Нефтохимици подкрепят Денков в колективен иск срещу Делян Добрев
Падне ли дерогацията, бензинът скача на 4-5 лева
Нефтохимици изразиха готовност да съдят Делян Добрев за клевета, включвайки се в колективен иск заедно с премиера Николай Денков. Това обяви шефът на данъчния отдел на "Лукойл Нефтохим" Стефан Цинцарски на протестен митинг срещу евентуалното предсрочно прекратяване на дерогацията за обработка на руски петрол.
В 10 часа двеста нефтохимици затвориха изхода на Бургас посока София към подстъпите на АМ "Тракия". Председателят на нефтохимиците Павлин Ваковски обяви, че митингът не е политически, а защита на рафинерията и правото на труд на работниците й.
"Чувствам се окалян, омерзен и гневен", цитира думите на Денков Стефан Цинцарски, с които обясни защо Делян Добрев трябва да бъде съден за клевета.
Името на председателя на енергийната комисия бе най-често споменавано на протестния митинг. Чуха се възгласи и срещу Бойко Борисов, Ивайло Мирчев и Ревански. Критики по адрес на Делян Добрев, който е привърженик на предсрочното прекратяване на дерогацията отправи и производственият директор на "Лукойл" Димитър Добрев.
"Ако ви стиска, чакаме ви тук в Бургас", заяви той. И призова нефтохимиците да не допускат най-голямата рафинерия на балканите да бъде закрита, както стана с "Плама", "Химко-Враца", азотно-торовите заводи и други предприятия в България.
"Нефтохим" е последната крепост на химическата промишленост в България, гласяха някои от плакатите на протестния митинг.
"Ще перифразирам Максим Горки и ще кажа, че "Нефтохим" звучни гордо", заяви синдикалният лидер Ваковски.
Нефтохимици предупредиха, че ако дерогацията бъде прекратена предсрочно, цената на бензина може да скочи до 4-5 лева и отрекоха бургаската рафинерия да дължи милиарди на бюджета както твърдели някои политици.
"Не допускайте "Нефтохим" да се превърне в голямата зала "Арена Бургас", която стои празна след откриването си", призова производственият шеф Димитър Добрев.
След протеста синдикатите приеха декларация в 4 искания до управляващите. Да се спре предсрочното отнемане на дерогацията, да се проведе обществено обсъждане за бъдещето развитие на нефтохимическия отрасъл и да се преустановят "необоснованите твърдения" и обвинения от политически партии и формации без доказателства и факти, уронващи престижа на професията нефтохимик, пише в декларацията.
Синдикатите искат насрочване на спешна среща в Министерството на енергетиката, парламентарната комисия по енергетика, председателите на парламентарни групи, ръководството на "Лукойл Нефтохим Бургас", "Лукойл България" и профсъюзите за урегулиране на взаимодействието между тях.
"Ако не бъдем чути, всички нефтохимици и свързаните с тях професии, партньорски организации, включително и бензиностанциите, ще предприемем по-мащабни действия", предупредиха нефтохимиците.