Министърът Галин Цоков към "Отличниците на България": Бъдещите инфлуенсъри са днешните отличници. Яко е!

31.10.2023 13:12
В седмия випуск на отличниците на България влязоха 23 деца. СНИМКИ: ЙОРДАН СИМЕОНОВ И ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ.
Издателят на „24 часа“ Венелина Гочева връчи наградата на бащата на Теoдор – Георги Малчев. На сцената излезе и братът на Теодор - Никола.
Наградата на Самуил Николов получи брат му Матей.
Награда получи и Сава Троански.
Илияна Захариева, директор "Корпоративни комуникации" в А1 връчи специалната награда на А1 на Мария Дренчева.
Светослав Любомиров, главен изпълнителен директор на Главболгарстрой холдинг връчи наградата на Калоян Гешев.
Доминик Хамерс, изпълнителен директор на „Геотехмин“ награди Марин Ботев и Йоана Младенова.

179 талантливи деца вече са част от отбора "Отличниците на България", а 23 деца ученици влязоха тази година в седмия випуск. "24 часа" започна тази инициатива, за да представя на читателите си най-красивите млади умове на България и не вярвахме всъщност колко много деца с невероятни научни постижения ще открием.

На официалната церемония присъстваха министърът на образованието проф. Галин Цоков и нашите партньори от А1, Главболгарстрой холдинг,  Геотехмин, фондация „Трейс за хората”, Аурубис България и „Дънди Прешъс Металс“.

Неусетно, но разказвайки за успехите на стотиците умни деца на България, стигнахме до собствения си кандидат-гимназиален етап. Но обещаваме, че за осмия випуск няма да ходим на допълнителни курсове, а ще си го вземем с „Отличен“.

Тази година отново е модерно да си отличник. И заради това решихме да ви попитаме, вас нашите отличници и гости, какво е да си отличник и защо е готино.

На церемонията днес не можеха да присъстват Теодор Малчев, Даниел Димитров и Ангел Христов. Теодор е носител на сребърен медал от международната олимпиада по лингвистика, а в момента учи в "Харвард". А в следващите дни ще разкажем неговата вдъхновяваща история.

Даниел пък завърши тази година Математическата гимназия “Д-р Петър Берон” във Варна, а като ученик в нея през последните няколко години завоюва големи успехи. Той е двукратен сребърен медалист на Международната олимпиада по география iGeo и първият българин, спечелил 2 медала от 2-те си участия, позволени от регламента. Златен медалист - абсолютен шампион, от Международната OLGENAS олимпиада по география в Индонезия през 2022 г. В момента Даниел е студент първа година в Политехническия университет в Торино, Италия.

 През лятото пък Ангел Христов завоюва бронзов медал на 64-ата международна олимпиада по математика в Япония.

Издателят на „24 часа“ Венелина Гочева  връчи няколко награди. Първата  получи бащата на Теoдор – Георги Малчев.

Втората награда бе за

Третата награда е за 

А1 седем години подкрепя „Отличниците на България“. Г-жа Илияна Захариева, директор "Корпоративни комуникации" в А1. Тя връчи специалната награда на А1 на 

Беше ми изключително интересно да решавам тези проблеми, каза Мария.    

Светослав Любомиров, главен изпълнителен директор на Главболгарстрой холдинг връчи наградата на Калоян Гешев, който смята по-бързо от калкулатор и за втора поредна година е световен шампион по скоростно смятане на ум. В следващите дни ще разкажем как едно дете може да смята по-бързо от калкулатор. Искам да поздравя "24 часа" за това изпълнено с добро и бъдеще събитие. Благодаря, че ни правите част от съдбите на много български деца. Да си световен шампион е голямо постижение, но когато дублираш титлата си - говори, че ти си упорит и постоянен. Продължавай да покоряваш върховете в математиката, каза Светослав Любомиров, главен изпълнителен директор на Главболгарстрой холдинг.

Успехът се дължи на доста голямата дарба в мен, но и много тренировки, постоянство и търпение. Достигам и до 4 часа подготовка, каза Калоян.

Тази година вече завършваме седми клас и натрупахме опит, но сред отличниците ни има много деца, които са още съвсем в началото на трупането на успехи и знания. Такива са Марин Ботев от Етрополе, който е един от най-добрите шестокласници в страната.

И Йоана Младенова, която е едно от двете деца в България, които на националното външно оценяване след седми клас изкараха по 100 точки на двата изпита. Техните награди връчи Доминик Хамерс, изпълнителен директор на „Геотехмин“.

"Марин е ученик, който познаваме много добре. Той участва и в създаването на филм, който показва какво е да обичаш професията си. В нашия проект се включват деца, които снимат и показват 10 различни минни професии. Йоана е изключително момиче и показва колко труд е положила, за да стигне до резултат от 100 точки на изпитите, каза Доминик Хамерс, изпълнителен директор на „Геотехмин“.

Да се изкарат 100 точки не е толкова трудно - достатъчно е да положиш труд и постоянство. Моята мечта е да стана част от младежкия национален отбор по математика. Важно е, не, защото искам да събирам слава, а защото харесвам математиката. А без елемент на удоволствие не си заслужава да правиш какво и да е, каза Йоана.

Марин пък каза, че е много хубаво - да получаваш награди. И, ако беше министър би направил всеки учебен час с продължителност от 2 часа. Не е много, за да си отличник, каза Марин .   

Никола Рангелов, председател на УС на Българската асоциация на металургичната индустрия награди Кирил Тодоров. Той искал да лети в Космоса, но пораснал твърде висок, сега е сред най-добрите програмисти. Кирил е в 12 клас в Търговската гимназия във Варна, но вече е приел дългоочкаваното предложение за работа в софтуерния отдел на голяма банка. 

