България спира да плаща дълга след два технически фалита

30.10.2023 14:00 Румяна Денчева
На 15 март 1990 г. правителството на Андрей Луканов обявява мораториум върху плащанията по външния дълг.

Изолацията от световните финансови пазари е за 4 години

Два технически фалита е преживяла България преди 15 март 1990 г., когато правителството на Андрей Луканов обявява мораториум върху плащанията по външния дълг. И трите събития са документирани и са резултат от грешна икономическа политика.

Документът, предшествал решението за мораториума, е докладна записка от 29 януари 1990 г. на тогавашния шеф на БНБ Иван Драгневски и председателя на Българската външнотърговска банка Веселин Ранков. Банкерите посочват, че предстоят плащания по външния дълг за 1,460 млрд. долара, които не могат да се покрият. И посочват още, че има непреодолими трудности при тегленето на нови заеми заради високата ни задлъжнялост и предлагат да бъдат прекратени плащанията по външния дълг.

Опитът на тогавашния премиер Андрей Луканов да получи 1 милиард долара от СССР не се увенчава с успех. На 31 март 1990 г. кабинетът прекратява едностранно плащанията по външния дълг, без да предупреди кредиторите.

България е банкрутирала за

световния пазар

Това означава край на търговията - не може да се извършва нито внос, нито износ, защото банковите разплащания не функционират. Това веднага се отразява на икономиката - магазините са опразнени, липсват основни хранителни стоки.

Документите показват, че мораториумът е логично следствие след първите два технически фалита. Първият е от 1960 г. Дълговете, които го предизвикват, са натрупани от планове, повечето от които не носят очакваните валутни приходи. В различни документи се изброяват

множество икономически

авантюри -

българо-етиопски завод за танкове, българо-венецуелско предприятие за производство на алуминий, военнотехническото сътрудничество с режимите на Саддам Хюсеин и Муамар Кадафи, неплатен от Ирак мост и дори завод за преработка на кожи в Източна Африка. Има и финансирани от България концесии за нефт и газ в Либия, за добив на дървен материал в Габон и още куп подобни проекти. Не проработва и идеята да се изнася оръжие и военно оборудване, изработени по съветски лицензи. Изследване на централната банка специално отбелязва опита да си партнираме с режима на Кадафи, който въпреки приходите си от нефт не носи долари, а през 1987 г. режимите в Багдад и Триполи прекратяват договорения за погасяването на кредитите износ на нефт за България.

Така заемите, с настъпваща за погасяване дата, се увеличават до 134 млн. долара към март 1960 г. Страната ни тогава няма валутни резерви и изпада в технически фалит, който не е обявен официално. Единственото, с което разполага държавата, е златен резерв, който е продаден - 20 тона през 1960 г., 5,8 тона през 1962 г., още толкова през 1964 г. Цената е 32,7 млн. долара и с тях се покриват заеми.

Вторият фалит на България настъпва през 1970 г. Тогава дълговете са и към западни банки. Основна причина за новите заеми се оказва увлечението към тежката индустрия. Този път СССР отпуска финансова подкрепа и банкрутът се разминава.

В трета дългова спирала страната

ни влиза от 1985 до 1990 г.,

когато задълженията се утрояват - от 3 млрд. до почти 11 млрд. долара. Тогавашният председател на БНБ Васил Коларов докладва, че парите за обслужване на заемите към западните банки надхвърлят със 100% валутните постъпления. До края на 1990 г. външният ни дълг се увеличава с още 10% и е над 11 млрд. долара, а до края на 1993 г. достига 13,7 млрд. лв.

Изолацията ни на международните пазари продължава до 1994 г., след като през 1992 г. правителството на Филип Димитров подписва споразумение с основните кредитори за тригодишен гратисен период по просрочените плащания. След изтичането му правителството на Жан Виденов също опитва да договори облекчени условия или още едно разсрочване. Не успява, а покриването на близо 1,3 млрд. долара лихви и главница се отразява на икономиката. Следва кризата от 1996 г., девалвация на лева и хиперинфлация. През 1997 г. е въведен валутният борд, който заедно с траншовете на МВФ възстановява стабилността в икономиката.

Други от От страната и света

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София. Инцидентът се е случил пред Полиграфическя комбинат.\ Движението е затруднено, на булеварда има задръстване, пише NOVA

>