“24 часа” събира на първа среща новата местна власт с изпълнителната

06.11.2023 09:08

Партньорите ни от Института за пазарна икономика ще анализират по новия си доклад – ускорено развитие при обединение по клъстери

България избра новата си местна власт - кметовете и общинските съвети на 265-те общини вече са ясни. Мандатът е до 2027 г.

Успехът им зависи от работа на три нива:

1. Буквално от днес те трябва да се захващат да работят за решенията на най-наболелите проблеми на съгражданите си.

2. Важно е различните райони на България да се развиват балансирано. Затова решението на проблемите до голяма степен е в добрата комуникация между общините. Важно е да се гледат местните решения, но и общата картина на регионалното развитие.

3. Диалогът на централната власт с местната е ключов, за да могат кметове и общински съвети да планират добре финансите и ресурсите си.

Затова “24 часа” стартира нова информационна кампания “Общините - перспектива 2027”, която ще събере на едно място новоизбраните кметове и председатели на общински съвети с изпълнителната власт и бизнеса. На откриващото събитие ще дискутираме какви са перспективите за новия мандат на местната власт в България, проблемите и възможните решения.

Правим го в партньорство с Института за пазарна икономика, който предстои да представи резултатите от най-новото си национално проучване “Регионални профили - показатели за развитие 2023” - пълна и актуална картина по голям брой показатели.

Проучването ясно сочи необходимостта от създаване на местни клъстери, които ще помогнат за по-бързия растеж на всяка от участващите общини. Създаването на общински клъстери на географски принцип ще повиши благосъстоянието на всяка от участващите общини - нещо, което би било далеч по-трудно, ако отделните участници се конкурират помежду си за ресурсите - финансови, човешки и др.

София със 17 пъти по-голямо население от област Видин, Кърджали - най-раздробена

Новото проучване на Института за пазарна икономика анализира областите по 73 показателя

Новото издание на изследването “Регионални профили: показатели за развитие 2023” включва 73 показателя, разпределени в 12 категории за икономическото и социалното развитие на областите, съобщиха от Института за пазарна икономика, който подготвя това проучване всяка година.

28-те български области изначално имат огромни различия по характерните си базови показатели. Столицата е най-многобройната с население от близо 1,3 млн. души, което е двойно повече от това във втората област (Пловдив с 634 хил. души) и цели 17 пъти - от последната (Видин със 75 хил. души). Последните области в класацията по население - Видин, Смолян, Габрово, Силистра и Търговище, вече са с по под 100 хил. души и са по-малки и от някои общини в страната, което поставя въпроса за административно-териториална реформа не само на общинско, но и на областно ниво.

Разликите в площта на областите също са значителни. Най-голямата област - Бургас, е около пет пъти по-голяма от най-малките - столицата и Габрово. София и Благоевград също са сред най-обширните области.

Област Габрово се отличава в почти всички основни показатели. Освен сред най-малките по площ и население тя е втората с най-много населени места (след Кърджали) и едновременно с това е третата област с най-висок дял на градско население (след столицата и Варна). Обяснение за това може да се търси във факта, че Габрово е първенец сред областите с абсолютно обезлюдени населени места (61 от общо 167 в страната). За сравнение, Кърджали е областта с най-голям брой населени места (468 от общо 5257 в страната) и най-нисък дял на населението в градовете (41,8% при среден 73,6% в страната). Разград пък е сред областите с най-малък брой населени места (103) и най-ниско градско население (47,8%).

Тези базови показатели за областите предопределят и редица аспекти на икономическото и социалното им развитие като възможностите за трансформация на икономиката и инвестициите, доходите и бедността, достъпа до образование и здравеопазване, културния и туристическия потенциал, спецификите на инфраструктурата, осигуряването на ред и сигурност, качеството на околната среда, пишат от ИПИ.

Други от Анализи

70% от българите одобряват правителството на Желязков, сочи анкета на "24 часа"

Седемдесет на сто от българите одобряват правителството на Росен Желязков. Това показва анкета на сайта ни, в която вече са гласували над 4000 души. 48% го харесват безусловно

ГЕРБ с най-твърди избиратели

Проучване на Институт "Отворено общество" за възгледите на различните електорати: симпатизантите на партията на Борисов и на ПП-ДБ не се харесват, но всички смятат

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

>