Кирил пък посъветва отличниците, да възползват от всяка дадена възможност, защото това е един ключ, който отваря много врати.   

Ирена Цакова, директор „Разрешителни и правни дейности“ в „Дънди Прешъс Металс“ връчи награда на  Виктор Лилов. Той е носител на сребърен медал от международната олимпиада по биология и златен по химия. Има и сребро по химия от Международната Менделеева олимпиада тази година.

Трябва да има повече специалности, които подготвят бъдещите химици, за да имаме зелено бъдеще се нуждаем от химици и техници, каза Ирена Цокова. 

С много упорит труд и с вяра в способности, е спечелил златен медал Виктор. 

Мариела Иванова от фондация „Трейс за хората“ връчи награда на Иво Кирков, който стана най-малкият член на “Менса” - България. Резултатът на Иво го извел в 99-ия персентил, т.е. в максимума. Това означава, че е в единия процент най-добре решили този тест, или иначе казано, в единия процент най-интелигентни хора. Човек не може да бъде в стотния персентил, защото това би означавало да е по-умен от всички на света, включително и от себе си.

Поклон пред родителите и учителите на тези прекрасни деца. Днес, всички определиха качествата на просветения човек - да следва мечтите си и да бъде постоянен, каза Мариела Иванова.  

Искам да благодаря на организаторите и всички, който ме подкрепиха. За мен е голяма чест да бъда тук. Нямаше най-труден въпрос, ако можеш един, можеш и останалите, отговори Иво кой му е бил най-трудният въпрос.  

Г-жа Иванова връчи наградите и на Явор Христов и Преслав Георгиев. Двамата са вероятно едни от перспективните млади учени в България. Те спечелиха сребърни медали от Международната олимпиада по химия. Явор мечтае за научна кариера и в същото време знае как да впечатли с тази сериозна наука дори седмокласници. Не прави експерименти просто за развлечение или демонстрация, интересува се от синтези на сложни съединения и свири на пиано. А Преслав също иска да се занимава с наука и вече е избрал къде ще учи – в Софийския университет. 

Предпочитам да остана тук, защото СУ е на доста високо ниво, ако човек иска да научи нещо, той може да го направи навсякъде. Тук човек има поле за развитие, каза Преслав.  

Днес трябваше да присъства и Веселин Маркович – един от най-талантливите математици и информатици в България с множество медали от международни състезания в последните години, но в момента е на състезание за ново отличие на Балканската олимпиада по информатика в Словения. 

Главният редактор на вестник "24 часа" Борислав Зюмбюлев ще връчи отличията на Гергана Стоицева – десетокласничката от Пловдив, която е успяла да докаже как астронавти могат да отглеждат храна по време на мисии в Космоса и е подготвила менюто на един междупланетен пътешественик. С проекта си тя се пребори с 422-ма кандидати за място в научния лагер Space Camp в Турция, където ще прекара 6 дни през лятото. Лагерът в Измир е по модел на американската космическа агенция НАСА.

 Менюто има различни варианти и идеята е да бъде максимално адаптивно към всички нужни, алергии и да има здравословна версия, каза Гергана. Такъв продукт е  лютеница, която има много компоненти, които могат да се отглеждат в космически условия.

 Баян Гечев е златен медалист по астрономия и астрофизика. От негово име награда получи Виктор Лилов.

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков връчи наградите на Ивона-Сияна Станева, Елица Данева и Анелия Борисова  с жива стена от скандинавски мъх в дневната, маса и стол от стари дървени касетки и още практични екорешения те спечелиха първото национално състезание на МОН “Млади таланти в интериорния дизайн.

Министър Цоков връчи награда и на Мария Костова, която изкара пълните 100 точки на тазгодишната матура по български език и литература. Наградата получи майка й Мая Костова.

Близнаците Никола и Марина Кацарски са в топ 10 на даровитите деца на света. Пано на Никола лети в космоса, а сестра му печели фотоконкурси.

За мен е чест да съм на това събитие. Вече седем години извеждате на показ отличниците на България и то в навечерието на 1 ноември. Искам да благодаря на всички деца, които са получили награди в много състезания. Българските ученици и българската образователна система може да се състезава с най-добрите. Днешното събитие променя нагласите на обществото, защото да си отличник е престижно и актуално. Ако се върна към моите ученически години може би готино беше да си отличник, когато а 24 май на манифестацията закачаш една лента и минаваш през града и всички са горди, че има такива деца и ученици. Днес видяхме, че да си отличник е много по-различно -той е обърнат към съвременния свят. Да си отличник е яко, защото те са екипни играчи, те са иновативни, креативни, целенасочени в своята дейност, обърна се министърът към отличниците.

Моята амбиция е да променя така образователната система, че всички български ученици и учители да бъдат креативни и да произвеждат конкретни неща в своята учебна дейност, за да се развиват, като иновативни и търсещи хора.  Да си отличник днес е готино. Във векът на информационните технологии не може да си успешен без натрупани знания, изградени умения в 21-и век. Да си отличник е готино, защото бъдещите инфлуенсъри ще са днешните отличници ще станат успешни създатели на компании, дизайнери, художници, учени, изследователи и добри хора. България се гордее с вас - вие сте нашето бъдеще, обърна се министърът към отличниците.

Да си постоянен, да не се отказваш при трудности, дадоха формулата за успех момичетата. 

Лесно е да се възпитава отличник, но ние искахме да възпитаме едно щастливо дете. С упоритост и любов всичко се постига, каза майката на Мария Костова - Мая. 

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>