Д-р Николай Дойнов: Будителят е личност, преминала през времето

01.11.2023 08:00 Кремена Маринова
Д-р Николай Дойнов, председател на Съюза на народните читалища
Президентът Румен Радев и д-р Николай Дойнов на тържествена церемония на 31 октомври 2022 г. - в навечерието на Деня на будителите

За 15-и път ще отличим респектиращи хора като ректорите проф. Марияна Божинова, проф. Димитър Димитров, изключителния журналист Венелина Гочева, актьора Любен Чаталов, звездата Орлин Горанов, казва председателят на Съюза на народните читалища

- Г-н Дойнов, има ли будителство днес?

- От доста време се опитвам да внеса яснота в темата за днешното будителство и свободните съчинения по темата.

През 1922 г. министър Стоян Омарчевски издава заповед за честване на Ден на заслужилите българи, а вече в указа на цар Борис Трети по-късно се говори за будители.

Начертана е невидима граница между героите на нашето Възраждане - главно книжовници, духовни лица, даскали, станали пример за ранена България след войните, и останалите. Днес

много лесно започва да се слага знак на равенство между примерно Паисий и да речем, хаджи Ненчо Палавеев

От тях двамата будител е само Паисий. Никой не отрича заслугите на хаджи Ненчо, но нещата не са съизмерими. Примерите са условни, разбира се.

Но някой иска да са съизмерими и дълбае с длетото тънко. Започвам да си мисля, че се търси някаква обществена индулгенция чрез званието “будител”, пришита към невзрачни, но силно политически ориентирани лица.

- Според вас кои са имената на безспорните будители?

- Пайсий Хилендарски, Софроний Врачански, Неофит Рилски, Георги Раковски, Кръстю Пишурка, Васил Априлов, Христо Ботев, Васил Левски, Любен Каравелов, Матей Миткалото, Иван Богоров, Добри Войников, Бачо Киро, Петко Славейков, Захари Стоянов, Иван Вазов, Иван Шишманов.

Днес грешно към тях се “пришиват” светите братя първоапостоли, св. Климент Охридски, Григорий Цамблак, търси се връзка в Ранното средновековие, но това са различни по своята същност и съвкупност измерения.

Академик Иван Радев, светла му памет, заяви, че ние можем да бъдем само слуги в храма на онези, чиито очи ни гледат от стената.

- Днес съществуват доста различни звания на основата на будителството. Как гледате на подобен род назовавания?

- Вече казах, че над чертата са истинските будители. Всички останали могат да бъдат само последователи, имитатори или нещо друго.

Званието “Будител” се присъжда от времето и народа, а не от жури на база проведен кастинг

Чух, че ще се присъжда титла “Будител на десетилетието”, а това е смях в залата и за тези, които провеждат конкурса, и за тези, които участват в подобен цирк. Представете си визитната картичка на лауреата, примерно “Иван Еди кой си, будител на десетилетието”. И какво – мацките сами му скачат в леглото и се изсипва върху него рогът на изобилието... За това ли е всичко, амиго?

А е просто – слагате снимка на Паисий и снимка на мераклията за будител на годината на една маса и питате хората кой е будителят от тях двамата според тях.

Не може всичко да е пиар, всичко да се опошлява, всичко да се принизява. Не може да сме два милиона будители и три милиона небудители.

Опошлиха дори това, .... но млъкни, сърце!

- За 15-и път Съюзът на народните читалища ще връчи своите високи звания “Следовник на народните будители”. Кои са избраните тази година?

- Само да вметна, че се опитаха да си присвоят и нашето “Следовник” и да си го връчват наляво и надясно. Но ние сме 112-годишна организация и в нашата памет имаме механизми за защита на интелектуалната ни собственост. Званието е защитено съгласно законите на страната. То има своята нравствена и естетическа стойност, а вече и историческа, тъй като

за 15 години Съюзът на народните читалища отличи над 90 видни българи

И тази година ще бъдат отличени респектиращи личности като ректорите на Стопанска академия “Д. А. Ценов” - Свищов, проф. Марияна Божинова, на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” проф. Димитър Димитров, почетния председател на СНЧ и бивш ректор на УНИБИТ проф. Стоян Денчев, управителя на в. “24 часа”, изключителния журналист Венелина Гочева, поета Боян Ангелов, председател на Писателския съюз, страхотния актьор Любен Чаталов и безспорно най-голямата ни звезда в певческото изкуство Орлин Горанов.

Това е най-малкото, което можем да направим за тези хора. Подготвяме догодина двутомно издание “Будителите и техните следовници”, в което ще влязат всички имена, удостоени от нас през годините, както и биографиите на тези, които ни гледат от стената.

 

CV

Д-р Николай Дойнов е председател на Съюза на народните читалища от 2011 г.

Най-награждаваният български културен деец. Носител е на орден “Св. св. Кирил и Методий – първа степен”, на трите формата “Златен век” на Министерството на културата – “Печат на Симеон Велики”, “Златен век Звезда” и “Златен век огърлие”, Почетен знак на президента на Република България, почетен знак на вицепрезидента на Република България, Златна звезда на Международния фолклорен съюз (“Оскар” за фолклор), Златна кобилица на CIOFF, почетни знаци на СУ “Св. Климент Охридски”, УНИБИТ, Стопанска академия “Димитър А. Ценов”, Свищов, на КНСБ, на АИКБ, на НГДЕК, на Червения кръст, на СБУ.

Председател на настоятелството на Стопанска академия “Д. А. Ценов” - Свищов.

Председател на настоятелството на фондация “Глобални библиотеки”.

Председател на Комисията по култура и творчески индустрии в АИКБ.

Автор на повече от десет книги и над 2500 публикации. Превеждан на различни езици, излизали са му книги в Румъния и Германия.

През настоящата година инициира Общ форум за култура – Пети конгрес на българската култура.

Инициира и неформалната група “Общество Гергина Тончева”.

Други от Интервюта

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

Александър Симидчиев: Може да се заразим с грип, дишайки мръсен въздух

Децата и хората над 65 г. да не излизат в дните със замърсяване, препоръчвам пречиствателите за дома - През последната седмица софиянци дишахме опасно мръсен въздух - показателите навсякъде бяха над

Ангел Заберски: Има носталгия за красива музика и текстове с послание

Сега трудно намирам мелодия, която да запея и да запомня – еднакви са, казва композиторът   - Хиляди читатели се включиха в анкетата на “24 часа” и гласуваха кой е любимият им златен български хит от

Тони Димитрова: Няма да се върна като жури на "Бургас и морето". Омръзна ми този фалш - то не бяха доноси, то не бяха писма до кмета да се оплакват

Песните ми са нежни, за близки разстояния, засега не искам концерт в зала "Арена София" Лятното ми турне ще се казва "Бъди щастлива, Ани!" - нали съм Антоанета

>