожат се, че неканените “гости” можели да се окажат големи вредители.

Появата им дори успя да предизвика интереса на биолозите от природонаучния музей в Пловдив, които лично отидоха да ги видят. Според Кристиян Владов - главен уредник на музея, това е инвазивен вид сладководна скарида, която най-вероятно е влязла от делтата на реката, а видът ѝ бил източноазиатски.

“През 80-те години са вкарани в Украйна за хранене, за размножаване, за продажба, изпускат се, като не се контролират условията, и

миг на нехайство е достатъчен, за да се

разпространят”, каза Владов.

Той смята, че всеки неместен вид е притеснителен, тъй като може да потисне друг, вследствие на което да накара популацията му да намалее или да изчезне напълно.

“24 часа” потърси за коментар Института по океанология към БАН. Д-р Радослава Бекова категорично отрича, че попадналите в Дунава скариди са инвазивен вид - на този етап нямало данни за това. От Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури също потвърждават, че не са инвазивни. По вид се водят ориенталски речни скариди (от. лат. Macrobrachium nipponense). Те не са опасни и   най-често се отглеждат като вид аквакултури, тъй като популацията им бързо нараства. А притесненията идвали от факта, че са нови и все още неизследвани обитатели в нашите води. Със сигурност обаче били речни, а не морски.  

“Трябва да се хванат екземпляри, за да се установи хранителният им спектър

и дали биха изместили някои от речните видове. В научната литература е докладван като вид, който не е инвазивен и не пречи на хабитата на други обитатели на водоема”, обясни д-р Бекова. Тя потвърждава думите на Владов, че видът на ракообразните е навлязъл в Европа още през 80-те години, за първи път в Украйна. За отделянето на вида скариди от естественото им местообитание се знаело още преди 3 години, когато за това било докладвано именно от украинска страна. Скаридите идвали от западните части на Тихия океан, Северозападна Индия, Виетнам.

Била пренесена в бившия СССР със зарибителен материал от шаранови видове

от Китай Най-вероятно появата на скаридата е в резултат от вливането на реките в черноморско-азовските прибрежни води, коментираха още от агенцията по рибарство и аквакултури. Мъжките екземпляри можели да достигнат до 12 сантиметра, а женските до 8. Отличавали се с много дълги предни крайници.

На този характерен белег обръща внимание и рибар от Русе, който е създател на YouTube канала Dn Fishing. В него публикува видеа само с дунавски улов. В последния клип той говори за новите гости на реката и показва част от уловените ракообразни, чиито щипки и пипала са по-големи от самото тяло. Рибарят, който също смята, че скаридите са инвазивен вид, призовава във видеото някой запознат да сподели какви са пришълците, защото в района на Русе никой не е виждал подобни .

“Има различни големини, което показва, че има и популация. Има големи, малки, всякакви. Интересен вид са и дори скачат”, разказва той, докато ги показва. Притеснено споделя, че имало и необичайни набези върху живарниците. Други рибари казвали, че скаридите превръщали уловената риба буквално на пихтия, хранейки се с нея. 

“На въдица случайно се хващат. Има вариант, но той е забранен от закона - да се хващат по-масови количества и може би трябва да се измисли някаква вратичка”, предлага друг рибар - Теодор Теодоров. 

Д-р Бекова призовава да не се бърза със заключения, защото тепърва скаридите ще се изследват и ще се доказва дали наистина влияят негативно на речната екосистема. Не било изключено и климатичните промени да са сред факторите, повлияли за появата им. Д-р Бекова обяснява защо - по принцип азиатските температури на водите са по-високи и предвид факта, че последните години у нас зимите са по-меки, явно ориенталската скарида намира достатъчно добри условия за живот тук, та дори и за размножаване.  

“Въпрос на доказване е, но чисто теоретично е напълно възможно появата и разпространението им да се дължи на климатичните промени. Ако се продължи с това меко и топло време през зимата, дори и да има леки застудявания, тя пак ще оцелее и нищо чудно да стане постоянен вид”, добавя още тя. 

Същата теза поддържат и от агенцията по рибарство и аквакултури. Оттам обръщат внимание и на факта че появилите се ракообразни са

хищници, които се хранят с личинки на комари, хайвер

на двучерупчести и риби. В същото време обаче тази скарида е важна част от храната на рибата.

А въпреки тревогите си рибарите в Русе споделят, че месото на скаридите е много вкусно. Някои дори се шегуват, че вече ще могат да ядат скариди “със стил” в задния си двор.

Други от От страната и света

С 5000 лв. от благотворителен концерт купуват народни носии за талантливи деца в Бургас

Инициативата е на сдружение "Мисия Будители" и СУ "Добри Чинтулов С 5000 лв., събрани на благотворителен концерт в Бургас, ще бъдат закупени народни носии за талантливи ученици от СУ "Добри Чинтулов"

Българин и колумбийка открили сезона на браковете в Добрич тази година

През миналата 2024 година в Обредния дом в Добрич са проведени 327 радостни ритуала, съобщиха от местната общинска администрация. Оттам допълват, че 188 са били ритуалите

В Самоковско отбелязват свети Атанасий около свещен каменен кръст

Жителите на самоковското село Доспей се събраха в двора на селска къща, за да отбележат паметта на свети Атанасий Велики. В двора на къщата има свещен каменен кръст. Той е там от векове, предава БТА

Басарбово отпразнува Бабинден с традиционни обичаи и признание към акушерите

Жителите на село Басарбово отбелязаха днес Деня на родилната помощ – Бабинден по стар стил. Празникът, организиран от Народно читалище „Св. Димитър Басарбовски – 1902", събра десетки жители и гости

Дядото на Росен Желязков - бай Георги Баругата, бил републикански шампион и в леката, и в тежката атлетика

Дядото на премиера Росен Желязков е бил виден атлет, републикански шампион в леката и тежката атлетика на младини. Георги Савов, известен в Чепеларе като бай Георги Баругата

>