Професорите Банов и Кръстева в ареста за заради фалшиви експертизи в полза на инвеститори в соларни паркове

25.10.2023 23:00
Проф. Банов е председател на академията от 2019 г.
Проф. Венета Кръстева е и член на акредитационния съвет към МС.

Действали от юни 2022 г., подменяли и проби с почви

Двама професори от Селскостопанската академия в София не се включиха в тържествата за празника на земеделската наука, който се отбелязва на 25 октомври.

Председателят на академията проф. Мартин Банов и зам.-шефката на института по почвознание Венета Кръстева са в ареста с обвинения за престъпен сговор, длъжностни престъпления и евентуални подкупи от инвеститори в соларни паркове.

Двамата учени бяха задържани късно във вторник по разследване на Софийската градска прокуратура и Антикорупционната комисия. Професорите са изготвяли експертизи, които незаконно са понижавали категорията на земеделски земи, за да може на тях да се строят фотоволтаични централи. Има и случаи на подмяна на проби от плодородни почви с такива, които не стават за земеделие.

Стотици инвеститори в страната имат проекти за фотоволтаични паркове, които да построят върху общински или собствени земи. Повечето от тях обаче са плодородни почви, а до средата на октомври можеха да ги изграждат върху земи от най-ниско качество - седма до десета категория. С промяна в закона за възобновяемите източници вече могат да се строят и на земи от пета категория.

Според прокуратурата професорите Банов и Кръстева са действали в този сговор от юни 2022 г. Периодът съвпада с новия бум на инвеститорски предложения към стотици общини за изграждане на соларни паркове.

Заради липса на земи отседма до десета категория инвеститорите масово искали прекатегоризация на терени. Това се случва само с експертиза от института по почвознание към Селскостопанската академия.

КПКОНПИ работи по разследването от средата на лятото. Проверката е докладвана в прокуратурата. Така е започнало наказателното дело. В събота Софийският градски съд е дал разрешение за претърсвания и изземвания в над 30 жилища, автомобили и държавни институции, сред които община и областна дирекция по земеделието. 

Разследващите са работили в София, Сливен, Стара Загора, Бяла, Варненско, Кърджали, Момчилград и Хасково. В землищата на тези градове има проекти за строителство на големи фотоволтаични централи върху земя, прекатегоризирана с експертизи от арестуваните професори. Разпитани са и десетки свидетели, които са били наясно с дейността на двамата учени.

Мартин Банов е професор по почвознание и трудовият му стаж е минал в института. Работил е там 31 г. и се издига до зам.-директор - позицията, която сега заема арестуваната му колежка Венета Кръстева.

През юни 2019 г. е избран за председател на Селскостопанската академия. Известен е в научните среди с работата си в областта на екологията, възстановяването на замърсени и ерозирани земи и почви, биогорива, екологичното земеделие, земеустройството и геодезия.

Проф. Венета Кръстева освен зам.-шеф на института по почвознание е и служител в администрацията на Министерския съвет. Тя е член на акредитационния съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация към правителството от 2020 г. Освен това е вещо лице към Софийския градски съд, който ще гледа искането на прокуратурата за постоянния й арест.

Други от От страната и света

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици. Емил Терзийски конфискува забранените за ползване от деца устройства и ги конфискува

Защо Япония не се интересува от електрически автомобили?

Повечето хора възприемат Япония като една от най-технологично напредналите страни в света. Това в действителност е така, но само няколко дни, прекарани в страната на изгряващото слънце, са достатъчни

Надежда Йорданова: ДБ нямаше да влезем самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС

От „Демократична България" не са имали намерение да влизат самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС. Това каза депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България" Надежда Йорданова в предаването

Комисията за финансов надзор пусна анкета за оценка на напредъка по въвеждане на еврото

Комисията за финансов надзор (КФН) предоставя на вниманието на всички свои поднадзорни лица анкета с цел определяне напредъка по въвеждане на еврото в небанковия финансов сектор

Николай Василев: Трябва да поискаме конвергентен доклад за влизане в еврозоната

"Трябва сега да поискаме конвергентен доклад за влизане в еврозоната. Това трябваше да стане още през лятото на 2021 г., както и през всяка от годините след 2009 г

>