Ваканцията на учениците и хубавото време свалят избирателната активност

27.10.2023 19:09 Христо Николов
Това са първите местни избори, на които ще се гласува с машини.

Туроператори: Преди заради избори ни питаха може ли да сменим датите, сега няма интерес хората да отменят пътуване, за да гласуват

Необичаен скок в търсенето на оферти за семейни почивки в страната и чужбина за първите дни на ноември отчетоха специалистите в туристическия бранш.

“Египет по време на есенната ваканция” бе сред често срещаните покани. Хората с деца обичайно не са толкова активни по това време на годината, сега обаче бягството на топло е възможно - за първи път министерството на образованието даде по-дълъг отдих насред първия срок. Който обаче съвпада с първия тур на местните избори и според наблюдатели допълнително ще повлияе на избирателната активност.

Есенната ваканция за учениците тази година е цели пет дни - от 28 октомври до 1 ноември включително. Обичайно досега децата не бяха на училище само в Деня на будителите, а в година с избори - и в понеделника след деня на вота заради разполагането на секции за гласуване в класните стаи.

Щедрата ваканция съвпада с прекрасно време с много слънце и необичайно високи температури. (Виж по-долу.) Затова и самите преподаватели потвърждават, че очакват много родители, особено в големите градове,

да предпочетат да заведат децата си на почивка, отколкото пред урните

Интернет наистина бе залят от обяви за записвания за почивка и екскурзии както в страната, така и в чужбина веднага щом стана ясно, че дните между 28 октомври и 1 ноември са свободни за учениците. А жегата в края на октомври позволява дори повторно летуване на море в по-топлите райони на юг от България.

“Записванията вървят със страшна сила,

независимо че някои от почивките ги обявихме необичайно късно за нашия бранш - обикновено екскурзиите в чужбина се планират 7-8 месеца по-рано. Но докато в последните няколко години след обявяването на дата за избори, получавахме много запитвания дали екскурзията не може да се премести седмица по-рано или по-късно, за да могат клиентите да отидат да гласуват, сега няма такова нещо”, сподели пред “24 часа” Емил Абазов, член на управителния съвет на Асоциацията на българските туристически агенции и туроператори и собственик на една от най-големите агенции у нас.

“Дори да нямаше никаква ваканция, учениците трябваше да дойдат на училище само един ден. 28 и 29 октомври са събота и неделя, 30-и е денят след изборите, а в Деня на будителите 1 ноември никога не се учи. Излиза, че само 31 октомври щеше да бъде учебен. Тази година графикът се правеше, когато се знаеше кога ще се проведат изборите . Така че смятам, че заедно с подаръка от един ден

няма как да не се отрази на активността”,

коментира за “24 часа” директорът на столичното 51-о средно училище “Елисавета Багряна” Асен Александров, който е и председател на Сдружението на директорите в средното образование. Самият той ще си позволи много кратка почивка и ще замине на 30 октомври, за да посети за ден-два морето.

От една страна, ще си позволя само ден-два от гражданска съвест - защото трябва да се гласува. А от друга, в училище имаме сериозна отговорност по организацията на изборите, обясни Александров.

В 51-о училище има 18 избирателни секции и със сигурност в ден на избори минават над 10 000 души. Нарушения или неуредици не е имало. Спомня си, че преди 2-3 години в по-хладен изборен ден температурите в училището били твърде ниски, защото парното е на автоматичен режим и се програмира предварително. Тогава директорът бързо наредил градусите да се вдигнат, за да не разболяват гласоподавателите.

Това обаче, което нервира учителите, е, че се

лепят избирателните списъци върху боядисаните стени

Нека го правят така, че като ги разлепим, да не се налага отново да боядисваме, апелира шефът на сдружението на директорите.

Ваканцията всяка година се определя със заповед на министъра на образованието и науката, уточни шефката на Регионалното управление на образованието в София Ваня Кастрева. Тя припомни, че миналата година есенната почивка е била от 29 октомври до 1 ноември - почти няма разлика. Кастрева пък е оптимист, че избирателната активност няма да се повлияе от ваканцията. “Ако искаш да гласуваш, ще го направиш”, коментира тя.

Туроператорите обаче разказват, че хубавото време в съчетание с 5-дневната ваканция явно е оставило на заден план гражданската активност.

“На последните извънредни парламентарни избори дори се е случвало да организираме възможността участниците в екскурзия в чужбина да гласуват там, където се намират в деня на изборите. Сега нито един не се обади да иска такова нещо. Без да твърдя, че наблюдението ми е показателно, очевидно

очевидно се умориха да ходят да гласуват”,

казва Абазов.

Той предположи, че онези, които са избрали да почиват в България през тази седмица, все пак могат да намерят начин да дадат гласа си във Велинград, Огняново или където и да било другаде, където ще почиват.

Ще става дори за плаж на морето, а водата му остава над 20 градуса

Времето остава топло за това време на годината. Максималните температури ще са над 20 градуса, ще достигат до 25-26 градуса. Това каза за “24 часа” климатологът от Софийския университет д-р Симеон Матев.

В събота и неделя ще е предимно слънчево с временни заоблачавания. На места в Южна и Източна България е възможно съвсем кратко да превали, но това няма да разваля общия топъл и приятен характер на времето. По-топлото за сезона време ще се задържи докъм началото на ноември.

През всичките дни от есенната ваканция на учениците ще е топло и приятно. “Дори температурата на морската вода все още е над 20 градуса, така че на когото морето му липсва, може да направи един плаж. В планините времето също ще е много приятно. В някои от дните ще духа южен вятър и по високите части ще е малко по-неприятно.

Като цяло времето ще е необичайно хубаво за туризъм. Който е решил да пропусне изборите, времето ще е на негова страна”, обобщи д-р Матев.

 

Пак местим стрелките - точно за гласуването, 4 г. ЕС не отменя мярката

Часовниците в цяла Европа ще се преместят с 1 час назад тази неделя, когато у нас е първият тур на изборите. Това става 4 години, след като ЕП гласува с голямо мнозинство премахване на смяната на времето два пъти годишно.

Откакто евродепутатите решиха през 2019 г. да се спре с мярката, въпросът е в застой поради липса на консенсус сред държавите членки на кое време - лятно или зимно, да остане съюзът. Излизането на Великобритания от ЕС, пандемията и после войната в Украйна също забавиха процеса. И тази година е малък шансът да се вземе решение.

4,6 млн. души се включиха в онлайн допитването, което Еврокомисията направи през 2018 г., повечето поискаха да спре местенето на часовника. Така гласуваха и участниците в анкетата от България, като повечето избират лятното време.

Страните в ЕС мърдат стрелките на часовника заедно от 1996 г.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>