Защо телевизиите държаха 2/3 от България на тъмно?

31.10.2023 18:07
Студиото на Би Ти Ви

В неделя след края на изборния ден - 20 часа, зрителите на националните телевизии видяха резултати от екзитполовете, а по-късно и от паралелните преброявания на социологически агенции само за няколко големи града - София, Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград, Русе, Кърджали, Велик Търново, Стара Загора. В останалите големи градове не знаеха кой побеждава и кой губи.

Защо стана така? Телевизиите показват социологически данни и резултати в нощта на изборите само от градовете, за които са платили на агенциите.

Всяка от телевизиите сключва договор с агенциите, с които работи, за определен брой градове. “Договорът е за толкова, за колкото си купиш. Не можем да покажем резултати от 50 места, защото ще е в пъти по-скъпо”, каза генералният директор на БНТ Емил Кошлуков пред “24 часа”.

“Избираме най-големите градове, както и онези, които са според възможностите на самите агенции”, обясни главният продуцент на обществената телевизия Даниел Чипев. По думите му социологическите агенции нямат възможност да измерват навсякъде, тъй като за тях това е огромна и много скъпа инвестиция в анкетьори. Затова БНТ е била готова да даде информация и от Общинските избирателни комисии (ОИК), но техните данни са се забавили твърде много, за да бъдат излъчени в ефира.

За да има колкото се може повече резултати, обществената телевизия пуска и екзитполове, и паралелно преброяване, като целта е ако не навсякъде, страната да бъде обхваната поне географски по региони.

По същия начин работят и в Би Ти Ви, и в Нова тв.

“Би Ти Ви отрази изборния ден на 29 октомври в населени места с оспорвана надпревара – според данните на социологическите агенции, както и според зрителски, репортерски и кореспондентски сигнали на екипите на телевизията в цялата страна”, обясниха от медията.

“При местни избори винаги сме уточнявали градовете със социолозите, с които работим, преди началото на предизборната кампания”, казаха от Нова тв.

Впрочем много от социологическите агенции работят с по няколко медии едновременно, затова предварително и самите телевизии се разбират помежду си какви резултати и от кои градове са им нужни. Вероятно затова никога досега на местни избори, които впрочем са най-скъпите за изследване от социолозите, нито една медия не е давала резултати за всичките 28 области в нощта на изборите.

“Знаете ли колко струва да се направи едно проучване? Ние направихме за 9-те града, в които провеждахме екзитполове, девет отделни извадки. Това са страшно скъпи сондажи! Поне два пъти по-скъпи от националните." Това заяви за “24 часа" Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл Болкан". “Медиите, които сключват договори със социологически агенции като нас, правят и невъзможното да дадат точна информация на зрителите си за хода на изборите по места. Трябва да се знае, че работата ни е и трудоемка, и изключително отговорна, защото една секция да сгрешим и всичко отива на вятъра. А на този вот всички резултати бяха точни,", категоричен бе той.

Всъщност официалните резултати на тези избори се забавиха и заради отказа от машинното гласуване и вотът с 3-4 хартиени бюлетини, казаха от районни избирателни комисии.

Други от Анализи

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

>