Въвеждат прагове, по които ще се определя дали шофьорът е дрогиран

26.10.2023 16:24
Пътна полиция Снимка: Велислав Николов

При отказ за кръвна проба слюнката ще се изпраща допълнително за лабораторно изследване

Ключовите промени се предлагат от три министерства 

Дали шофьорът е употребил дрога, или не, при седем наркотика ще се определя, ако те не просто бъдат открити в организма на водача, а надвишават определени прагове.

Това предвиждат промени в Наредба № 1 от 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества.
Измененията са изработени от МВР, Министерството на здравеопазването и Министерството на правосъдието и са публикувани за обществено обсъждане. 

Сега се смята, че водачът е употребил наркотици, ако такива бъдат установени при изследването. То обаче не може да каже кога шофьорът е взел дрогата и дали е бил под нейно въздействие при шофирането. 

Въпросът кога точно водачът е взел наркотикът, се поставя на всички дела за катастрофи. Вещите лица обаче няма как да дадат отговор.

Ето защо вносителите на предложението, които са тримата министри - на здравеопазването, правосъдието и вътрешните работи мотивират предложението си обясняват, че въвеждането на праговете ще елиминира тези въпроси.

Ето какво казват те в мотивите си:

"Въвеждането на прагови стойности елиминира сега задаваните от съдебните състави въпроси към експертното изследване за времето на употреба на наркотичното вещество, доколко управлението на МПС е извършено непосредствено след употреба на наркотично вещество или негов аналог и доколко водачът е наясно с това".

Ето и самите праговете, над които ще се смята, че един водач шофира под въздействието на наркотици. 

За амфетамин (AMP) доказана употреба има при концентрация в кръвта равна или по-висока от 25 нг/мл.

За метамфетамин (MET)  – 25 нг/мл.

За 3,4-метилендиоксиметамфетамин (MDMA) Екстази – 25 нг/мл.

За тетрахидроканабинол (THC) (основното вещество в канабиса) изследват две вещества:
       за тетрахидроканабинол прагът е  1 нг/мл
       за карбокси-тетрахидроканабинол е 10 нг/мл.

За кокаин (COC) също се изследват две вещества

   кокаин – 10 нг/мл

  бензоилекгонин – 75 нг/мл

За хероин (HER) се изследват също две вещества:

 6-моноацетилморфин – с праг 5 нг/мл

 морфин с праг от 10 нг/мл

За морфин (MOR) прагът е 10 нг/мл.

По този начин категорично и еднозначно, въз основа на обективен аналитичен критерий, ще се доказва съответната непосредствена употреба на наркотичното вещество, казват вносителите на промените.

"За наркотични вещества и техни аналози извън предложения списък употребата ще се счита за доказана при установяване наличието на всяко количество от търсеното вещество или негов метаболит в пробата", се посочва още в мотивите.

Друга ключове промяна е, че полевият тест трябва да се потвърждава, включително и със допълнително изследване на слюнка и в случаите, когато  шофьорът откаже да даде кръвна проба. 

Ето какво се казва в мотивите.

Към момента голям брой от лицата, установени с положителен резултат за употреба на наркотични вещества или техни аналози при предварителното изследване на орална течност (слюнка), отказват предоставяне на кръвна проба, което прави невъзможно доказването на употреба и налагането на санкция.

С предложената промяна, при подобен отказ като проба за изследване се изпраща тест-касетата от извършеното предварително изследване за допълнително лабораторно изследване чрез прилагане на доказателствен аналитичен метод.
По този начин употребата на наркотично вещество ще бъде категорично и еднозначно доказана по обективен и несъмнен начин.

Изследването ще се извършва само в лабораториите, които разполагат към настоящия момент с аналитичен капацитет за извършването му. Предвиден е ред по запечатване, съхранение до изпращане и транспортиране до изследващата лаборатория.

Другият важен момент е, че ако шофьорът откаже кръвен тест, това ще се декларира на място, в момента на полицейската проверка.

 Съгласно действащата към момента наредба, при положителен резултат от предварително изследване за употреба на наркотични вещества, лицето се съпровожда до лечебно заведение за медицинско изследване, пише в мотивите.

 Анализът на практиката към момента показва, че в голяма част от случаите лицата декларират отказ от медицинско изследване и предоставяне на кръвна проба, което води единствено до ангажиране на ресурс на МВР за съпровождането им, както и излишно ангажират медицинските специалисти в лечебните заведения, при оформянето на необходимите по реда на процедурата документи, посочват още вносителите.

Други от От страната и света

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София. Инцидентът се е случил пред Полиграфическя комбинат.\ Движението е затруднено, на булеварда има задръстване, пише NOVA

>