„Моите будители“: Младите надежди в науката

01.11.2021 07:53
Младите олимпийци
Носителят на златен медал в международната олимпиада по химия Виктор Лилов с ментора си проф. Пенка Василева
Отличникът Явор Христов, който спечели сребърен медал на международната олимпиада по химия. Зад него Преслав Георгиев, също носител на сребърен медал по химия, и проф. Пенка Василева
Изпълнителният директор на ФАНТАСТИКО ГРУП Светослав Гаврилов

Изложбата представя учениците, спечелили медали от международни състезания и техните ментори. Вижте ги до 12 ноември пред Народния театър

Общо 71 медала - 11 златни, 28 сребърни и 32 бронзови. Точно толкова отличия спечелиха младите надежди на България тази година след блестящо представяне на най-престижните международни олимпиади, европейски и балкански турнири по природни науки.

На олимпийските отбори по природни науки и техните ръководители е посветена изложбата "Моите будители", която организира за трета поредна година, за да популяризира и подкрепя каузи в сферата на образованието и културата. Тази година партньор на проекта е Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Изложбата бе открита в галерията на открито пред Народния театър "Иван Вазов", където се събраха ученици заедно с техните ръководители.

"Моята цел никога не се е променяла. Винаги съм искал да се занимавам с това, което обичам, и да бъда добър в него. Гледайки как всички сме се събрали тук, съм щастлив, защото

всеки е намерил това, в което блести, и успешно е станал един от най-добрите в света в тази област",

каза възпитаникът на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" (СМГ) Виктор Лилов. Той спечели златен медал от олимпиадата по химия, както и два сребърни - от Менделеевската олимпиада и тази по биология.

Думите му допълни проф. д-р Пенка Василева, един от ръководителите на българския националнен отбор по химия: "Аз съм ментор на българския отбор, който участва в международната олимпиада по химия от 2005 г. В тези 19 години всеки път съм имала честта и удоволствието да се вълнувам, когато нашите медалисти развеят българското знаме на олимпийската сцена. Изключително вдъхновяващо е, но и прави нас менторите, още по-отговорни към следващaта ни подготовка".

Сред отличниците бяха Преслав Георгиев и Явор Христов, които спечелиха сребърни медали на международната олимпиада по химия тази година.

И двамата са в 12-и клас в СМГ и имат желанието да продължат образованието си в Софийския университет, защото смятат, че той е на достатъчно високо ниво и ако имаш желание да учиш, може да го направиш навсякъде.

Мечтите им обаче

се простират

още по-напред

в бъдещето,

затова някои от момчетата са решили да продължат образованието си извън България - може би в Швейцария или Дания.

"Бих искал преди всичко да поздравя и да благодаря на родителите на българските олимпийци, на учителите им в гимназиите, които са пробудили любопитството и интереса им към науката, и разбира се, на техните ръководители, които са винаги до състезателите по пътя им към медалите и успехите. Личностите, които представяме в изложбата тази година, са истински съвременни будители. Те са пример и вдъхновение за всички нас, надявам се, и за всички, които ще видят изложбата", заяви Владимир Николов, оперативен президент на ФАНТАСТИКО ГРУП.

"С много труд, упоритост, всеотдайност към науката и стотици часове на подготовка, с подкрепата на ръководителите си олимпийците ни постигат резултати, които ги класират в челните места на световни, европейски и балкански състезания по природни науки. Инвестицията в олимпийските състезатели по природни науки е инвестиция в бъдещето на България, в нейните млади хора, които в идните години ще бъдат двигател на иновациите и на научните постижения на страната ни", казва по повод инициативата Алексей Христов, председател на Управителния съвет на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Изложбата се реализира със съдействието на Столичната община, а автор на фотографиите и тази година е един от най-талантливите фотографи у нас - Костадин Кръстев - Коко. Пред обектива му застанаха по-голямата част от олимпийците по природни науки и техните ръководители. Специално за проекта ФАНТАСТИКО ГРУП са подготвили видеопоредица, която разказва за усилията, времето за подготовка, емоциите при представянето на България и спечелените медали.

„Моите будители“

се превърна

в устойчив проект,

наша дългосрочна инициатива. Всяка година каузите са различни, но винаги в сферата на образованието и културата", каза пред "24 часа" Диана Йорданова, директор "Корпоративни комуникации" в компанията.

Компанията ще подкрепи дейността на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки с 50 000 лв., като по този начин общият размер на дарените средства по проекта "Моите будители" вече е 150 000 лв. През пролетта на тази година търговската верига създаде програмата си ФАНТАСТИКО ДО ТЕБ и в рамките на първата конкурсна процедура бяха финансирани проекти в областта на образованието, културата и околната среда на обща стойност 200 000 лв.

През 2022-а "Моите будители" представи някои от най-изявените български творци от различни сфери на изкуството, изследователи, преподаватели, спортисти и визионери. А през 2021 г. проектът събра едни от най-обичаните и успешни български артисти, писатели и музиканти като Георги Господинов, Райна Кабаиванска, Васко Василев, Лили Иванова и много други.

Партньори на инициативата отново са Нов български университет и Националното музикално училище "Любомир Пипков". Двете образователни институции ще бъдат домакин на изложбата след 12 ноември.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>